Kağıt’tan  Mersin’de muhteşem konser

Okuduunuz haber
MAHKEMEDEN DKKAT ÇEKEN KARAR

Polisten tarihi ceza!

Anasayfa   /    Mersin    /    Mahkemeden dikkat çeken karar

Mahkemeden dikkat çeken karar

Akdeniz Belediyesi’nin taşeron firmasından KHK ile atılan işçi, işe iade davasını kazandı. Bölge Adliye Mahkemesi, Akdeniz Belediyesi’nde taşeron firma bünyesinde çalışıyorken ‘terör örgütleriyle ilişkili olduğu’ iddiasıyla işten çıkarılan işçinin işe iadesine karar verdi. İşçinin terör örgütüyle ilişkili olduğuna dair somut bir delil ve bilginin olmadığına dikkat çeken mahkeme,  işten çıkarmanın bu nedenle haksız uygulama olduğuna hükmetti. Avukat Özgür Çağlar, “İşçinin işten atılması için terör örgütleriyle ilişkisinin somut delillere dayanması gerekir. Bu karar, diğer işçi davaları için de emsal olacaktır” dedi.

MERSN      11 Haziran 2018 - 17:55     779     0

Mahkemeden dikkat çeken karar

ABİDİN YAĞMUR (Özel Haber)

Mersin İş Mahkemesi, Akdeniz Belediyesi’ne bağlı taşeron firmadan KHK ile atılan işçinin iptal davasını reddetti, aynı dosyayı inceleyen Bölge Adliye Mahkemesi, diğer işçi davalarına emsal olacak bir karara imza atarak işçinin işe iadesine karar verdi.

Dava dosyasından edinilen bilgiye göre B.G adlı işçi, 15 Ocak 2010 tarihinde taşeron işçi olarak Akdeniz Belediyesi’ne girdi.  Süreç içinde taşeron şirketler değişse de B.G, Akdeniz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü bünyesindeki işine devam etti.

Son olarak 3 Hil adlı taşeron firma bünyesinde çalışan B.G., 20 Mart 2017 tarihinde sözleşmesi feshedilerek işten çıkarıldı. Söz konusu tarihte şirket tarafından B.G’ye gönderilen tebligatta, ‘Mersin Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonucunda terör örgütleriyle ilişkisi, irtibatı ve iltisakıolduğunun  tespit edildiği ve bu nedenle 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca iş akdinin feshedildiği’ bildirildi. Şirket ve belediye, B.G’ye, işten çıkarılmasına neden olan suçlamayla ilgili herhangi bir somut delil ise sunmadı.

İşten çıkarılma kararı üzerine B.G, avukat Özgür Çağlar aracılığıyla Mersin 2. İş Mahkemesi’nde işten çıkarma kararının iptali ve işe iade talebiyle dava açtı.

Dava dilekçesinde, işçi B.G’nin iş akdinin feshedildiğine dair tebligatta somut bir delilin olmadı, işçinin çalıştığı süre içinde işyerine düzenli gelip gittiği, kimseyle sorun yaşamadığı, iş akdinin haksız şekilde feshedildiği belirtilerek fesih kararının iptaline ve işe iadeye karar verilmesi istendi.

Mersin 2. İş Mahkemesi, işçi B.G’nin dava talebini reddedince avukat Özgür Çağlar dosyayı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

Dosyayı inceleyen Adana Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesi, Akdeniz Belediyesi’nden ve taşeron şirketten işçi B.G’nin işten atılmasına dayanak olan belgeyi istedi. Gönderilen belgeye göre işçi B.G hakkında terör örgütü PKK içinde faaliyet yürüttüğü iddiasıyla işlem yapıldığını tespit eden mahkeme, B.G’nin, bu konuda Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat ettiğini, onun dışında terör örgütüyle ilgili herhangi bir somut belge sunulamadığını, idarenin iş akdinin feshi için geçerli bir sebep gösteremediğini tespit etti.

Mersin 2. İş Mahkemesi’nin davayı reddetmesini yerinde bulmadığını kaydeden Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesi, işçi B.G’nin davasının kabulüne, iş akdi feshi kararının iptaline ve işçi B.G’nin 3 Hil Mühendislik adlı şirkette işe iadesine karar verdi.

Kararı değerlendiren avukat Özgür Çağlar, “Davanın gerekçeli kararına baktığımızda işçi B.G’nin herhangi bir terör örgütüyle ilişkisinin, aidiyetinin olduğuna dair somut delil yok deniyor. Demek ki KHK ile çıkarılan bu işçi herhangi bir bilgi olmadan, belge olmadan, somut bir dayanak olmadan işten çıkarılmış. Biz de bunu iddia ediyorduk ve mahkeme kararıyla kesinleşti.  Davacı işçi gibi çok sayıda işçinin, herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi olduğuna dair belge olmadan işten çıkarıldığını gösteren bir karar bu. Emsal olması konusunda da önemli bir karar. İşçinin işten atılması için terör örgütleriyle ilişkisinin somut delillere dayanması gerekir. Bu karar, diğer işçi davaları için de emsal olacaktır. Bundan sonra istinafa gidecek dosyaların birçoğunda herhangi bir belge yoksa,  somut bir dayanak yoksa,  terör örgütüyle irtibatlı olmak iddialarının soyut olduğu yönünde kararlar çıkacağı beklenir. Bu karar bir emsal karar olma niteliğindedir diyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER