‘Karma Metal Heykel Sergisi’ açıldı

Okuduğunuz haber
 MERS°N BAROSUNDAN AçıKLAMA

Tarihi Taş Mektep, eski öğrencileri ile buluştu

Anasayfa   /    Mersin    /     Mersin Barosundan Açıklama

 Mersin Barosundan Açıklama

‘Tüm Kurum, Kuruluş Ve Birliklerde, Türkiye İbaresi Yaygınlaştırılmalıdır’

MERS°N      08 Subat 2018 - 15:43     266     0

 Mersin Barosundan Açıklama

Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’ndeki Türk ibaresinin bakanlar kurulu kararı ile kaldırılması gerektiğini dile getirmesini eleştirerek, Tüm kurum, kuruluş ve birliklerde, Türkiye kelimesinin yaygınlaştırılması gerektiğini, Erdoğan’ın açıklamasına katılmadığını söyledi.Baro Başkanı Er açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; 06 Şubat 2018 tarihli parti grup toplantısında yaptığı konuşmada; Türk Tabipler Birliği’ndeki Türk ibaresinin bakanlar kurulu kararı ile kaldırılması gerektiğini ifade etmiş ve ‘Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey’ diyerek sözlerine devam etmiştir.

“Zeytindalı Harekâtını Destekliyoruz”

 Öncelikle belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Afrin Harekatı’nda uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru savunma hakkını kullanmaktadır. Devletimizin bekası ve milletimizin güvenliği için Afrin’e yönelik olarak başlatılan Zeytindalı Harekatı’nı desteklemekte ve bu mücadelede elbette ki devletimizin ve ordumuzun yanında yer almaktayız. Millet olarak hangi siyasi görüşten, hangi anlayıştan olursak olalım, söz konusu vatan ise birlik olmamız gerektiği inancındayız.Bu nedenle, Türk Tabipler Birliği’nin böylesine hayati bir ülke meselesinde devletimizin ve milletimizin kayıtsız şartsız yanında yer alması gerekirken, sergilediği tutuma ve yaptığı açıklamaya katılmıyoruz ve desteklemiyoruz” diye konuştu.

 “Kurum Ve Birliklerin Başından Türkiye İbaresi Çıkarılmamalıdır”

Devletin önemli kurum ve birliklerinin başından Türkiye ibaresini çıkarmanın hatalı bir yaklaşım olacağını vurgulayan Baro Bşk. Er, “Unutulmamalıdır ki, devlet mekanizması içindeki kurumlar, birlikler, sivil toplum örgütleri kalıcı, bu birliklerin temsilcileri ve temsilci oldukları dönemde ifade ettikleri görüşleri geçicidir. Bu nedenle birlik temsilcilerinin ifade ettikleri görüşlerden yola çıkarak, devletin önemli kurum ve birliklerinin başından Türkiye ibaresini çıkarmak hatalı bir yaklaşım olacaktır. Biz, devletimizin içinden geçtiği bu zor süreçte tam tersine, Türkiye ibaresinin hangi etnik kökenden olursa olsun, tüm milletimizi birleştirici ve bütünleştirici bir anlam ifade ettiği için tüm kurumların ve birliklerin başına getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Mersin Barosu, gerek 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı, gerekse hain girişimin ardından gelen zorlu süreçte, milletimize ve devletimize yönelik terör saldırılarında ve diğer milli meselelerde hep devletin, milletin ve ordumuzun yanında olmuş, hangi siyasi görüşten olursa tüm milletimize ülke meselelerinde birlik ve beraberlik içinde olma çağrısı yapmıştır” şeklinde konuştu.

“TBB’nin İsminde Yer Alan Türkiye İbaresinden Onur Duyuyoruz”

 Mersin Barosu’nun,  vatanına milletine bağlı yaklaşımının bir sonucu olarak Türkiye Barolar Birliği’nin isminde yer alan ‘Türkiye’ ibaresinden onur duyduğunu belirten Baro Bşk. Er, “Bu ibare kutsal savunma mesleğinin meslek örgütleri birliğinin tüm Türkiye’yi kapsadığını ifade etmektedir.  Türkiye Barolar Birliği de yaptığı açıklamada, daima milli bir duruş sergilediğini ve Afrin Operasyonunu milli bir mesele olarak gördüğü için desteklediğini açıklamıştır. Türkiye Barolar Birliği, 110 bin avukat ve 79 barodan oluşan, tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür.

Birliğimizin başında yer alan Türkiye ifadesi bizleri birleştirmekte, bütünleştirmekte, kıvançta, kederde buluşturmakta yani bizi biz yapmaktadır. Tüm Türkiye avukatlarını temsil etmenin gücünü ve onurunu hissettirmektedir. Bu nedenle de meslek birliğimizin başındaki Türkiye kelimesi sadece bir kelime olmayıp bayrağımız gibi, milletimiz gibi, devletimiz gibi vazgeçilmezimizdir.

Bu nedenledir ki ülkemizin ve milletimizin geçtiği bu zorlu süreçte, devletimizin önemli kurumlarının başındaki Türkiye kelimesinin kaldırılması en önemli ortak paydamızın, değerimizin kaldırılması anlamına gelecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Türkiye Barolar Birliği isminde yer alan “Türkiye” kelimesinin kaldırılmasına yönelik açıklamasına katılmadığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadesini kullandı.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ