Mersin polisinden 3 ayrı depoya baskın

Okuduğunuz haber
MERS°N BAROSUNUN BEş BAşKAN ADAYı NEDEN ADAY OLDUKLARıNı ANLATTı!

‘Şehir hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli’

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin Barosunun Beş Başkan Adayı neden aday olduklarını anlattı!

Mersin Barosunun Beş Başkan Adayı neden aday olduklarını anlattı!

Adayların hepsinde avukatlık mesleğine yeniden itibar  ve güç kazandırmak var

MERS°N      04 Subat 2018 - 15:45     1435     0

Mersin Barosunun Beş Başkan Adayı neden aday olduklarını anlattı!

Abidin YAĞMUR

Önce Baro Platformu’nun yapacağı önseçime katılmayı taahhüt eden 5 Mersin Barosu Başkan adayı, önseçim öncesinde avukatlarla buluşarak hedeflerini ve neden aday olduklarını anlattı. Baro başkanlığına aday olan Özgür Özbek, Bilgin Yeşilboğaz, Kemal Alhaslıoğlu, Hakan Kendirci ve Necdet Yıldırım’ın gündeminde avukatlık mesleğine yeniden itibar kazandırılması, OHAL süreci ve KHK’lar var.

Mersin Barosu avukatlarının oluşturduğu Önce Baro Platformu’nun önseçim çağrısına uyarak 16 Şubat’ta yapılacak önseçime katılacaklarını ilan eden başkan aday adayları ile yönetim kurulu, denetleme kurulu, disiplin kurulu ve TBB delegeleri aday adaylarının tanıtım toplantısı Tüccar Kulübü’nde yapıldı.

Çok sayıda avukatın katıldığı toplantıda baro yönetim kurullarına aday adayı olan avukatların meslektaşlarını selamlamasının ardından, başkan aday adayları söz alarak başkan seçilmeleri durumunda yapacakları çalışmaları anlattı, güncel siyasi ve hukuki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mersin Barosu Başkan aday adayı Avukat Özgür Özbek, sözlerine “Öncelikle önseçimde aday olmak cesareti ve sorumluluğu gösteren meslektaşlarımızı kutluyorum” diyerek başladı.Özbek, “ Mevcut baro yönetimi ne yazık ki bizim eserimiz. Bu durumdan aldığımız dersle, geç de olsa birlikte bir önseçim yapma kararı aldık. Önseçime sahip çıkmak, katılımı artırmak ve her arkadaşımızı bu yarışta birlikte görmek zorundayız.  Yıllardır yapılması için mücadele ettiğimiz önseçim yapılırken bir kenarda durup izleyemezdim. Onun için aday oldum. Böylece önseçimin geniş bir tabana yayılmasına ve meşruiyetinin artmasına katkıda bulundum. Adaylığıma bu açıdan bakıldığında durumun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Ayrıca iyi bir baro başkanı olacağım inancı ve aynı inanca sahip olan arkadaşlarımın desteğiyle de aday adayı oldum” dedi.

Özbek: Adalet herkes için ihtiyaç

 Uzunca bir zamandan beri baro seçimlerine iki grup halinde girildiğini ve her seferinde bu durumdan rahatsız olduğunu kaydeden Özbek, “Grup listelerinden aday olmam istendiğinde tek liste olmadığı sürece aday olmayacağımı ifade ettim. Çünkü birden fazla listeyle seçime gidilmesinin ne kadar zararlı sonuçlar doğurduğunu hep birlikte yaşadık, gördük. Dolayısıyla bir arada durmak adına önseçimi önemsiyorum. Bir arada olma, gruplara ve liste savaşlarına son verme zamanı gelmiştir. Önseçim buna hizmet edecektir.  Önseçimde bir liste yapmayacağımı ve listeler savaşı olmaması gerektiğini ifade etmiştim. Bu nedenle benden bir liste bekleyenler yanıldılar, bir liste yapmadım, yapmayacağım. Buradan çıkacak tüm arkadaşlarımı yol arkadaşlarım olarak görüyorum ve onlarla çalışmayı taahhüt ediyorum” ifadelerini kullandı.

Adaletin herkes için ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özbek,  “Bu nedenle her türlü haksızlığa karşı çıkan, her türlü ötekileştirmeye hayır diyen bir baro anlayışı yerleştirmek zorundayız. Barolar, öncelikle meslek örgütüdür. Ama aynı zamanda birer demokratik kitle örgütüdür. Barolar her zaman hak ve özgürlüklerden yana söyleyecek sözü olan kurumlardır” diye konuştu.Özbek, Anayasa Mahkemesi’nin, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ların Anayasa Mahkemesi’nce denetlenmesine gerek olmadığı yönündeki kararına tepki gösterdi.

Yeşilboğaz: Mirasımız heder ediliyor

 

Mersin Barosu Başkan aday adayı Bilgin Yeşilboğaz da, geçen dönem yapılan seçimlerde de aday olduğunu ve seçimlerden ikinci çıktığını hatırlatarak, “Ancak bu bizi yıldırmadı, aksine şevklendirdi. Seçimden hemen sonra çalışmaya başladık. Meslektaşlarımızın yanında olduk, onların sorunlarına çözüm aradık ve hala çalışıyoruz” dedi.

Yeşilboğaz, “Avukatlar başta olmak üzere bütün meslek gruplarına saldırıların en fazla arttığı dönemi yaşıyoruz. Bugün dahi birçok meslektaşımız, gazeteci, yazar, siyasetçi gözaltına alındı halen de alınıyor. TTB üyeleri bir açıklama nedeniyle gözaltına alındı. Yaptığınız bir açıklama anında suç olarak kapınıza dayanıyor. Bu süreç içinde durmadan, bir an bile düşünmeden çalıştık, sadece Mersinle yetinmedik, nerede hak ihlali varsa oradaydık.  Bir hukukçu ve demokrat vicdanıyla hiçbir makam ve mevki gözetmeksizin biz bu göreve talip olduk. Ve bu görevi onurlu şekilde yapacağımıza inancım sonsuz.  Yönetimde olduğumuz 8 yıl boyunca önemli deneyimler elde ettik. Ancak bizim neredeyse kavga ede ede aldığımız haklar, mirasımız heder ediliyor. Adliye koridorlarında artık avukat kimliğiyle geziliyor. Bu asla kabul edilemez. Biz girişteki aramayı dahi kabul etmemişken, adliye koridoruna, mahkeme salonuna girerken kimlik göstermeyi asla kabul etmiyoruz. Eğer başkan seçilirsek ilk icraatımız bununla mücadele etmek olacak. Hakimlerin, savcıların, idarecilerin tavrı değişti. Mevcut yönetim idareyle karşı karşıya gelmek istemiyor ama biz diyoruz ki, haklı olduğumuz sürece herkesle karşı karşıya gelmeye hazırız.  OHAL neredeyse olağan hale geldi, bunun bir an evvel kaldırılması gerekiyor. KHK’larla meslek alanımız daraltılıyor” ifadelerini kullandı.

 Alhaslıoğlu: CMK angaryasını kaldıracağım

Mersin Barosu Başkan aday adayı Kemal Alhaslıoğlu da,  “Mersin’in demokratik bir mevzisi olan bir baroyu maalesef geçen seçimde bir kısım arkadaşlarımızın anlaşamamasından dolayı altın tepsi içinde sunduk. Şimdi baromuzu yeniden kazanmanın yollarını arıyoruz. Ben derim ki bu önseçim artık Mersin Barosu için kalıcı, yönlendirici olacak. Herhangi bir arkadaşımız, buradan çıkan sonuca tavır alırsa baroda tek başına kalacaktır” dedi.

Herhangi etnisitenin, inancın, grubun yönlendirdiği bir aday olmadığını kaydeden Alhaslıoğlu, “ Ben sosyal demokratların, yurtseverlerin, liberallerin, laiklerin, haktan hukuktan yana olan arkadaşlarımın adayıyım. Eğer ben seçilirsem siyasal düşüncemi kapının önünde bırakacağım, sadece hak ihlallerinde taraf olacağım. Artık bu baroyu genç, dinamik arkadaşlarımız yönetecek. Mevcut sayımız 1935. Şu an 232 de stajerimiz var. Yani seçimlerde 2 binden fazla avukat oy kullanacak. Yıllık gelir 2 milyon 800 bin TL. Yıllık gider 2 milyon 700 bin lira. Bu olanaklardan mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımıza kredi vereceğiz. Eşit işe eşit ücret ilkesini savunuyorum. Angarya yasaktır. Ama CMK’da genç arkadaşlarımıza resmen angarya yaptırılıyor. Eğer ben seçilirsem eşit işe eşit ücret için çalışacağım. CMK ücretleri asgari avukat tarifesine çekilmezse her türlü riski göze alıp CMK’ya avukat vermeyeceğim” diye konuştu.

Alhaslıoğlu, “Tabipler gözaltına alınıyor, mühendisler hakkında soruşturma açılıyor. Barolar Birliği’nden ses çıkmıyor. Biz hak, adalet, hukukun üstünlüğü diyorsak, meslek örgütlerine karşı yapılan yönelimlere dimdik karşı durmalıyız” dedi.

Kendirci: Baromuz dimdik duracak

Mersin Barosu Başkan aday adayı Hakan Kendirci de,  “20 yıldır yapamadığımızı yapıyor, bir demokrasi şöleni olan önseçimi nihayet hayata geçiriyoruz. Bu organizasyona en yüksek katılımı sağlamak sadece aday adaylarının değil, kendini bu oluşumun parçası hisseden herkesin görevidir” ifadelerini kullandı.Baro başkanı olması durumunda Mersin Barosu’nun hukuksuzlukların karşısına çıkacağını, demokrasinin ve cumhuriyet değerlerinin, Atatürk ilkelerinin, insan haklarının safında dimdik duracağını söyleyen Kendirci,  “Avukatlık dünyanın en zorlu mesleklerindendir. Avukat halkın adalete ulaşmasının güvencesidir. Barolarda bu güvencenin örgütlenmiş halidir. Hukuk devleti ancak güçlü ve bağımsız bir savunma ile varlığını sürdürebilir. Tam da bu noktada baronun işlevi hem avukatlar, hem de toplum için çok önemli. Hukuk herkes için ekmek gibi, su gibi ihtiyaçtır. 15 Temmuz sonrasında KHK’lar ile yönetilen ülkemizde bu durum daha iyi anlaşılmıştır” dedi.

Yıldırım: Cüppemizin olmayan düğmesini kimsenin önünde iliklemem

Mersin Barosu Başkan aday adayı Necdet Yıldırım da, “Kanun Hükmünde Kararname ile askıya alınan hukuksuzluğa gözünü yuman, kulağını tıkayan, ağzından tek sözcük çıkmayan Mersin Barosu Başkanı ve yönetimini değiştirmek için varım. Mersin Barosu’nun eski itibarını yeniden kazandırmak ve daha ileriye taşımak için varım. Avukatlığın itibarını ve saygınlığını oluşturmak için varım” diye konuştu.

Avukatlık mesleğinin önündeki engelleri önce müzakere ile olmazsa en sert mücadele ile kaldırma kararlılığında olduğunu kaydeden Yıldırım, “Adliyede, sokaklarda, kurumlarda, karakollarda avukatın yanında olacağım. Cüppemizin olmayan düğmelerini hiç kimsenin önünde iliklemeyeceğim. Avukatlık mesleğini layıkıyla temsil edeceğim” dedi.Korkuyu 12 Eylül askeri darbesi döneminin işkencehanelerinde bıraktığını anlatan Yıldırım, “Kendim için hiçbir korkum yok. Ne eğilirim, ne bükülürüm. Hiçbir kurumun ve kişinin tesirinde olmam. Sadece aklıma, vicdanıma ve bana teslim edilecek kutsal emanete bağlı kalırım” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ