Kimyevi Madde ihracatı  Ocak’ta arttı

Okuduğunuz haber
‘MERS°N °ç°N LOB° YAPACAğıZ’

E-ihracata  hızlı teslimat atağı

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Mersin için lobi yapacağız’

‘Mersin için lobi yapacağız’

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nde (MESİAD) Pazar günü yapılacak olağan genel kurul heyecanı yaşanırken,  MESİAD Başkan adayı Hasan Hüseyin İpek, yerli otomobil fabrikasının Mersin’e kurulması için lobi yapacaklarını, Mersin’in üniversite eğitim üssü olması için de çaba göstereceklerini söyledi.

MERS°N      08 Subat 2018 - 15:37     425     0

‘Mersin için lobi yapacağız’

Abidin Yağmur

 

MESİAD Başkan adayı Hasan Hüseyin İpek,  “Derneğimizin önceki projelerinin takipçisiyiz. Ancak Mersin ve bölgemize katkı sağlayacak her türlü projeyi de destekleyeceğiz. Biz Mersin ve bölgemizi düşünüyoruz. Ülkemizi düşünüyoruz. Kent birliğini ve kent lobisinin oluşturulmasını çok ama çok önemsiyoruz” dedi. İpek, yerli otomobil fabrikasının Mersin’e kurulması için lobi yapacaklarını, Mersin’in üniversite eğitim üssü olması için de çaba göstereceklerini söyledi.Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) Pazar günü yapılacak olağan genel kurulunda başkan adayı olarak yarışacak olan MESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin İpek, başkan seçilmesi durumunda uygulamak istedikleri projeleri düzenlediği kokteylde tanıttı.

Divan Otel’de yapılan tanıtım kokteyline Hasan Hüseyin İpek’in yönetim kurulunda yer alacak isimlerin yanı sıra Çukurova SİFED Başkanı Ali Doğan ve genel kurulda başkan adayı olarak yarışacak olan Hasan Engin de katıldı.

MESİAD Başkan adayı Hasan Hüseyin İpek, sözlerine “Yeni dönemde, yenilenen MESİAD’la ilgili projelerimizi aktarmak için karşınızdayız. MESİAD yenileniyor. MESİAD bütün üyelerine sahip çıkıyor. Küskünlerin de aramıza dönmesi sağlanıyor. MESİAD normalleşiyor. Herkesin övünç duyacağı MESİAD yönetimi ve kurulları geliyor. Ben siz değil, hepimiz, her birlikte, daha güçlü MESİAD, daha güçlü Mersin olacağız diyoruz” diyerek başladı.

İpek, “Mersin’de yeni fikirler, yeni projeler üreteceğiz. Yeni şeyler söylemek istiyoruz. Toplumun bütün lokomotifleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla, kendi üyelerimizle görüşen, kavga eden değil, tartışan, uzlaşan, anlaşan bir MESİAD olmaya talibiz. MESİAD Mersin’de en büyük istihdamı sağlayan bir fikir kuruluşudur. Çok konuşan değil, az ama öz konuşan, projelere yön veren ve yönlendiren, öncü bir sivil toplum kuruluşu olarak anılmak istiyoruz” dedi.

 Başkan seçilmesi durumunda öncelikli projelerinin Mersin’de yerli otomobil fabrikası ve yan sanayinin oluşması için kamuoyu oluşturmak ve kent dinamiklerini bu konuda harekete geçirmek olacağını kaydeden İpek,  “Mersin ve bölgemizde enerji kooperatifçiliğinin geliştirilmesi, kullanılmayan, atıl durumdaki hazine arazilerinin kapasite artırımı ile GES projelerinin önünün açılması projesini hayata geçireceğiz.  Çukurova Havalimanı etrafında uluslararası fuar merkezi oluşturulması ve aynı zamanda Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi’nin hareketlilik kazanmasına yönelik projelerimiz olacak. Sanayi 4.0 dediğimiz üretimde makine ve robotların kullanılması, bu kapsamda endüstriyel üretim sistemlerinin tanıtılması, bu konuda uluslar arası fuarlara katılım sağlanması projesini uygulayacağız. Sanayi, lojistik, tarım, turizm projelerinin önündeki engellerin aşılması için Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, MTSO, OSB, MEÜ, MTB ve MEP ile daha fazla ilişki kurulmasını ve Mersin ortak paydası için her türlü katkıyı sağlamayı düşünüyoruz.  Ayrıca Mersin’in üniversitelerle eğitim üssü ve kongre merkezi olması için gerekli çalışmaların yapılmasını düşünüyoruz. Eğitim konusunda Kıbrıs, kongre turizmi konusunda Antalya modellerini örnek alacağız. Mersin’de kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması ve Mersin’de kent meydanı oluşması için gerekli çalışmaları yapacağız.  Üyeler arasında birlik beraberlik için işbirliğinin artırılması, ticaretin geliştirilmesi, üyelerimizin faaliyet alanlarına göre yeni pazarlar için lobi çalışmalarının gerçekleştirilmesini öneriyoruz. Mersin MEM, OSB, MTSO ve derneğimiz koordinasyonunda meslek liselerine teknoloji laboratuarı kazandırmak için çalışmalar yapacağız. Yerinde iskan, yerinde istihdam projesi kapsamında, katma değeri yüksek endemik bitki yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi çalışmaları yapacağız” dedi.

MESİAD’ın geçmişten bu yana takipçisi olduğu projelerin yeni dönemde de gündemlerinde olacağını belirten İpek,  “Önceki projelerin takipçisiyiz. Ancak Mersin’e ve bölgemize katkı sağlayacak her türlü projeyi destekleyeceğiz. Biz Mersin ve bölgemizi düşünüyoruz. Ülkemizi düşünüyoruz. Kent birliğini ve kent lobisinin oluşturulmasını çok ama çok önemsiyoruz. MESİAD’ı  kuruluşunun 30. Yılına taşıyacak genel kurulumuza giderken bize yakışır düzeyli bir seçim çalışması ve bütün üyelerimizin katılımını sağlayacak bir yönetim ve kurullar oluşturacağız. Bu yönetim ve kurullar kendi çevrelerinde başarılı olmuş iş insanlarından oluşmaktadır. Kurullarımızda yer alamayan arkadaşlarımız yeterli olmadıkları için değil, mevcut durumdaki şekillenmeden dolayı yer alamadılar. Bütün arkadaşlarımızı yeterli ve kabiliyetli olarak görüyoruz. Hiç kimseyi önemsememe söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Çukurova Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (Çukurova SİFED) Başkanı Ali Doğan da, “İki centilmen arkadaşımız ve çalışma arkadaşlarıyla bugün bir aradayız. Önemli olan bu. Bunun için her iki adayı da alkışlıyoruz. Her iki başkan adayımız da beni ziyaret ettiler. Hasan Hüseyin İpek ‘Başkanım sizi kokteyle davet edeceğim’ dedi. Ben de ‘ister davet et, ister etme, ben geleceğim’ dedim. Hasan Hüseyin Bey’den sonra Hasan Engin Bey geldi, ona da bu davete icabet edin dedim, bugün buradalar. Her iki Hasan beye teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Arkadaşlarımız MESİAD’ı daha ileriye taşıyacaklar” dedi.

Türkiye’nin, Afrin harekatını da değerlendiren Doğan, “Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Başta Cumhurbaşkanımız, başbakanımız olmak üzere devletimiz hiç kimsenin toprağında gözümüz yok diye deklare etti. Irak’ın da, Suriye’nin de toprağında gözümüz yok dediler. Bu doğrultuda barış gerekecekse evet barış istiyoruz. Buna en kısa zamanda kavuşacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ