Eğitimcilerden ‘Performans’ tepkisi

Okuduğunuz haber
MERSİN MOBİLYA FUARI AÇILDI

Üretici düşük fiyattan dertli

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin Mobilya Fuarı açıldı

Mersin Mobilya Fuarı açıldı

Mersin’de bu yıl 14.’sü düzenlenen Mersin Mobilya Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Yenişehir CNR EXPO Fuar Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen fuara 100 firma katılıyor. Geçen yıl 35 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yılki ziyaretçi hedefi 50 bin kişi olarak açıklandı. Fuar 22 Nisan 2018’e kadar açık.

MERSİN      16 Nisan 2018 - 10:51     203     0

Mersin Mobilya Fuarı açıldı

İbrahim NALÇAKAR

14. Mersin Mobilya Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Yenişehir CNR EXPO Fuar Merkezi’ndeki açılış törenine Mersin Vali Vekili Süleyman Deniz, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Başkanı Kemal Kaçmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Mersin Ekonomi Platformu Başkanı Kemal Kaçmaz açılışta yaptığı konuşmada MEP’in Mersin’de ekonomi odaklı faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, Mersin’deki yatırımın, istihdamın artması buna bağlı olarak yaşam kalitesinin yükselmesi için faaliyet gösteren bir platform olduğunu belirtti.

Platformun bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kaçmaz, “MEP olarak hedefimiz yakın bir gelecekte Mersin’in fuarları ve kongreler merkezi olmasıdır. Bu doğrultuda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın önderliğinde Mersin Valisi Ali İhsan Su koordinasyonunda hazırlanan fuarcılık geliştirme eylem planına uygun olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeni seçiler Ticaret Odası yönetimi ile bu çalışmalarını daha bir ivme kazanmasını umut ediyoruz. Bu heyecanı görüyoruz” diye konuştu.

Fuarların firmaların tanıtımını yapma pazar payını artırma ve sektör paydaşlarının buluşma noktası olduğunu anlatan Kaçmaz şöyle devam etti: “Arzumuz Mersin’de düzenlenen bu sektörün, fuarların yakın bir gelecekte ulusal boyuttan çıkıp uluslar arası hale gelmesidir. Buda bize Mersin olarak düşen en önemli görevdir. Tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütme mecburiyetimiz vardır. Kendimize daha büyük bir hedef koymalıyız. Mersin’i daha büyük bir kongre merkezine kavuşturmak hayalimiz olmalıdır. Bu hayalimizi hep birlikte gerçekleştirmeyi umut ediyoruz.”

 

KIZILTAN: BEKLEMEK, ŞİKAYET ETMEK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ise  Mersin’de her yıl düzenlenen fuarlarla hem bölgesel hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ciddi bir tanıtım yapıldığını vurguladı. Özellikle mobilya fuarı gibi fuarların sektörel tanıtımın yanında piyasayı canlandıran etkilerinin de unutulması gerektiğini anlatan Kızıltan şunları söyledi: “Mersin Mobilya Fuarı perakende sektöründeki daralmaya karşı bir çare olarak görüyoruz. Bu fuarla katılımcı firmalarımız, markalarımız çok geniş bir ürün yelpazesi ile son teknoloji ve tasarımlarını halkımızın ilgisine sunacaklardır. Gösterilen çabalar verilen emekler ama en önemlisi kentin markalarının fuara sahip çıkma arzusu birçok sıkıntıya rağmen sonuçlarını vermektedir. Mersin olarak durmak e beklemek ve şikayet etme gibi bir lüksümüz yok.  Mersinli firmalar ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Yapıyorlardır. Hammadde sorunumuz yok denecek gibi. Enerji sorunumuz yok denecek gibi. Alım gücü artan pazarlara yakınlığımız en büyük avantajımız. Bu avantajı çok iyi değerlendireceğiz. Özellikle fuarın içerdiği sektörlerle ilgili üretimlerin katma değer yaratır bir şekle sokulması gerekmektedir. Mersin mobilya fuarını bu hedeflere ulaşmada bir basamak olarak görüyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan ise  Mersin’in güzel bir açılışa sahne olduğunu söyledi. Böyle açılışların üreticilerle tüketicilerin alıcılarla satıcıların karşı karşıya geldiği mekanlar olduğunu anlatan Tufan, “Bölgeselde olsa söktörelde olsa ekonomimize bir nebze olsun canlılık getirecektir diye düşünüyorum. Ekonomimiz bir takım sıkıntılar içinde. Daha çok üreterek daha çok satarak daha çok ihrac ederek daha çok yatırım yaparak daha çok kapasite artırarak ekonomimiz kendi bünyesinde kendi yarasını sarar diye bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin son 10 yılda mobilya sektörü yaptığı ihracat atağı ile dünya sıralamasında 13. sıraya yükseldiğini hatırlatan Tufan “Mersin ekonomi potansiyeli yüksek bir yer. Tarımdan sanayiye, turizmden diğer varlıklarına varıncaya kadar önemli bir merkez. Bu merkezi el birlikliği ile daha geliştirerek yükseltip hak ettiği yere getirmeliyiz” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ise özel sektörün son yıllarda bölgedeki huzursuzluklar nedeniyle ekonomik olarak ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Ancak  özel sektörün buna bulmakta ve yeni inovatif projelerle kendilerini yenilemekte hayli becerikli olduğunu vurgulayan Kuyucuoğlu “Ben özel sektörümüze güveniyorum. Bu sıkıntıları yeni projelerle aşacaklardır. Mersin sadece mobilya değil bir çok konuda önemli bir merkez. En büyük eksiğimiz tanıtımla ilgili. Bu konuda daha çok çalışmamız lazım. Sadece yurt içinde değil yurt dışında tanıtmak için aralıksız çalışmalıyız. Hep birlike Mersin’i ileri noktalara götürmek bizim görevimiz. Bunu başardığımızda Mersin’de insanlarımız daha huzurlu daha mutlu olacaklardır” ifadelerini kullandı.

Özkan: Mersin Olarak Ne Yazık Ki Hibelerden Fazla Faydalanamıyoruz

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan’da her emeğin o emeğin karşılığını alarak yoluna devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Mobilyacı esnafı yıllardır el emeği ile göz nuru ile yoluna devam edecektir. Ülkemiz büyüdükçe geliştikçe, hızla ilerledikçe mobilyacı esnafımızda bu hızlı ilerlemeye ayak uydurarak Mersinimizin birçok bölgelerinde de mobilya iş yerlerimizin açıldığına şahit oluyoruz. Hükümet olarak her zaman esnafımızın, tüccarımızın, sanatkarımızın yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Esnaf arkadaşlarımızın hükümet olarak verdiğimiz hibelerden yararlanmaları gerekir. Biz Mersin olarak ne yazık ki hibelerden fazla faydalanamıyoruz. Yüzde 70-80’lere varan hibelerimiz var. Yapacağınız projelerin her zaman destekçisi olacağız.”

Mersin Vali Vekili Süleyman Deniz ise Mersin’in sahip olduğu zengin potansiyeli ve ekonomik değerleri ile tüm sektörlerde ülkemizin önde gelen illerinden birisi olduğunu söyledi. Deniz, “Bu yıl 14. sü yapılmakta olan CNR İMOB Mersin Mobilya Fuarı ilimizin mobilya sektörünün tanıtım ve pazarlama alanında da önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. İlimiz ve bölgemiz için büyük bir değer olduğuna inandığım bu fuarın hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol mensupları açılış kurdelesi keserek stantlar gezdi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ