Sevindiren karar

Okuduğunuz haber
MERSİN TURİZMDEN YETERİNCE FAYDALANAMIYOR(ÜM

TMKT Genel Müdürü Yıldırım, Vali Su’yu ziyaret etti

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin turizmden yeterince faydalanamıyor(üm

Mersin turizmden yeterince faydalanamıyor(üm

Çok eski dönemlere kadar uzanan tarihsel ve kültürel yapısı ile önemli bir yerleşim yeri olan Mersin, turizm açısından yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen bundan yeterince faydalanamıyor. Komşu Antalya'da 750 bin yatak bulunurken 323 kilometrelik sahile sahip Mersin’de yatak sayısı 7 bin 830. Yani Antalya’daki yatak sayısının sadece onda biri. Antalya turizmden 30 milyar dolar gelir elde ederken Mersin’in geliri ise ancak 1 milyar dolar civarında kalıyor.

MERSİN      12 Nisan 2018 - 18:12     406     0

Mersin turizmden yeterince faydalanamıyor(üm

Diyar ŞİRİN

15-22 Nisan Turizm Haftası öncesinde Mersin’in turizmdeki potansiyelini araştırdık. Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verileri, Mersin’in turizm pastasından yeterince pay alamadığını gösteriyor.Resmi verilere göre Antalya yabancı turistlere ev sahipliğinde öne çıkarken Mersin yerli turistleri ağırlıyor. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre şu anda Antalya'da 750 bin yatak var. Mersin’de bu sayı 7 bin 830. Antalya turizmden 30 milyar dolar gelir elde ederken Mersin’in geliri 1 milyar dolar civarında kalıyor.

Mersin'in yatak kapasitesi az görünse de 100 bin yazlık konut var. Her birinin iki odası ve odaların her birinde iki yatak olduğu hesaba katıldığında 400 bin yatak sayısına ulaşılıyor. Ancak bu konutlarda kalanlar istatistiklere girmiyor. Mersin’in Antalya kadar olmasa da turist sayısı hayli fazla fakat bunlar istatistiklere yansımıyor. Bu durumun sebebi ise yazlık konutlarda konaklayan turistlerin sayısını ölçebilecek bir mekanizma yok.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri incelendiğinde Mersin’in tarihi yapılar ve sit alanları açısından Antalya’dan daha zengin olduğu görülüyor.

Mersin’de 1500'ün üzerinde tarihi yapı ve 500’den fazla tarihi ve doğal sit alanı bulunuyor. Araştırmalara göre yerli turistlerin harcamalarının 930 dolar iken yabancıların harcamalarının ise sadece 630 dolar civarında. Yabancı turistler içinde en çok para harcayan grup Arap turistler olarak biliniyordu ancak Suriye’deki savaş Mersin’e Arap turist girişini de düşürdü. Savaş nedeniyle Avrupalı turist sayısında da düşüş yaşanınca Antalya’da fiyatlar düşürüldü, yerli turist Antalya’ya yöneldi ve Mersin’e gelen yerli turist sayısı azaldı.

MERSİN’İN TURİZMDEN ALACAĞI PAY KAZANLI PROJESİ İLE ARTACAK

Mersin’in turizmden alacağı payı en yüksek seviyeye çıkaracak 2 proje ise Çukurova Havalimanı ile Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi projesi olacak. Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre bölgede şu an 12 işletme 16 tesis inşa halinde. Bu tesislerin yatak kapasitesi 7 bin 600 olacak. Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi projesinde ikinci etap da tamamlandığı zaman 15 bin yatak kapasitesine ulaşacak.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ