Mersin'in seçmen sayısı arttı

Okuduunuz haber
MERSN’DE 1 MAYS COŞKUSU

Yaza kilo vererek girmek için, ‘Su, lifli besin, spor’

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin’de 1 Mayıs coşkusu

SON DAKKA ! Mersin’de 1 Mayıs coşkusu

Mersin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, coşkulu geçti. Kutlamaya katılan gruplar renkli görüntüler oluşturdu. İşçiler, slogan attı, taleplerini sıraladı. Sanatçı Hüseyin Turan’ın konseriyle 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.

MERSN      01 Mayis 2018 - 19:00     2102     0

Mersin’de 1 Mayıs coşkusu

ABİDİN YAĞMUR

Mersin’deki 1 Mayıs kutlamalarına aşırı sıcağa rağmen yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan başlayıp Cumhuriyet Alanı’na sona eren yürüyüşe DİSK, Türk-İş, KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra Mersin Tabip Odası, Mersin Barosu, Muhasebeciler Odası, Emekliler Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Demokratik Alevi Derneği,  78’liler Derneği, Mersin Kadın Platformu, Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de katıldı. CHP, HDP, TKP, SYKP, Devrimci Parti ve dergi çevrelerinin yanı sıra İyi Parti Mersin İl Örgütü de kortej oluşturdu. 

1 Mayıs kutlamaları, katılımcı sendika, siyasi parti ve derneklerin saat 15.00’te Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde toplanmasıyla başladı. Buradan İnönü Bulvarı’nı takiben Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüyen binlerce kişi ‘Direne direne kazanacağız’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Köle değil işçiyiz, sendikayla güçlüyüz’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘OHAL’e hayır mücadeleye devam’, ‘İşten atmalar yasaklansın’ şeklinde sloganlar attı. Yürüyüş kortejlerinde OHAL’in kaldırılması ve KHK’ların iptal edilmesini talep eden pankartlar taşındı.

Yürüyüşün sona erdiği Cumhuriyet Alanı’nda, düzenleyici kurumlar adına 1 Mayıs bildirisini Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy okudu.

Taleplerini haykırmak için alanlarda toplandıklarını belirten Göksoy, “OHAL bir yönetim biçimine dönüşüyor. 1 Mayıs’ı, AKP hükümetinin OHAL yasalarıyla, demokrasiye, özgürlüklere ve emeğe yönelmiş bir saldırı altında kutluyoruz. Baskılar süreklileşiyor. AKP hükümeti OHAL ve KHK ile meclisi devre dışı bırakarak toplumu adeta bir cendere içine sıkıştırıyor. Daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk süreklileştiriliyor.  Özelleştirmeler devam ediyorum. Satılmadık kamu malı kalmadı. Şimdi de şeker fabrikaları özelleştiriliyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sürüyor. Bunu da en çok kadın kimliğine, kadın bedenine saldırarak yapıyorlar. Bölgede emperyalist müdahale ve savaş sürüyor. Savaş ekmeğimizin daha da küçülmesidir. Komşularımızla ilişkilerimizin bozulmasıdır” dedi.

Özgürlükçü, demokratik bir anayasa istediklerini belirten Göksoy, “Bu düzen durdurulmalıdır. Çünkü bu düzen her kurumun tek bir kişinin tahakkümü altına alınmak istendiği bir düzendir” ifadelerini kullandı.

Türk-İş adına Savaş Gürkan’ın, KESK adına Yusuf Kaya’nın, Mersin Kadın Platformu adına Nadire Toker’in konuşmasının ardından sanatçı Hüseyin Turan’ın konseriyle 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.

 

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER