HDP’de Mersin için bildik isim

Okuduunuz haber
 MERSN’DE ADAYLARN 4’TE BR KADN

Silifke’den İnce'ye destek

Anasayfa   /    Siyaset    /     Mersin’de adayların 4’te biri kadın

 Mersin’de adayların 4’te biri kadın

Seçimlerde yarışacak 6 parti, Mersin için toplam 78 milletvekili adayını YSK’ya sundu. 78 adaydan 57’si erkek,  21’i kadın. Partilerin seçilebilir sıralardan aday gösterdikleri kadın sayısı ise 3 oldu. Sadece HDP birinci sıraya kadın aday koydu. CHP en az 4, Ak Parti en az 3, İyi Parti en az 4 milletvekili çıkarırsa, bu partilerin kadın adayları Ankara’ya gidebilecek. MHP’nin kadın adayının kazanması için bu partinin Mersin’de en az 8, Saadet Partisi’nin kadın adayının kazanması için bu partinin Mersin’de az 7 milletvekili çıkarması gerekiyor.

SYASET      22 Mayis 2018 - 17:26     2427     0

 Mersin’de adayların 4’te biri kadın

Abidin Yağmur

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde barajı geçme şansı olan ya da ittifaklar içinde yer alan Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin Mersin’deki aday profili incelendiğinde kadınların bu seçim döneminde de  zor bir yarıya gireceği görülüyor. Partilerin 13 milletvekili adayı sunduğu göz önüne alındığında 6 parti 78 milletvekili adayı çıkarmış oldu ve bunların sadece 21’i kadın. 6 parti de aday listelerinde kadın adaylara yer verdi ancak bunların önemli bir kısmı listenin arka sıralarında, seçilme şansının olmadığı sıralarda yer buldu. 6 partiden sadece HDP aday listesinin ilk sırasında kadın adaya yer verdi. HDP, 13 kişilik aday listesinde 5 kadın adaya yer vererek en fazla kadın aday gösteren parti oldu. Kadın aday sayısında HDP’yi 4 adayla CHP, Ak Parti, İyi Parti izledi. Saadet Partisi ise 3 kadın adaya listelerinde yer verirken, MHP 2 kadın adaya listelerinde yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi:  CHP’nin Mersin milletvekili aday listesinde bu dönem Nevin Zaimoğlu (4), Cavidan Demirağ (6), Dilara Özkına(10) Sibel Gazi Tabel (13) yer buldu. 1 Kasım 2015 Seçimleri’nde Mersin’den 4 milletvekili çıkaran CHP, bu seçimde de 4 milletvekili çıkarırsa Nevin Zaimoğlu, uzun bir aradan sonra kadın Mersin milletvekili olarak Ankara’ya gidecek. CHP eğer 6 vekil çıkarırsa kadın milletvekili adaylarından Cavidan Demirağ’a da Ankara yolu açılacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi: Ak Parti’nin Mersin milletvekili aday listesinde bu dönem Zeynep Gül Yılmaz (3), Zeynep Şemsi Aysalar (7), Güllü Can (9), Rabia Nur Şenlik(12) yer aldı. Ak Parti, 1 Kasım 2015 Seçimleri’nde Mersin’den 4 milletvekili çıkarmıştı. Eğer Ak Parti oy oranını korursa 3 veya daha fazla milletvekili çıkarma şansını yakalayacak ve Zeynep Gül Yılmaz’a milletvekilliği yolu açılacak. Eğer Ak Parti 1 Kasım 2015’te aldığı oyu yarı yarıya kadar artırabilirse ve en az 7 vekil çıkarırsa yedinci sıradaki Zeynep Şemsi Aysalar da milletvekili seçilecek.

Milliyetçi Hareket Partisi: MHP Mersin milletvekili aday listesinde bu dönem Hayal Funda Önder (8) ve Dilek Uslu Var (9) yer aldı. MHP 1 Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’den 2 milletvekili çıkarmıştı. MHP’nin bu dönem Mersin’den kadın milletvekili çıkarabilmesi için en 8 milletvekilliği kazanması gerekiyor.

İyi Parti: Meral Akşener liderliğinde kurulan İyi Parti, Mersin milletvekili aday listesinde kadınlara pek fazla şans tanımadı. Kadınların desteğiyle partiyi kurduğunu her fırsatta belirten Meral Akşener, Mersin milletvekili listesinde, kritik sıralamalarda kadınlara yer verdi. Ülkü Sincar (4), Ülkü Cengiz (8),Hüsniye Ekingen (10), Melis Keser (13) İyi Parti’nin listesinde yer aldı. İlk kez seçime katılacak olan İyi Parti Mersin’de en az 4 milletvekili çıkarırsa Mersin’den bir kadın milletvekili çıkarmış olacak. Partinin Mersin il teşkilatının kurucularından, KA-DER yöneticisi İlksen Sorguç Dinçer de milletvekili aday adaylığı başvurusu yapmıştı. Dinçer sıralamada yer bulamadı.

Halkların Demokratik Partisi:  HDP, eski Van milletvekili Fatma Kurtulan’ı Mersin aday listesinin birincisi sırasına aldı ve kadın adaya en garanti sıralamayı veren parti olarak öne çıktı. HDP listesinde ayrıca Fatmagül Demirtağ (4), Eylem Gençer (6), Elif Aslan (9), Filiz Yılmaz (11) yer aldı.

Saadet Partisi: Saadet Partisi Mersin milletvekili aday listesinde Hasibe Yıldız (7) ve Ayşe Güliz Yenen’e (12) yer verdi. Baraj sorunu yaşayan Saadet Partisi’nin Mersin’den kadın milletvekili çıkarabilmesi için Mersin’de en az 7 milletvekili sayısına ulaşması gerekiyor.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER