İnsan Kaynakları Zirvesi’ne çağrı

Okuduğunuz haber
MERS°N'DE BALıK ç°FTL°ğ° TEPK°S° BüYüYOR

Tarladaki sebzeyi don vurdu 

Anasayfa   /    Gündem    /    Mersin'de balık çiftliği tepkisi büyüyor

Mersin'de balık çiftliği tepkisi büyüyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  Ege'nin istemediği çiftliklerin Mersin'de kurulmaya çalışıldığını belirterek, Mersinlileri balık çiftliklerine karşı harekete geçmeye çağırdı. Büyükşehir olarak  raporlar geldiğinde olumsuz görüş vereceklerini kaydeden Kocamaz,  “Kamuoyunun hareketlenmesi lazım. Kamuoyu duyarlı olursa, birlikte hareket ederse geri adım atılacağını tahmin ediyorum”  dedi

GüNDEM      10 Ekim 2017 - 15:41     1143     0

Mersin'de balık çiftliği tepkisi büyüyor

Abidin Yağmur

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, balık çiftliklerinin Mersin sahillerine taşınmasına karşı olduğunu söyledi. Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak bize raporlar geldiğinde olumsuz görüş vereceğiz. Ama bu yetmez. Burada bana göre kamuoyunun biraz hareketli hale gelmesi lazım. Yoksa herkes oturuyor, herkes çözümü bir başkasından bekliyor. Böyle de bu işlerin önüne geçme şansımız yok” dedi.  Balık çiftliklerine karşı olduklarını belirten Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan da, ilçede kurulacak balık çiftlikleriyle ilgili ÇED halk bilgilendirme toplantılarının başka ilçelerde yapıldığını söyledi ve tüm belediyelere ortak mücadele çağrısı yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında, Muğla’da çevrecilerin ve turizmcilerin tepkisine yol açan balık çiftliklerinin Mersin sahillerine taşınması çalışmaları gündeme geldi.

Karaduvar’daki deniz kirliliği de gündemde

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li belediye meclisi üyesi Ömer Karadeniz, “Balık çiftlikleri meselesinde biz belediye olarak neredeyiz bilmiyorum. Mersin’de yapılmak istenen, Muğla’dan sökülerek buraya getirilmek istenen bu çiftlikleriyle ilgili sivil toplum örgütleri hatta baro bile tepkisini dile getirdi. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak burada kamuoyunda gündem yaratarak neler yapabiliriz, lobi konusunda öncülük yapılabilir mi? Karaduvar’da fabrika atıklarından kaynaklanan ve denizi kirleten atık sular var. Bu konuda neler yapılıyor. Biz turizm kenti olmayı hedef seçmişiz. Adanalıoğlu’nda yer belirlemişiz. Bu kadar olumsuzluklarla bu kent nasıl turizm kenti olacak” dedi.

MESKİ: Atıksu bırakan firmalar uyarıldı

Karadeniz’in, Karaduvar Mahallesi’ndeki atık suların denizi kirletmesiyle ilgili sorusuna MESKİ Genel Müdürü Günhan Güngördü yanıt verdi.

Güngördü, “DSİ’ye ait kanala özel bir şirket, şahıs tarafından veriliyor atık su. Bizlerde desarj ruhsatı alırken bu tür alıcı ortam olmayan yerlerde DSİ’den müsaade istiyoruz. Atıksu tesisini kursak bile izin alıyoruz. Karaduvar’daki olayla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bir yazımız var. Yasal işlemlerde takip ediliyor, yapılıyor. Firmaya da yazılı uyarımız var. Paket arıtma olup da bu tür uygulama yapanları, sahil şeridinde arıtmasını çalıştırmayan, geceleyin deşarj edenlerle ilgili uyarılarımız var” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir de, “Balık çiftlikleriyle ilgili başvurular artmaya başladı. Biz bu konuda bütün birimlerle inceleme yapıyoruz. Şu ana kadar 2 balık çiftliği hakkında olumsuz görüş belirttik” dedi.

‘Kamuoyunun hareketlenmesi lazım’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da,  “Balık çiftlikleri olayı 5-6 yıl önce bir daha gündeme gelmişti. O zaman da Mersin’de kamuoyu oluşturulmuş ve bunun önüne geçilmişti. İncelediyseniz görürsünüz Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür konularda herhangi bir yetkisi yok. Denizde olduğu için bakanlık yetkilileri değerlendiriyor. Konu bana geldiğinde şunu söyledim. Büyükşehir Belediyesi olarak bize raporlar geldiğinde olumsuz görüş vereceğiz. Ama bu yetmez. Burada bana göre kamuoyunun biraz hareketli hale gelmesi lazım. Yoksa herkes oturuyor, herkes çözümü bir başkasından bekliyor. Böyle de bu işlerin önüne geçme şansımız yok. Kamuoyu duyarlı olursa, kamuoyu birlikte hareket ederse ben öyle tahmin ediyorum geri adım atılacaktır. Bir hazırlık yapalım, meclisten bir karar alıp ilgili yerlere ulaştıralım” ifadelerini kullandı.

Aydıncık Belediye Başkanı da karşı çıktı

Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan da,  “Balık çiftlikleriyle ilgili çalışmalar 2008 yılında başlamış. Bugün de özellikle belediyeler dışında bırakılıyor. Düşünün Bozyazı, Aydıncık, Anamur, Silifke’de kuruluyor balık çiftlikleri. Burada topyekun olmamız lazım. Belediyeler olarak, STK’lar olarak birlikte hareket etmemiz lazım. Çünkü bizler sahip çıkmazsak, Ege’deki oluşumlar burada da cereyan edecek. Aydıncık’ta, benim bölgemde kurulacak çiftliklerle ilgili ÇED toplantısı yapılıyor ama fakat başka yerde, Silifke hudutlarında ÇED toplantısı yapılıyor çünkü karşı olduğumuzu biliyorlar. Ben bu konuda bütün meclis üyelerimizle birlikte hareket edeceğimize inanıyorum” dedi.  

‘Şiddet mağduru kadın neden işten atıldı?’

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, belediye çalışanlarından Nehir Göklü’nün amiri tarafından darp edildiğini iddia etmesinin ardından işten çıkarılması konusu da gündeme geldi.

CHP’li belediye meclisi üyesi Derya Özinç, “Kadına şiddet konusunu, günlük yaşamda, genelde 3. Sayfa haberlerinde görüyoruz. Kadına şiddet konusunda hepimizin toplumsal mücadelesi tartışmasız. Fakat böyle hassas bir konunun Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı taşeron firmada yaşanması hepimizi çok fazla üzmüştür. 27 Eylül’de amiri tarafından darp edilen işçi Nehir Göklü, ikinci kez mağdur edildi. Darp sonrasında insanlar soruşturma için darp raporu alırlar. Mağdur kadın emekçimiz şikayet ediyor, darp raporu alıyor. Hemen arkasından şüpheli hastaneye başvurarak sahte rapor düzenliyor. Yani iş göremezlik raporu bittikten sonra emekçi arkadaşımız işbaşı yapıyor, aynı gün maalesef firma tarafından iş akdi feshediliyor. Burada mağdur olan bir kadın var. Mağdur olan bir de işçi hakları var. Kadına şiddet konusunda hepimizin çok duyarlı olması lazım. Bu arkadaşımızın mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Burada darp eden amirin acil bir şekilde iş akdinin feshedilmesi gerekirken şiddet gören kadının iş akdinin feshedilmesi maalesef bizim ayıbımız. Bu konuda hassasiyet gösterilmesini talep ediyoruz” dedi.

‘Belediyede disiplini sağlamak zorundayız’

Özinç’in bu sözleri üzerine Ulaşım Daire Başkanı Mustafa Kemal Çokakoğlu, meclise bilgi verdi. Çokakoğlu, “ Konuyla ilgili olarak, olay intikal eder etmez daire başkanlığımız gerekli yasal incelemeyi başlatmıştır. Aynı zamanda olay şikayetçi tarafından yargıya taşınmış. Hem yargı aşaması hem idari soruşturma aşaması devam etmektedir. Burada herhangi bir çalışanımıza karşı, erkek ya da kadın, önyargılı bir davranışımız söz konusu değildir. Şu anda yargıya ve idari soruşturmaya intikal eden konunun sonuçlanmasını bekliyoruz. Sonuçlar geldiğinde yetkili makamlara gereğinin yapılması için arz edeceğiz. İlgili çalışanla ilgili daha önce de soruşturmalar yürütülmüş, yapılan soruşturmalar ve tespitler neticesinde iş akdi daha önce de iptal edilmiş. Bu çalışanımızın gayri nizami çalışmaları, imzaladığı sözleşmeye aykırı davranışları nedeniyle, iş akdinin feshedilmesine yönelik idarede bir kanaat oluşmuştur. Ancak idarenin yaptığı her türlü işlem idari yargıya tabidir. Taraflar yargıya taşıyarak halledebilirler. Ancak biz 3 bine yakın çalışanımızla bu disiplini belediyemizde sağlamak zorundayız” dedi.

‘Şiddet filan yok’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz da,  “O hanımefendiyle ilgili daha önce de farklı konular oldu. Hanımefendinin aslında iyi bir tedavi görmesi lazım. Kendisini mühendis diye dışarıda lanse ediyor, liseyi bile henüz dışarıdan bitiriyor. Bu konularda arkadaşlarımız biraz daha hassas davranırlarsa. Olayın detayını öğrenip ondan sonra gerekli girişimlerde bulunurlarsa çok daha sağlıklı olur. Yani yoksa, herkes herkesi kullanmak ister. Bu hanımefendi de birçok insanı kullanmak istiyor. Bununla ilgili daha önceden de soruşturmalar yapılmış. Gerçekten davranış bozukluğu olduğu kesin. Raporla ilgili de o rapor, sahte rapor hangisi o da tartışılır. Bunlar adliyeye intikal etmiş, mutlaka orada tespiti yapılacaktır” diye konuştu.

Meclis üyesi Özinç’in, kadın çalışanın şiddet gördüğünü söylemesi üzerine de Kocamaz, “Şiddet filan yok. Şiddet filan yok. Siz olayı başka yöne çekmeyin, şiddet filan yok” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ