Safra Kesesinden 710 Taş Çıktı

Okuduğunuz haber
MERS°N’DE ENGELS°Z YAşAM  VE KENT SEMPOZYUMU

267 adli yargı mensubunun görev yeri değişti

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin’de engelsiz yaşam  ve kent sempozyumu

Mersin’de engelsiz yaşam  ve kent sempozyumu

Mersin Büyükşehir Belediyesi ‘1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ kapsamında, ‘Engelsiz Yaşam ve Kent Sempozyumu’ düzenlendi.Belediye Başkanı Kocamaz, sempozyumda yaptığı konuşmasında, Festivali’nin mottosunun, hayat sanattır ifadesinden oluştuğunu belirterek, sempozyumun ‘Engelsiz Mersin’ yolundaki çalışmalara ışık tutacağına inandığını söyledi.

MERS°N      13 Ekim 2017 - 15:57     605     0

Mersin’de engelsiz yaşam  ve kent sempozyumu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ kapsamında, ‘Engelsiz Yaşam ve Kent Sempozyumu’ düzenlendi. Sempozyumda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bu güzel sempozyumun ‘Engelsiz Mersin’ yolundaki çalışmalarımıza ışık tutacağına inanıyorum” dedi.

Düzenlenen sempozyuma Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Mersin Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Felsefe Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kemal Görmez, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, dernek ve vakıfların temsilcileri, sempozyum konuşmacıları, akademisyenler ile Mersinli vatandaşlar katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sempozyumda yaptığı konuşmasında, dünyada ilk kez gerçekleştirdikleri 1. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin mottosunun, hayat sanattır ifadesinden oluştuğunu belirtti ve “Bu güzel sempozyumun ‘Engelsiz Mersin’ yolundaki çalışmalarımıza ışık tutacağına inanıyorum. Konuşmalarımda zaman zaman kullandığım bir ifade vardır, hayat estetikten ibarettir. Bir işi başarmak elbette önemlidir. Ancak o işi estetize ederek yapmak, yapılan işi estetikle buluşturmak bilhassa anlamlı ve güzeldir. Hayat felsefemiz, yaptığımız her işi şu dört basamağa göre tanzim etmektir. Doğru, iyi, güzel ve mükemmel. Sıralamamız budur. Hizmette kaliteye önem ve öncelik vermemizin nedeni bu felsefedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi engelli hizmetlerimizde de en yüksek kaliteyi hedefledik. Büyükşehir Belediyeleri arasında Engelliler Dairesini kuran ilk belediye olduk” dedi.

“Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz”

Millete hizmet yolunda akıtılan ter ve dökülen göz nurunun kutsal olduğunu, insana tatminlerin en güzelini yaşattığını ifade eden Başkan Kocamaz, “Eğer yaptığınız işlerde, aldığınız kararlarda vicdanınız rahatsa, emanete sahip çıkabilmişseniz, başınızı yastığa huzurla koyabiliyorsanız ne mutlu size. Çeşitli metaforlar üzerinden formüle etmeye çalıştığımız konu, aslında bugün burada bir araya gelmemizin nedenini oluşturan Engelsiz Yaşam ve Kent başlığıyla da yakından ilgilidir. Burada ele alınacak konuların çalışmalarımıza kaynaklık edeceğine yürekten inanıyorum. Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Gayemiz, engelli bireylerimiz ve ailelerinin yüzünde

sımsıcak bir tebessüm oluşturmaktır. İlimizin ve ülkemizin yüz akı olacağına inandığımız bu güzel projeyi ilk günden bu yana sahiplenen ve heyecanla destekleyen tüm resmi ve sivil kuruluşlarımıza ve değerli basın camiamıza canı yürekten teşekkür ediyoruz. 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin ve biraz sonra başlayacak olan Engelsiz Yaşam ve Kent sempozyumunun yeryüzündeki tüm engelli bireylerin mutlu, huzurlu, güvenli, sağlıklı ve müreffeh bir yaşam standardına kavuşmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Mersin Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ise konuşmasında, “Böylesine anlamlı, özlü bir etkinliği düzenledikleri için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiler ve kentimizin adını gerek ulusal, gerekse de uluslararası düzeyde dünyaya tanıttılar.

Böylesine anlamlı bir sanat etkinliğiyle de turizme de katkı sağlamış oldular. Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu konularda Türkiye’de öncü rol oynamaktadır. Başkanımız da Mersin’in adını uluslararası arena da en güzel şekilde temsil edecekler” ifadelerine yer verdi.

Mersin Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Felsefe Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, konuşmasında felsefe sahasıyla ilgili bilgiler verdi ve “Bugün kentimizde siyaset alanında çalışan insanların ve bunula beraber çalışan kamu görevlilerin bir kente dair gösterdikleri etik duyarlılığı paylaşıyoruz. Kentimizin değerli Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz beyefendi kentimizde Engelliler Dairesi Başkanlığını kurarak ve böylesine bir organizasyonun gerçekleştirilmesini sağlayarak etik duyarlılığa sahip bir yönetici profili çizmektedir. Ben kendi adıma böylesine bir kentte yaşadığım için Sayın Başkana teşekkür ediyorum” diye belirtti.

Konuşmaların ardından, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarının klasik müzik dinletisi yapıldıktan sonra oturum konuşmalarına geçildi. Birinci oturum, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Görmez’in başkanlığında yapıldı. Gerçekleştirilen oturumda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hatice Ayataç ‘Engelsiz Kent/Engelsiz Yaşam’ konulu, Gedik Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Özlem Belir ‘Evrensel Tasarım ve İlkeleri’ konulu ve Mersin Üniversitesi’nden Dr. Ahmet Morel de ‘Antik Dönemde Engelliler’ konulu konuşmalar gerçekleştirdi.

Sempozyumun 2. Oturumu Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rana Yiğit’in başkanlığında yapılırken, Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenel Tot ‘Engelli Olmak, Mutluluğa Engel mi?’, Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bilge Çakmak ‘Erişilebilir Anlayışını Yeniden Ele Almak’ ve Mersin Mimarlar Odası’ndan Yasemin Altınok Bilir ‘Mersin: Engel ve

Engelsizlik’ ve Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taşkıner Ketenci de ‘Etik ve Engelsiz Yaşam ’konularındaki bilgilerini Mersinliler ile paylaştı.3. ve son oturumun başkanlığını Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Azman yaptı ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kasım Karataş ‘Hak Temelli Yaklaşım Açısından Türkiye’de Engelli Politikaları’ ve Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Cengiz Mesut Tosun da ‘Siyaset ve Engelsiz Yaşam’ konularındaki bilgilerini Engelsiz Sanat Festivali kapsamında dinleyenlere aktardı.Haber merkezi

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ