İYİ Parti'li kadınlar  yemekte bir araya geldi

Okuduğunuz haber
MERS°N’DE  FEM°N°ST  GECE YüRüYüşü

Üniversiteli  temizlik işçisi

Anasayfa   /    Gündem    /    Mersin’de  Feminist  gece yürüyüşü

Mersin’de  Feminist  gece yürüyüşü

 Kuşhimato sokakta toplanan     kalabalık  bir gurup  kadın, sloganlar, halaylar  ıslıklar eşliğinde Barış Meydanı’na kadar yürüyerek   taleplerini dile getirdi.

GüNDEM      09 Mart 2018 - 16:12     482     0

Mersin’de  Feminist  gece yürüyüşü

Diyar ŞİRİN

Kadınlar Mersin Kadın Platformu’nun öncülüğünde Kuşimato sokağında toplandı. LGBTİ’li bireylerinde katıldığı etkinlikle kadınlar ‘Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa’, ‘Erkek adalet değil gerçek adalet’ , ‘Jin jiyan azadi’, ‘Susma haykır kadınlar vardır” şeklinde sloganlar atıp ıslık çalan kadınlar Barış Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe katılan  yüzlerce kadın Barış Meydan’ında kendilerini bekleyen kadınlarla bir araya geldi. Kadın Platformu adına açıklama yapan Azesu Dalmızrak, dünyanın dört bir yanında 8 Mart’ta kadınların alanlarda buluşarak daha adil, eşit ve özgür bir dünya için mücadele ettiğini belirtti. “Erkek egemen kapitalizme karşı yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olan 8 Mart'ta tüm yasaklamalara rağmen yine sokaklardayız” diyen Dalmızrak, “Biz kadınlar;  8 Mart'larda meydanları bize yasak ederek, varlığımızı iktidarlarının geleceği için tehdit olarak görenlerin her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık, duramayacağız. Eşit, adil, özgür, laik ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bunun için evde, işte, sokakta, bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kadınların 161 yıl önce New York'ta bir tekstil fabrikasında 'eşit işe eşit ücret' talebiyle başlayan grev ve isyanı bugün dünyanın dört bir yanında küresel bir kadın grevine ve boykotuna dönüştüğünü anlatan Dalmızrak, Dünya Kadın Yürüyüşü Koordinasyonu tarafından kaleme alınan 8 Mart Uluslararası Kadın Grevi ile dayanışma metnini okudu.

Dalmızrak, şöyle devam etti: “Kadınlar emek sömürüsü ve köleleştirmeye karşı sokaktalar. Emeklerinin hem işgücü piyasasında eşitsizliklerle hem de ev içinde yok sayılarak katmerli şekilde sömürülmesine karşı mücadele ediyorlar. Sokakta, işyerinde, mecliste heryerde göğsünü gere gere erkekleme yapan erkeklerin ütülü gömleklerinin arkasındaki sömürüyü, çifte mesaiyi bizler görebiliyoruz. Kadınlar Erkek şiddetine karşı sokaktalar.Tacize, tecavüze, kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik cinayetlere karşı, giderek artan translara yönelik baskı ve nefret suçlarına karşı mücadele ediyorlar.”Kadınlar açıklamanın ardından söylenen türkü ve şarkılar eşliğinde halay çekti. 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ