CHP'li Canbolat'tan Büfeciler Esnaf Odası'na ziyaret

Okuduğunuz haber
MERSİN’DE KREDİ HACMİ ARTTI

Çimsa’dan Sürdürülebilir Liderlik

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin’de kredi hacmi arttı

Mersin’de kredi hacmi arttı

Mersin’de, geçen yılın sonu itibariyle kredi hacmi yüzde 26’lık artışla 28,9 milyar liraya, gayri nakdi kredi hacmi yüzde 14’lük artışla 3,9 milyar liraya ulaştı. Artışta en fazla ihtiyaç ve diğer tüketici kredileriyle konut kredilerinin etkisi oldu. Mersin, mevduat hesabı hacminde Türkiye ortalamasının üzerinde bir seyir izledi ve mevduat hesabı 19,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

MERSİN      10 Nisan 2018 - 18:47     190     0

Mersin’de kredi hacmi arttı

Abidin YAĞMUR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Aylık Göstergeler Bülteni’nde, Bankacılık Düzeleme ve Denetleme Kurulu’nun verilerine dayanılarak verilen rakamlara göre, Mersin’de geçen yıl kredi hacminde ve mevduat hesabı hacminde büyüme gözlenirken, takibe düşen kredi oranında Mersin Türkiye ortalamasının altında kaldı.

2017 yılının Haziran ve Eylül sonunda Mersin’de kredi hacminde kademeli yavaşlama görülürken Aralık ayı sonunda yüzde 0,8’lik artış gözlendi.  Bu yavaşlamada KOBİ, ticari ve kurumsal krediler segmenti etkili oldu.

Yılın bütünü değerlendirildiğinde, Aralık ayı sonu itibariyle toplam kredi hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26’lık genişlemeyle 28,9 milyar TL’ye ulaştı.

Mersin’de gayri nakdi kredi hacmi geçen yılın Aralık ayı sonuna kıyasla yüzde 14 artarak 3,9 milyar TL’ye ulaştı. Aralık 2016 itibariyle Türkiye genelinde toplam kredi hacmi ile iller arasında 11.sırada yer alan Mersin, 2017’nin aynı döneminde de yerini korudu.

2017 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Mersin’de tüketici kredileri ve kredi kartları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’lik artışla 10,4 milyar TL’ye ulaştı. Yıllık bazdaki artışta en fazla ihtiyaç ve diğer tüketici kredileri ile konut kredi hacmindeki büyümenin katkısı oldu.

Bireysel kredilerin takibe dönüşüm oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık azalışla Türkiye geneline kıyasla daha yavas kaldı ve yüzde 4,4’e geriledi.

Mersin’de “KOBİ, ticari ve kurumsal krediler” segmentinde Mart 2017 döneminde; reel sektörün finansmana erişimine yönelik teşvik uygulamalarının da etkisiyle güçlü artış gözlendi. Haziran ve Eylül sonu itibariyle kısmen yavaşlama oldu ancak söz konusu artış devam etti. Aralık 2017 döneminde ise Türkiye genelinin aksine bir önceki döneme kıyasla daralma gözlendi.

2017 Aralık ayı sonu itibariyle Mersin’de KOBI, ticari ve kurumsal krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük artışla 17,3 milyar TL’ye ulaştı. Söz konusu büyümeye en fazla toptan ve perakende ticaret, inşaat ve gıda, meşrubat ve tütün sektörlerinin katkısı oldu.

Mersin’de turizm, ziraat ve balıkçılık haricinde tüm seçilmiş sektörel kredilerde takibe dönüşüm oranlarının, geçen yıla göre gerilediği gözlendi.

Mersin’de nakdi kredilerin takibe dönüşüm oranında son beş dönemdir Türkiye geneli paralelinde yavaşlama eğilimi gözlendi. Önceki dört dönemde gözlenen söz konusu gelişmede bireysel kredilerin takibe dönüşüm oranındaki gerileme eğilimi etkili olurken; 2017’nin son döneminde ise takipteki tüketici kredileri ve kredi kartları ile KOBI, ticari ve kurumsal kredi tutarındaki daralma sonucu her iki segmentte takibe dönüşüm oranlarındaki gerileme eğilimi etkili oldu.

Mersin’de 2017’nin Aralık sonu itibariyle mevduat hacmi geçen yıla göre Türkiye genelinin üzerinde yüzde 23’lük artış hızı ile 19,8 milyar olarak gerçekleşti. Söz konusu artışta hem TL hem de yabancı para mevduatındaki genişlemenin katkısı oldu. 2016 Aralık sonu itibariyle toplam mevduat büyüklüğü ile iller arasında 8.sırada yer alan Mersin, 2017 yılı aynı döneminde de yerini korudu.

Mart 2017 döneminde Mersin’de mevduatın krediye dönüşüm oranında gözlenen artış, Haziran 2017 döneminde yerini 0,01 puanlık azalışa bıraktı, Eylül ve Aralık sonu itibariyle tekrar artış eğilimine geçti. Aralık 2017 döneminde söz konusu gelişmede mevduat artış hızının kredi hacmi artışının üzerinde gerçekleşmesi etkili oldu. 2017 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Mersin’de mevduatın krediye dönüşüm oranı Türkiye genelinin üzerinde oldu.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ