‘Hepimiz karanlığa ışık olacağız!’

Okuduğunuz haber
MERS°N’°N 1/5 B°NL°K PLANıNA °T°RAZ YAğMURU!
Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin’in 1/5 binlik planına itiraz yağmuru!

Mersin’in 1/5 binlik planına itiraz yağmuru!

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, başta bazı STK Odalar olmak üzere Plana şu ana kadar 20 bin kişiden itiraz  geldiğini belirterek, “Binlerce itiraza konu olan bir planda ısrarcı olmanın kimseye yararı yoktur” dedi. Yaptığı basın açıklamasında,“Tevfik Sırrı Gür Stadının kent meydanı olarak düşünülmesi, kışla alanının özelliklerinin korunacak olması, taşkın derelerin ıslahına yönelik planlamanın Mersin adına olumlu  bir gelişme olarak değerlendiren Aktay” Ancak plana yönelik çok önemli itirazlar olduğu da ortadadır.” diye konuştu.

MERS°N      08 Mart 2018 - 17:17     1036     0

Mersin’in 1/5 binlik planına itiraz yağmuru!

Diyar ŞİRİN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 1/5 binlik Nazım İmar Planı’nda Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların itirazlarını dikkate alması gerektiğini belirtti. Plana şu ana kadar 20 bin kişinin itiraz ettiğine dikkat çeken Aktay, “Binlerce itiraza konu olan bir planda ısrarcı olmanın kimseye yararı yoktur” dedi.Aktay il binasında düzenlediği basın toplantısında 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı’nın bulunmayışının yıllardır Mersin'in önemli kentsel sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

Bu ölçekte bir planlamaya duyulan ihtiyacın her kesim tarafından defalarca dile getirildiğini ifade eden Aktay, “Bu nedenle, 1/5 bin ölçekli revizyon nazım imar planının hazırlanması, Mersin adına değerli bir girişimdir. Bu yolda sergiledikleri çabadan dolayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz'a ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ne teşekkür ediyorum” dedi.

Tüm planlar gibi, halen askıda bulunan imar planının da olumlu ve olumsuz yanları olduğunu hatırlatan Aktay şöyle devam etti: “Bu plana yönelik tüm itirazlar, bütün uyarı ve eleştiriler, daha doğru, daha sağlıklı bir kentsel planlama yolunda, yerel yönetime verilmiş birer destek olarak görülmelidir.  Esasen, imar planlarının askıya çıkarılarak, vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek odalarının itirazlarına imkân tanınmasının anlamı da budur. Askı ve itiraz uygulaması,  yerel yönetimlere önemli bir görev yüklemektedir. O görev, imar planlarını vatandaşla birlikte yapmaktır. Bu nedenle, 1/5 bin ölçekli revizyon nazım imar planının hazırlanmasında gösterilen iyi niyetli çabanın, vatandaşların haklı itirazlarını dikkate almak ve gereğini yapmak konusunda da gösterilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde, Mersin'e yeni kentsel sorunlar yaratmanın, Mersinlilere yeni sıkıntılar yaşatmanın önü açılmış olur. Çünkü kentin ortak aklını yansıtmayan,  vatandaşın itiraz ve iradesiyle düzeltilmeyen her plan eksiktir, yanlıştır, sorunludur.”Mersin'in şikâyetçi olduğu kentsel özelliklerin kendiliğinden ortaya çıkmadığını, geçmiş dönemlerde yapılmış hataların bir sonucu olarak doğduğunu vurgulayan Aktay, yapılan en büyük hatanın planlara yönelik itiraz ve eleştirileri önemsememek, duymazdan gelmek olduğunu söyledi.

Tüm Mersinliler İtirazda Bulunsun

Askıda bulunan 1/5 bin ölçekli revizyon Nazım İmar Planının olumlu yönlerine değinen Aktay,  “Tevfik Sırrı Gür Stadının kent meydanı olarak düşünülmesi, kışla alanının özelliklerinin korunacak olması, taşkın derelerin ıslahına yönelik planlama Mersin adına olumlu olmuştur. Ancak plana yönelik çok önemli itirazlar olduğu da ortadadır. Planın, Mersin'in geleceğine dair kapsamlı bir bakış açısı ve somut hedefler sunmaması, Mersin'in kentsel gelişimine bütünsel bir çözüm yaklaşımı içermemesi, Kent içi ulaşım sorunlarını artıracak, trafiğin belirli bölgelerde aşırı yoğun hale gelmesine yol açacak düzenlemeler içermesi,Kent merkezi çevresindeki doğal alanlar ve tarım alanlarının azaltılması, Bunlar çok önemli itiraz noktalarıdır ve mutlaka dikkate alınmalıdır. Sayıları binlere varan vatandaşımızın plana itiraz ettiğini biliyoruz. Tüm Mersinlileri, bu planı incelemeye ve eğer itirazları varsa, askı süresinin bitimi olan 9 Mart tarihine kadar itirazda bulunmaya davet ediyoruz. İtirazlarını iletme konusunda kendilerine yardımcı olmaya hazırız” dedi.

20 Bin İtiraz Dilekçesi Verildi

 

Aktay, CHP Mersin İl Örgütü olarak, süreci çok yakından takip ettiklerini ifade ederek daha sonra  şunları söyledi: “İtiraz ve gerekirse dava yoluyla 1/5 bin ölçekli planın Mersin adına en doğru şekli alması için gereken çabayı göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Ancak öncelikli talebimiz, Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir önyargı ve alınganlık göstermeksizin, vatandaşın, sivil toplumun ve meslek odalarının itirazlarını dikkate alarak, planı hızla geri çekmesidir veya düzeltmesidir. Bugüne kadar plana karşı yaklaşık 20 bin itiraz dilekçesi verildiği söylenmektedir. Binlerce itiraza konu olan bir planda ısrarcı olmanın kimseye yararı yoktur. Büyükşehir Belediyesi derhal ilçeler itibariyle plan karar kurulları oluşturarak 1/5 bin ölçekli revizyon planı yeniden ve bu kez vatandaşla birlikte yapmaya hazır ve niyetli olduğunu ortaya koymalıdır. Kentin asıl sahiplerinin, yani vatandaşların, muhtarların ve ilgili tüm kesimlerin, hazırlık sürecinde plana katılımı sağlanabilseydi, bugün bu noktada olmazdık. Ne var ki, hazırlık süreci dışa kapalı bir biçimde sürdürülmüş, Cumhuriyet Halk Partili bir Belediye Meclis Üyesinin plan hazırlıklarıyla ilgili bilgi edinme talebi bile reddedilmiştir. Bununla birlikte, biz, CHP olarak bu konuya en başından itibaren sorumlulukla yaklaştık. Partimizin Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri söz konusu planla ilgili son derece yapıcı bir tutum sergilemiştir.  Planla ilgili uyarı ve eleştiriler ciddiyetle dile getirilmiş, ancak plan sürecini bütünüyle sekteye uğratacak bir duyarsızlık içinde de olunmamıştır. Hiç kuşku yok ki, bu bizim gönlümüzden geçen, Mersin için en doğrusu olduğuna inandığımız bir plan değildir. Ancak vatandaşın, sivil toplum kurumlarının ve meslek odalarının uyarılarıyla önemli ölçüde düzeltilebilecek ve hızla hayata geçirilebilecek bir plandır. Ortak akılla, geniş bir katılım ve uzlaşma ile hep birlikte doğru sonuca ulaşabiliriz. Böyle bir sonucun siyasi açıdan kimin hanesine yazılacağı hiç ama hiç önemli değildir. Yeter ki Mersin için doğru olan yapılsın.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ