DSP, seçimlere kendi adaylarıyla katılacak

Okuduğunuz haber
MERSİN’İN GELECEĞİ DEĞİŞMEYECEK!

MESKİSPOR’da Play-Out Heyecanı

Anasayfa   /    Mersin    /    Mersin’in geleceği değişmeyecek!

Mersin’in geleceği değişmeyecek!

İtirazlara rağmen Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı onaylandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 1/ 5 binlik imar planına yapılan itirazlara işaret ederek bu itirazlar söz konusu olduğu sürece kentin geleceğinin değişmeyeceğini söyledi. Kocamaz, planla ilgili 15 bin 90 itirazın olduğunu ifade ederek şikayetlerin organize iş olduğunu tekrarladı.

MERSİN      09 Nisan 2018 - 18:47     841     0

Mersin’in geleceği değişmeyecek!

İbrahim NALÇAKAR

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı birinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Mecliste idareden gelen 29, komisyonlardan gelen 13, gündem dışı ise 5 konu görüşüldü.Toplantıda 1/5 binlik Nazım İmar planına yönelik  itirazla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, plana toplamda 15 bin 90 itiraz olduğunu belirtti. Bu itirazlardan 1474’inin Akdeniz’den, 5 bin 527 Toroslar’dan, 4 bin 195’inin Yenişehir’den 3 bin 894’ünün ise Mezitli ilçesinden olduğunu ifade eden Kocamaz bunlardan özel proje alanları ile ilgili daha önce ilçe belediye başkanları ile toplantı yaptıklarını hatırlattı.

2 bin 115 münferit itiraz olduğunu vurgulayan Kocamaz “Daha önce de söyledim. Bu bir organize iş gibi görülüyor demiştim. 1049 tanesi de yeri belli değil. İtiraz dilekçesi verilmiş ama ne pafta ne parsel numarası bunların hiçbiri yok. Yani dolayısıyla vermiş olmak için gaza gelip sıraya girip orayı kalabalık göstererek verilmiş. Biz buradan zaten yeniden belediye başkanlarıyla toplantı yapıldı.  O bölgelerde bu itirazlardan değerlendirmeye değer bulunanlar düzeltilecek ama onun dışında yasal olarak yapmamız mümkün olmayan yerler yapılmayacak. Bu demektir ki biz 5 binlik planları yapıyoruz ama Mersin'in geleceği ile ilgili çokta bir şey değişmeyecek. Zira imar planları bir kentin geleceğini düzenler ama böyle itiraz var diye şurayı düzeltelim, burayı düzeltelim dediğiniz zaman da bu imar planı yine olmaz. 1500-2000 tanesi ancak bunların yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Onun dışındakiler eski haliyle devam edecek demektir. Bu da hiç kimse kendisine buradan pay çıkarmasın bu kentin geleceği ile ilgili verilecek radikal kararların arkasında bu meclis durmadığı sürece belediyelerimiz durmadığı sürece bu Mersin'de çok düzgün de bir plan çıkmayacağını buradan ben açık seçik ilan ediyorum.” şeklinde konuştu

Komisyonlardan gelen raporların 6. maddesi olan Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı ile ilgili konunun oylanması sırasında

HDP'li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Güler söz aldı. Burasının Mersin'in doğu girişi ve bu anlamda da en az 20 yıldır Doğu Girişinin düzenlenmesi için bütünlüklü olarak da tartışılan konuşulan bir konu olduğunu ifade eden Güler önerisinde şu görüşlere yer verdi: “Kent girişi olduğu için bir bütünlüklü olarak ele alınması doğu girişinin bir bütünlüklü olarak planlanması en azından karar verilen noktanın otoban köprüsüne kadar olan bölümünün bir bütün olarak planlanması, silüetinin de ortaya çıkması nasıl bir kent girişinin ele alındığının da hiç olmazsa meclis olarak da bizim görmemizde fayda var. Çünkü merakla beklediğimiz bir konu. Kentin geleceği açısından da, kent estetiği açısından da herkesin beklediği bir konu. Sadece emsal, parsel olayı değil. Onun için doğuya doğru olan kısmının öngörüsü nedir, ayrılan 2. kısım neden ayrıldı, hiç olmazsa bu bölümünün bütünlüklü olarak ele alınması gerekiyor.”

Daha sonra söz alan CHP’li meclis üyesi Tuncay Gökçel ise Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı’nın 1 ay sonra tekrar görüşülmesi gerektiğini önerdi. Kocamaz’ın karşı çıkması üzerine dava açacağını söyledi. Gökçel şunları dile getirdi: “Burada bu kentin tam limanın karşısında kuzeye doğru bir sirkülasyon olacak bir yerde bu kadar yoğun verilmesi sıkıntılı. Bir de burası lokasyonu çok önemli bir bölge. Ulaşım aksı var, demiryolu var sadece buradaki imar komisyonu raporuyla yetinmesi biraz sıkıntı yaratacak. Benim teklifim ise bu raporu iade edelim detayıyla inceleyelim, sivil toplu örgütleriyle görüşler alalım. Ondan sonra bu planı meclisten geçirelim. 1 ay sonra tartışalım. Aksi takdirde dava açarım. Yaptığımız şeyleri hukuka uygun olarak yapalım, bu kadar oldu bittiye getirmeyelim.”

Kocamaz ise “Senin derdin ne? Dava açarsan aç. Burada 77 tane adam var. Hepsine hükmetmek istiyorsun. Uzatmana gerek yok. Burada ben geldiğimden beri mücadele ediyorum. O konteynerleri oralara koydurmamak için. Bu bölgenin bile büyük bir kısmını MIP'nin kendi kiralamış. Yani başka şahısların ama MIP kiralamış orayı. Adamların bana söylediği bu. Konteynerlerin burada yükselmesi bize peyzaj gibi geliyor. Onun için bu işlerde bir an evvel karar alıp uygulamaya geçmek lazım. Sırf konuşmak olmak için konuşmayın” cevabını verdi.

İtirazlara rağmen Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı onaylandı. 

 


 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ