‘Yücelen’ resim, şiir ve öykü yarışması sonuçlandı

Okuduunuz haber
MERYAD YEN BAŞKANN SEÇT

Atlı Spor Kulübü sponsor desteği bekliyor

Anasayfa   /    Kltr ve Sanat    /    MERYAD yeni başkanını seçti

MERYAD yeni başkanını seçti

Mersin Yatırım ve Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği’nin başkanlığına seçilen işadamı Coşkun Doğmuş, Mersin’in son 15 yılı vaatler dönemi ile geçirdiğini  savunarak,“ Ama son bir kaç yıldır bu vaatlerin yatırıma dönüştüğünü görmek Mersin adına bizi mutlu ediyor” dedi. Doğmuş, mevcut OSB’nin yamalarla genişletilmesi yerine farklı yerlerde, farklı tüzel kişiliklerin yönetiminde OSB’ler kurulmasını önerdi.

KLTR VE SANAT      13 Mayis 2018 - 17:12     218     0

MERYAD yeni başkanını seçti

Abidin YAĞMUR

2016 yılının Nisan ayında kurulan Mersin Yatırım ve Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği’nin olağan genel kurulunda Ferudun Gündüz, başkanlık görevini Coşkun Doğmuş’a devretti. Yeni dönemde Ramazan Öz ve Kadir İdiş başkan yardımcısı,  Hatice İğde genel sekreter, Şeymus Ceylan, Nesim Yağmur, Aziz Aslan, Aziz Demir ve Cengiz Gündüz de yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.

Divan Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan önceki dönem Mersin Yatırım ve Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği Başkanı Ferudun Gündüz,  “Üç noktadan hareket ettik: Mersin daha çok yatırım çekmesi gereken bir il. Bulunduğu jeopolitik durum çok önemli. Bir taraftan Doğu Akdeniz’in çok önemli bir liman şehri; diğer taraftan Orta Doğu ve Orta Asya’ya uzanan bir transit geçiş noktası. Bütün bunları dikkate aldığınızda Mersin kentinin ticarette çok daha önemli bir rolü olması, ulusal ve uluslararası sermayeyi çekmesi lazım dedik. Buna bakınca da Mersin’in bazı konularda eksikleri olduğunu gördük. Kendini yeterince anlatamayan, tanıtamayan bir kent. Bu bilinçle çeşitli dinamiklerle Marka Kent Mersin çalışmaları yaptık. Mersin’e yabancı yatırımcı çekmekle olmuyor. Bir yandan da Türkiye’nin notu da iyi olmalı. Yani siz Mersin’i çok iyi hale getirseniz de yabancı yatırımcı öncelikle Türkiye’nin notuna bakıyor. Mersin Türkiye’nin bir parçası ve Türkiye’nin kötü notu varsa Mersin’in notunun iyi olması bir işe yaramıyor. O yüzden Hükümete de büyük görevler düşüyor” dedi.

Sivil toplum örgütlerinde hiçbir başkanın vazgeçilmez olmadığına değinen Gündüz, “Mersin’de maalesef bu konuda kötü örnekler var. İsmini veremeyeceğim bazı yerlerde 10-15 ve 20 yıl koltuğa yapışanlar var. Onlara da bu bir mesaj olsun. Hiç kimse bu kadar uzun kalmasın ve bence bir sivil toplum kuruşunda başkan en fazla iki dönem kalmalıdır. Bir başkan, iki dönemde yani 6 yılda yapacağı bir şey varsa yapar” ifadelerini kullandı.

Mersin Yatırım ve Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği Başkanı Coşkun Doğmuş da, “Mersin yatırımlar bazında son 20 yıllık sürenin 15-16 yılını hep vaatler dönemi ile geçirdi. Ama son bir kaç yıldır bu vaatlerin yatırıma dönüştüğünü görmek Mersin adına bizi mutlu ediyor. Turizm bölgesi için eskiden yatırımcı bulunamıyordu şimdi yer almak için turizmcilerin araya birilerini koymaya çalıştıklarını gördük. Havaalanı projesi de belli bir aşamaya geldi. Belki seçim yatırımı da olabilir ama OSB- Otoban bağlantısı da bundan bir ay önce başladı. Vaatler geç de olsa icraat aşamasına geçmeye başladı. Bizim asıl ihtiyacımız olan üretime dayalı yatırımlarda organize olmamız. Üretime dayalı yatırımları geliştirmeliyiz” dedi.

Mersin’in organize sanayi bölgelerine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Doğmuş, “Biz Mersin için yama şeklinde organize sanayi bölgesi değil, daha dinamik ve yeni tüzel kişiliklerde OSB’ler oluşturulmasını istiyoruz. Konya’yı incelediğinizde 20’nin üzerinde organize sanayi var; hepsinin yönetimi ayrı ve bütün dünyaya makine üretiliyorlar. Tabi Mersin’de de turizm alanında gelişmeler var. Taşucu’ndan sonrasının turizm alanı ilan edilmesi orayı canlandıracaktır. Devamındaki yolun tamamlanması, Aydıncık’ta süren iki şeritli yolun bitmesi ile daha iyi olacaktır. Bir de nükleer santral konusu var. Bunun turizmi etkileyeceği, engel olacağı fikrine katılmıyorum. Çünkü gelen turistlerinde geldikleri yerlerde, şehirlerinde, şehir merkezlerinde nükleer santraller var” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER