Kadınların gözünden kadın fotoğrafları

Okuduğunuz haber
M°MARLAR’DAN 5 B°NL°K PLANA  ELEşT°R°!

Akdeniz Ekonomi Forumu başlıyor

Anasayfa   /    Mersin    /    Mimarlar’dan 5 binlik plana  eleştiri!

Mimarlar’dan 5 binlik plana  eleştiri!

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilen 1/5 binlik plan raporuna TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şubesi’nden eleştiri geldi. Mimarlar Odası Mersin  Şube Başkanı Ömer Sakar, 1/5  binlik  planın  kentin yaşam kalitesini düşürecek, trafiği arttıracak yoğunluklar öneren ve nüfus projeksiyonuyla uyumsuz miktarda alanları açan bir plan olduğunu savundu.

MERS°N      06 Mart 2018 - 15:21     476     0

Mimarlar’dan 5 binlik plana  eleştiri!

Diyar ŞİRİN

Mimarlar Odası Mersin  Şube Başkanı Ömer Sakar, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde kabul edilen 1/5 binlik Planın yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi. Bu haliyle planın koyduğu hedeflere uzak, vizyoner bir gelişim içermediğini belirten Sakar, kentin yaşam kalitesini düşürecek, trafiği arttıracak yoğunluklar öneren ve nüfus projeksiyonuyla uyumsuz miktarda alanları açan bir plan olduğunu savundu. Planda raporunda yer alan konut, trafik, turizm gibi birçok projeyi değerlendiren Sakar, kentte yaşanacak en büyük sıkıntılardan birinin de ihtiyaç fazlası konut alanının planlanması olduğunu belirtti. Yapılaşmayla açılacak tarım alanlarının yok edileceğini söyleyen Sakar, "Plan raporunda 2035 yılında plan sınırları içerisinde toplam 1.545.000 kişinin yaşayacağı öngörülmektedir. Aynı alanda kentin mevcut nüfusu 930.000 kişidir. Planda öngörülen 1.545.000 kişilik nüfus tahmini gerçekçidir, ancak yoğunluk artışları ve eklenen konut alanları hesaplandığında 945.000 kişiye yetecek ek konut yapılması için alan açılmış veya yoğunluk artırılmıştır. Planda verilen yoğunluklar ve alan hesabı yapıldığında, plan kapsamındaki alanda 1.545.000 kişinin yaşayacağı öngörülmesine rağmen 1.875.000 kişilik, yani ihtiyaç fazlası konut alanı planlanmıştır. Bu da planın en büyük sorunudur ve kendi iç çelişkisidir. Örneğin Otoban, Otoban – Serbest Bölge bağlantısı, Otogar ve Şehir Hastanesi arasında kalan bölgede plan ile yapılaşmaya açılan tarım alanı, bilimsel verilerle desteklenen bir ihtiyaç olmamasına rağmen yok edilmektedir" şeklinde konuştu.

Planda kamu tesisine ayrılmış ancak şahıs mülkiyetinde olan parsellerin ilgili kurumlara bedelsiz terk edilmesi karşılığında kullanılacak olan parsele ek inşaat hakkı verilmesinin yoğunluğun artırılmasının olanaklı kılındığına dikkat çeken Sakar," Benzer şekilde, planda 48 yerde “Özel Proje Alanı” olarak işaretlenen alanlarda yoğunluk değerlerinin artırılabileceği belirtilmektedir. Planda bilimsel verilere bağlı olarak belirlendiği varsayılan yoğunluk değerlerinin kişisel kararlarla artırılmasının önünün açılması planlama esaslarına aykırıdır. Bu tür “yükleme” işlemleri daha önce mahkemelerce iptal edilmiştir. Planın hukuka aykırı bir uygulama önermesi planın iptali için bir gerekçedir" dedi.

Kentin anayolların hemen her kavşağına katlı kavşak önerisini eleştiren Sakar, inşaat maliyetlerinin kamuya mal edileceğini belirterek, " Planın ulaşım kurgusunda tespit ettiğimiz en büyük sorun, kentin anayollarının hemen her kavşağına katlı kavşak önerilmiş olmasıdır. Planda 57 adet yeni katlı kavşak önerildiğini şaşkınlıkla görmekteyiz. Bir katlı kavşağın maliyetinin ortalama 20 milyon TL olduğu göz önüne alındığında, 57 katlı kavşak için 1 milyar 140 Milyon TL’lik inşaat maliyeti kamuya mal edilecektir. Gelişmiş ülkelerde kent merkezlerinde yok denecek kadar az uygulanan, çevresinde kamusal alan kullanımına izin vermeyen, yaya trafiğini kesintiye uğratan ve sadece otomobile yönelik anlayışın ürünü olan katlı kavşaklardan kentimizin her kavşağına inşa edilecek olması son derece hatalı bir karardır. Aynı inşaat maliyeti ile yüzeyden giden hafif raylı sistemin 34 km’lik kısmının maliyeti karşılanabilir. Kentin ulaşım ana planında öngörülen hafif raylı sistemin güzergâhları 1/5000 ölçekli plana maalesef işlenmemiştir" diye konuştu.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ