Darbe girişimi davası sürüyor

Okuduğunuz haber
MİY BAşKANı KARAK, ADAY OLMAYACAğıNı AçıKLADı

Engelsiz Sanat Festivali başladı

Anasayfa   /    Spor    /    MİY Başkanı Karak, aday olmayacağını açıkladı

MİY Başkanı Karak, aday olmayacağını açıkladı

Mersin İdman Yurdu Başkanı Mahmut Karak,  önümüzdeki günlerde yapılacak olağanüstü kongrede  yeniden aday olmayacağını belirterek,” Bu takımın Büyükşehir Belediyesi’ne, 13 belediyeye, bakana, milletvekillerine, kent dinamiklerine ihtiyacı var. Bunların desteği olmadan bu takımı yönetmek hayaldir” dedi.

SPOR      11 Ekim 2017 - 16:12     1122     0

MİY Başkanı Karak, aday olmayacağını açıkladı

ABİDİN YAĞMUR

Mersin İdman Yurdu Başkanı Mahmut Karak, olağanüstü kongre kararı alacaklarını ve kendisinin yeniden aday olmayacağını söyledi. Başkan olduğu 7 aylık dönemde yalnız bırakıldıklarını, hiç kimseden destek görmediklerini söyleyen Karak, “Bu takımın Büyükşehir Belediyesi’ne, 13 belediyeye, bakana, milletvekillerine, kent dinamiklerine ihtiyacı var. Bunların desteği olmadan bu takımı yönetmek hayaldir” dedi. Karak, kulübün borçları nedeniyle verilen puan silme cezasının 38 puana kadar çıkabileceği de kaydetti.

Bir yandan ekonomik sıkıntılar ve 100 milyonu bulan borç yüküyle uğraşan, bir yandan TFF 2. Lig’de sportif olarak zor günler yaşayan Mersin İdman Yurdu’nda yeni bir olağanüstü kongre süreci başladı.

Mersin İdman Yurdu yönetimine geçen yıl eski başkan Ali Tekin’in ekibinden giren, 25 Şubat 2017’de de başkanlık koltuğuna oturan Mahmut Karak, ‘benden bu kadar’ dedi ve kulübü olağanüstü kongreye götüreceklerini söyledi.

Mahmut Karak, kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında, hem önceki başkanlardan Ali Kahramanlı’ya, hem kent yöneticilerine ve siyasetçilere veryansın etti. Mahmut Karak’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

‘Sahadaki çocukları eleştiremem’

“Transfer tahtasının açılmadığını, genç oyunculardan kurulduğumuzu, uyum sorunu olacağını söylemiştik. İlk başta farklı skorlarla yenildik ama son haftalarda skorlar daha farklı olmaya başladı. Gönül isterdi ki transfer tahtamız açık olsun ve bugün puanlara sahip olalım. Futbolda gerçekçi olmak lazım.Sahadaki çocukları, teknik heyeti eleştirme durumumuz yok çünkü elimizdeki belli. Elimizdeki gençlerle devam edeceğiz. Her geçen hafta çocukların performansı artıyor, uyum sağlanıyor. Altyapıdan tanıdıkları hocalarımızla daha iyi bir uyum sağladılar. Ocak ayında transfer tahtasının açılması lazım ki sahadaki durumumuz konuşabilelim. Bu çocukların bizi ileriye götürmesi zaman alacağından bizim transfere ihtiyacımız var. Transfer tahtasını açamazsak burada zorlanacağız gibime geliyor. İnşallah transfer tahtası açılır diye umut ediyorum.”

‘Kongrede aday olmayacağım’

“Bir yöneticimiz istifa edeceğim demişti. Biz kendisini ikna etmeye çalıştık ama kararına da saygı duymak zorundayız. Ben daha önce istifa etmeyeceğimi, seçimle geldiğimi, seçimle gideceğimi söylemiştim. Ben istifaları televizyon programındayken öğrendim. Bunlardan bir kısmı istifalarını geri aldılar. Seçim sürecine kadar yönetimde kalalım dediler. Kişilerin kendi özgür kararıdır. Bizi de eleştirebilirler. Doğru gitmediğini düşündükleri şeyler yüzünden istifa etmiş olabilirler. Ben hepsinden memnundum, teşekkür ediyorum. Bazı şeyleri kurcalamak istemiyorum. Tüzüğümüze göre 25 asil, 25 yedek yönetim kurulu üyesi var. 15 asil üye ile seçim sürecine kadar gidilebilir. 7 asil, 8 yedek üye istifa etti. Biz de yedekten yönetim kurulu üyelerini çağırdık. Onları onaylayacağız ve kongre kararını alacağız. Daha önce yüzde 90 aday değilim demiştim. Yüzde 10’luk payı da hile ve hurda olursa diye bırakmıştım. Bizi çok kızdırırlarsa diye söylemiştim. Çok kızmaya da gerek yok. Ben aday değilim.”

‘Mersin felakete gidiyor’

“Ben hep şunu söylemeye çalıştım. Hiçbir memlekete ve ile ulu önder Atatürk özel bir sözle çıkmamıştır. Ama Mersinliler Mersin’e sahip çıkın demiştir. 2 milyonluk şehre seslendik, Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız dedik. Bunu çoğu yerde anlatamadık belki ama her zaman şunu söyledik: Aslolan Mersin İdman Yurdu’dur. Mersin İdman Yurdu karşısında yöneticilerin, başkanlarının önemi olmadığını söyledik. 92 yıllık çınarın içinde bulunduğu durumu anlatmaya çalıştık. İcralık olduğunu, çalındığını, borç bataklığına sürüklendiğini anlattık. Kimi zaman sabote edildi, kimi zaman anlaşıldı, kimi zaman ters anlaşıldı. Yine söylüyoruz. Mersin İdman Yurdu şu an bir felakete gidiyor. Bu felaketin önüne geçebilmek için Mersin dinamiklerinin sahip çıkması gerekiyor. Biz artık yetişemiyoruz. TFF’de, UEFA’da onlarca dava var. Biz bunlara yetişemiyoruz. Bu takımın Büyükşehir Belediyesi’ne, 13 belediyeye, bakana, milletvekillerine, kent dinamiklerine ihtiyacı var. Bunların desteği olmadan bu takımı yönetmek hayaldir.”

7 aydır tek kuruş para gelmedi

“Takıma destek verilmesi için yaptığımız görüşmeler olumsuz olduğu için, herkes elini çektiği için, takımı öksüz yetim bıraktığı için eleştirdik. Biz yeni bir sayfa açtık dedik ama eskiden verdiğimiz paralar çalındı diyerek destek vermediler. Biz görevde olduğumuz süreçte borç üstüne borç koymadık. 7 aylık süreçte bize hiçbir yerden tek kuruş gelmedi. Büyükşehir Belediyesi 15 günlük kampı karşıladı, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da 2 deplasmanı karşıladı. Konu MİY olunca destek vermeyenleri söylememe gibi bir lüksümüz yok. Konu MİY ise yardım edeni de, yardım etmeyeni de ilan etmemiz lazım. Bu insanların bizi çağırıp borcumuzu harcımızı sormadıklarını anlatmak zorunda kaldık.”

‘Puan silme cezası 38’e çıkabilir’

“26 puandan hariç 12 puan silme cezası daha geldi. Toplam 38 puan silme cezası geldi. 140 dosyamız vardı, 4 dosya daha geldi. 4 dosyaya 40 bin avro ödenmezse 12 puan silinecek. Her bir dosyadan 3 puan siliniyor. Bu ödemeleri yapmazsak her gün puan silme cezası alırız. Mersin dinamikleri tek başına bununla baş edemez. Siyasilerin, belediye başkanlarının, bürokratların sahip çıkması lazım. Bundan sonraki bütün maçları alsanız bile fayda etmez, bu borçlar ödenmezse puanlar silinir.”

‘Şehrin parası kulübe de aktarılmalı’

“Bu süreçte yüzde 90 aday değilim. Bizim yapabileceğimiz katkı buraya kadar. Geçen hafta takımımız deplasmana gidemeyecek duruma geldi. Bırakın puan silmeyi, takımın deplasmana gidebilmesi için destek veren yok. MİY’e ne destek verelim, neye ihtiyacını var diye bize sormadılar. Hiçbir bürokratla, belediye başkanıyla toplantımız olmadı. Bizi öteleyebilirsiniz ama MİY başkanı olarak geldiğimizde itibar görmedik. Mersin İdman Yurdu’nun canı alınıyor. Bahanesi biz olabiliriz. Ama hiç inandırıcı olmaz. Spordan anlayan Sayın Cumhurbaşkanımızın bu olaylardan haberinin olmadığını biliyorum. Yaş Meyve Sebze Hali’nden giriş çıkış parası olarak aylık 515 bin lira geliyor. Buradan Mersin İdman Yurdu’na bir akar sağlansaydı bugün bu dosyalarla karşı karşıya kalmazdık, bu borçlar ödenirdi. Otogarın giriş çıkış parası günlük 15 bin lirayı buluyor, buradan Mersin İdman Yurdu’na bir destek sağlanabilirdi. Bakın şahısların parasından söz etmiyorum. 2 milyonluk Mersin halkının cebinden çıkan paradan söz ediyorum. Mersin’in kendi parasının bu kulübe aktarılması gerektiğini söylüyorum.  Bakana gittik. Şehir Hastanesi reklam versin dedik. MİP sponsor olsun takımın adını, stadın adını değiştirelim dedik. Medcem Silifke Belediyespor’a 2 milyon veriyor, Mersin İdman Yurdu sponsor bulamıyor. Denize düşen yılana sarılır dedik, Akkuyu Nükleer Santrali sponsor olsun dedik, projeler sunduk, olmadı.”

‘Bu kulübün bir otobüsü yok’

“Eski başkanlara bize ne teslim ettiniz diyorum, kulübün eski başarılarını söylüyorlar. Bize teslim ettiğiniz çalınmış otobüsler, çalınmış paralar, yanlış transferler, menejerler üzerinden sağlanan çıkarlar, davalar, davalar, davalar. Mersin Limanı’nda bir memur 7 yıl boyunca bizim adımızı kullanarak vurgun yapıyor ve biz bunla ilgili bir şey yapamıyoruz. Hakkımızı verin diyorlar, vermiyorlar. Düşünün 7 yıldan bu yana sahte dekontla liman çıkışından 19 milyon para tahsil edilmiş MİY adına. Ve kimse buna el atmıyor.  Bu kulübün otobüs yok. Bu kulübe otobüs kazandırdım diyen başkan temlik koyup otobüsü aldı, şehirde kimsenin sesi çıkmadı. Bu insanı hiçbir mülki amir çağırıp da hesap ver demiyor. Borçlarından vazgeç demiyor. 8 yıl kulüp başkanlığı yapmışsınız, bu kulübün otobüsüne el koyup garaja çekiyorsunuz, kullanmıyorsunuz, satmıyorsunuz, tekeri patlak şekilde duruyor otobüs. Bu mu sizin Mersin İdman Yurdu sevdanız.”

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ