‘Dövizdeki artış uykularımızı kaçırıyor!’

Okuduğunuz haber
MÜLTECİLERE GİRİŞİMCİLİK DERSİ

‘Mersin geleceğe iz bırakacak bir şehir

Anasayfa   /    Gündem    /    Mültecilere girişimcilik dersi

Mültecilere girişimcilik dersi

Mersin'de mültecilerin ekonomiye entegre olmasının yol ve yöntemlerinin anlatıldığı  Çalıştay  düzenlendi. Çalıştayda  Suriyeli mültecilere  şirket kurumundan girişimci desteklerine kadar girişimci olabilmek adına ihtiyaç duyular bilgiler anlatıldı.

GÜNDEM      13 Nisan 2018 - 16:57     628     0

Mültecilere girişimcilik dersi

Diyar ŞİRİN

Türkiye’de son yıllarda göçle birlikte gelen mültecilerin sosyal ve ekonomik entegrasyonunun başarılı kılınabilmesi üzerine çalışmalar yürüten, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) Ortak Girişimi ‘ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi’ olarak, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti finansal desteği ile ‘Türkiye’deki Mülteci Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ Çalıştayı Mersin'de düzenlendi. Çalıştay  8 Mart'ta İstanbul’da, 22 Mart'ta Hatay’da gerçekleştirilerek  12 Nisan'da Mersin'de sone erdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'da düzenlenen çalıştayda ülkemizde bulunan mültecilerin finansal girişimcilik çalışmalarının desteklenmesi, ekonomide aktif bir rol oynamaları üzerinde konular tartışıldı. Çalıştayda konuşan İNGEV Direktörü ve Danışma Kurulu Üyesi Berk Çoker, 2016 yılından itibaren tarihinde yoksullukla mücadele, genç işsizliği ve gelir dağılımı eşitsizliği üzerine çalışmak üzerine kurulmuş bir vakıf olduklarını hatırlatarak Suriye krizinden sonra bu çalışmalarının mültecilere yönelikte başlatıldığını ifade eden Çoker, "2011 yılından başlayan ve günümüze kadar gelen Suriye'deki kriz dolayısıyla ülkemize yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli mültecinin ülkemize hem sosyal hem finansal entegrasyonunun başarılı kılınabilmesi için biz de vakıf olarak üzerimize düşen mülteci girişimciliği konusunda yaklaşık UNHCR ile yaklaşık 4 aydır projemizi yürütüyoruz. 2018 Ocak itibariyle başladığımız bu değerli projede de ilk önce 8 Nisan'da İstanbul'da ardından 22 Nisan'da Hatay'da bugün de Mersin'de toplanmış bulunmaktayız" şeklinde konuştu.

Bu projenin en önemli kısmı mülteci girişimcilerin desteklenmesi olduğunu söyleyen Çoker, "Aslında iki taraflı bir madalyon gibi düşünebiliriz bunu. Bir taraftan ülkemize ne kadar entegre oldu sorularını sorarken biz onları ne kadar anlıyoruz, onların entegrasyonu için ne kadar mücadele veriyoruz sorusunu  da sormaya devam ediyoruz. Bundan dolayı da baktığımızda şu anda 7 bin 8 bin tane Suriyeli şirketin 10 büyük Türk şehrinde çalışmalarını yürüttükleri ve yaklaşık 5 milyon dolar civarı bir kapitalle ekonomimize katkıda bulunduklarını görüyoruz. 15 farklı sektörde çalışıyorlar. Ama bizim için de çok önemli bir etken kendilerinin ülkemize gelmesi" dedi.

Mülteciler Üretken Bireyler Olsunlar

UNHCR Türkiye Yetkinlik Programları Müdürü Damla Taşkın da mültecilerin ekonomiye katkılarını geliştirmek adına gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Mültecilerin kendilerinden yardım parası istemediklerini, kendilerinin çalışıp paralarını kazanmak istediklerini belirten Taşkın, mültecilerin bulundukları ülkelerde üretken bireyler olması gerektiğini söyledi. Taşkın şu ifadelere yer verdi," Mülteci kardeşlerimizle konuştuğumuzda bize söyledikleri, biz yardım parası istemiyoruz, bırakın biz çalışalım kendi paramızı kazanalım ve de çocuklarımız eğitime erişsin.  Biz istiyoruz ki mülteciler bulundukları ülkelerde bulundukları süre boyunca üretken bireyler haline gelsinler.  Bunun için de çeşitli yerlerde çeşitli programlar yürütüyoruz."

Aynı zamanda girişimciliğin her ekonomi için hayati önem taşıdığını söyleyen  Taşkın, şu anda ülkemizde 7 bin tane Suriyeli mülteciler tarafından kurulmuş olan firma olduğunu belirtti. 2016 ve 2017 yıllarından yaklaşık 3 bin mülteciye bu konuyla ilgili eğitim verdiklerini ifade eden Taşkın bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

 'Mtso'da 1000'in Üzerinden Suriye Firması Var'

Çalıştayda konuşan MTSO Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Uçar Biçer ise MTSO'da  kayıtlı 1000'in üzerinde Suriye sermayeli firmanın kayıtlı olduğunu söyledi. Oda olarak bu firmalarla diğer üyelerle olduğu kadar yakından ilgilendiklerini belirten Biçer, söz konusu firmaların sık sık sile getirdikleri sorunlara da değindi. Biçer, "Odamıza hali hazırda 1000'in üzerinde Suriye sermayeli firma kayırlı. Dolayısıyla bizler diğer üyelerimiz kadar onların da sorunlarıyla diğer üyelerimiz kadar yakından ilgileniyoruz. Ürettiğimiz hizmetlerden onların da en iyi şekilde faydalanmalarını diliyoruz. Bir araya geldiğimiz toplantılarda sık sık dile getirdikleri bir sorunları vardı. Mevzuatı takip etme noktasında sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlardı. Dolayısıyla bugün gerçekleşen çalıştayın çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz" diye konuştu.

 

'Yabancılara Da Destek Veriyoruz'

Çalıştay kapsamında KOSGEB Mersin Hizmet Merkezi Müdürü Danyal Peker ise KOSGEB tarafından verilen desteklerin  şirketlerin nereli olduğuyla ilgilenmediklerini söyledi. "Bizim çok farklı desteklerimizden faydalanan şirket sahiplerinden yabancı ve Suriyeli olan birçok firmamız var. Yabancılara da destekler veriyoruz. Önemli olan tam ticaret kanununa göre Türkiye esnaf sivilinde bulunmuş olması" diyen Danyal, küçük ve orta ölçekli şirketlerin kapasitelerini güçlendirmek adına verilen hükümet destekleriyle ilgili bilgi verdi. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Ali Can Kahya yerel girişimciliği geliştirmek için verilen devlet teşviklerine değinirken, İNGEV Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Arkın Eyvazoğlu, şirket kuruluş işlemlerini ve yasal çerçeveyi anlattı. Toplantı, uyuma dair bilgi ve tanıştırma oturumu ile sona erdi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ