MTSO'da seçim  heyecanı

Okuduğunuz haber
MTSO ‘TAHKİM VE ARABULUCULUK’ MERKEZİ AÇILDI

Mona Lisa’ portresi Toroslar’da!

Anasayfa   /    Mersin    /    MTSO ‘Tahkim ve Arabuluculuk’ merkezi açıldı

MTSO ‘Tahkim ve Arabuluculuk’ merkezi açıldı

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu merkezin açılışında yaptığı konuşmada,  işçi işveren uyuşmazlıklarının arabuluculuk merkezlerinde çözülmesinin zorunlu hale geldiğini belirterek, “İş davalarının mahkemeye gelişiyle karar verilişi arasındaki süre, son 5 yılda, 250 günden, 450 güne çıktı. Bazı mahkemelerde duruşma tarihleri 6 ay sonrasına bırakılıyor. Bu kadar uzun süren yargılamadan herkes zarar görür. Biz arabuluculuğu adalete hızlı erişim olarak görüyoruz. İşçi işveren anlaşmazlıklarında da, işadamları arasındaki anlaşmazlıklar da süreç kısalacak” dedi.

MERSİN      19 Mart 2018 - 16:38     2916     0

MTSO ‘Tahkim ve Arabuluculuk’ merkezi açıldı

Abidin Yağmur

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı törenle gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konuşmasına, Çanakkale şehitlerini ve Afrin operasyonunda şehit olan güvenlik güçlerini anarak başladı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mersine yeni bir eser kazandırdığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Odamızın inisiyatif alarak Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni kurması çok önemli. Zira yargı sisteminin yavaş çalışmasından hepimiz şikayetçiyiz. Hukuk sistemi sadece devletin değil, ekonominin de temel direği çünkü hukuk demek güven demektir. Güven olursa girişimci önünü görür, yatırım yapar. Adil ve etkin bir hukuk sistemi olması bu noktada çok önemli. Esasında bizim kültürümüzde, hukukun yeri ayrı. Mülkün temelinde adaletin olduğuna inanan bir milletiz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesi bu topraklardan çıktı. Eğer hukuk sistemi iyi işlerse toplumda da güven duygusu artar. Kişilere ve kurumlara ne kadar çok güven duyulursa ekonomi de o kadar çok iyi ve adil işler.  Dolayısıyla su ve ekmek nasıl bir ihtiyaçsa hukuk da aynen öyle bir ihtiyaç. Yani hukuk demek ekmek demek” ifadelerini kullandı.

‘Hakimler iş yükü altında’

Türkiye’de hakimlerin her geçen gün artan iş yüküyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Yargıdaki en önemli sorun iş yükü. Burada hem süre uzamaktadır hem de kalite düşmektedir. Bu da vatandaşın adalete erişimini zorlaştırmaktadır.  Adalet zamanında ve doğru tecelli etmeyince adalete duyulan güven de azalmaktadır. Avrupa’da bir hakim yılda ortalama 200 dosyaya bakarken Türkiye’de bir hakim yılda 700 ila 800 dosyaya bakmakta. Bir yılda 250 işgününün olduğunu varsayarsak hakimlerimiz sabah bir dosya, öğlen bir dosya, akşam da eve gitmeyip bir dosyaya bakıp karar vermelerini bekliyoruz. Peki hakimlere böyle bir ağır yükü verince ne olmaktadır? Mahkemelere her sene 7 milyona yakın dosya gelmektedir. Bunların 4 milyonu o sene karara bağlanıyor, 3 milyon dosya ertesi seneye kalıyor” dedi.

‘MTSO öncülük etti’

İş dünyasını ilgilendiren dava türlerinde de kararların geç çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “İş davalarında durum ne? Mahkemeye gelişiyle karar verilişi arasındaki süre, son 5 yılda, 250 günden, 450 güne çıktı. Bazı mahkemelerde duruşma tarihleri 6 ay sonrasına bırakılıyor. Bu kadar uzun süren yargılamadan herkes zarar görür. Bir diğer önemli husus da uygulamada yaşanmaktadır. İş mahkemelerindeki davaların neredeyse yüzde 99’u işveren aleyhine sonuçlanıyor. Bu durumda insanın aklına şu soru geliyor: Bu ülkede işverenlerin hepsi mi haksız? Bu mümkün mü? İşin doğrusu hak edene hak ettiğini vermektir. İşte bu noktada devrim niteliğinde bir yeni mekanizma devreye girdi. Biz arabuluculuk sistemine en son geçen ülkeler arasındayız. Oysa bizim Ahi kültürümüzde var. Patenti bize ait. Gelişmiş ülkeler bunu modernize ederek sahiplendi. İş dünyası olarak bu tür alternatif çözümlerin olmasını hayal ederdik ve ısrarla isterdik. Adalet Bakanlığımızın bu işi sahiplenmesiyle nihayet bizim de hukuk sistemimize girdi. İşçi işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu hale geldi.  Biz arabuluculuğu adalete hızlı erişim olarak görüyoruz. İşçi işveren anlaşmazlıklarında da, işadamları arasındaki anlaşmazlıklar da süreç kısalacak. Mahkemelerimizin iş yükü azalacak. İlk rakamlar bunu gösteriyor. 2,5 ayda 21 bin anlaşmazlık arabuluculuğa gitti ve yüzde 68’i uzlaşmayla kapatıldı. MTSO gibi vizyoner odamız bu konuda hemen adım attı. Odamız bu işin mutfağında çalıştı. 3 pilot bölgeden biri olma görevini üstlendi. Nihayet bu merkezi kurarak hizmeti üyemizin ayağına kadar getirdiler. MTSO tahkim ve arabuluculuk merkezi sayesinde bütün işverenlere şunu diyeceğiz. Önce buraya gelin. Normalde bir yılda çözümlenen davalar burada bir haftada, hatta bir gün de çözülebilir. Hukuk sistemimizi ne kadar modern ve güçlü hale getirirsek ekonomimiz. Herkes adaletten emin olmalı, adaletin terazisinden kimse şüphe duymamalı. Adalet terazisi doğru tartar, kılıcı doğru keser, adalet zamanında tecelli ederse devlete ve sisteme inanç da kuvvetlenir. O zaman daha güçlü bir ülke, daha zengin bir ekonomi oluruz.”

‘Arabuluculuk önemli bir alternatif’

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar da,  “Dünyada arabuluculuk merkezlerini ticaret odaları kurmuştur, öncülük etmiştir. Çünkü iş dünyası sorunların bir an önce çözülmesini ister. İşte arabuluculuk sistemi onlara böyle bir imkan verdiği için ticaret odaları arabuluculuğu desteklemektedir.  Biz hakimlerin, avukatların tek bir amacı var. Bir an önce adalete erişmek. Çünkü geç gelen adalet adalet değildir. Arabuluculuk önemli bir alternatif olarak karşımıza çıktı” dedi.

‘İş davaları ve ticari davalar 28 günde çözülebilir’

Arabuluculuk sisteminin geçen yıldan bu yana çözdüğü dosya sayısının 27 bin 500 olduğunu belirten Öztatar,  “Bunların yüzde 89’u bir günde ve bir günden daha az bir zamanda çözümlendi. 7036 sayılı kanun 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi.  Kanunda ne dedik? En fazla 3 hafta, artı bir hafta. 28 gün içinde iş uyuşmazlıklarını çözebileceğiz. Şu ana kadar bize ulaşan uyuşmazlıklardan 15 bin dosya uzlaşmayla sonuçlandı. 15 bin işçi ve işadamı arabulucuya geldi, uzlaştı. Bu ne demek? 15 bin dosya mahkemelere gitmedi.  Geçen yıl itibariyle iş mahkemelerinde bir dava 542 sürüyordu. Şimdi arabuluculukta ise 28 günde sorun çözülüyor.  Ticari davaların mahkemelerde görülme süreleri iş davalarından daha uzun. İş davaları 542 gün, asliye ticaret mahkemelerinde 552 gün. Yani bugün bir ticari dava açılırsa işin bitme süresi 2021. Peki ticari dünya o zamana kadar bekleyebilir mi? Oysa arabuluculuğa gelseniz, bir iki seansta bu sorunları çözebilirsiniz” diye konuştu.

‘Zamandan ve paradan tasarruf sağlayacak’

 

 Arabuluculuk sisteminin zamandan tasarruf sağlamanın yanı sıra klasik mahkeme davalarından çok daha az maliyetli olduğuna da değinen Öztatar,  “Arabuluculuğun en önemli özelliklerinden biri de gizlilik. Gizliliği ihlal eden taraflara 6 ay hapis cezası verilecek. Uyuşmazlıkları çözerken ikinci bir yol olduğunu göremiyoruz.  İş dünyası neye göre karar verir? Menfaate göre karar verir. Arabuluculukta da kazan kazan yöntemiyle, her iki tarafın da kazanacağı bir yol bulunabilir. Kamu kurumları da arabuluculuk mekanizmasına başvurabilir. Arabulucunun karara bağladığı dosya ile ilgili dava açılamaz” ifadelerini kullandı.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da, açılışta yaptığı konuşmada,  “Arabuluculuk dünyada uzun süredir uygulanan bir sistem. Bizde yeni yeni yaygınlaşıyor. Bu sistem, adalet sistemindeki yoğunluktan kaynaklanan gecikmeyi giderecek önemli bir araç. Birçok projede öncü olan odamızın, TOBB desteğiyle merkezi açmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2. Katında hizmet verecek Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılış kurdelesini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, MTSO Başkanı Şerafettin Aşut ve Mersin Barosu Başkanı Ali Er birlikte kesti.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ