267 adli yargı mensubunun görev yeri değişti

Okuduğunuz haber
NÜKLEER ENERJİ TÜRKİYE’Yİ BİR ÜST LİGE TAŞIYACAK

15 öğrenci parfümden zehirlendi

Anasayfa   /    Gündem    /    Nükleer enerji Türkiye’yi bir üst lige taşıyacak

Nükleer enerji Türkiye’yi bir üst lige taşıyacak

Antalya'daki 8. Türkiye Enerji Zirvesi'ne katılan Bakan Albayrak, nükleer yatırımla bir üst lige çıkılacağını belirterek,”Mersin Akkuyu'da kurulacak Türkiye'nin ilk nükleer santralinin temelini bu yıl sonunda veya 2018 başında atacağız. Santralin ilk ünitesini de 2023 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.

GÜNDEM      13 Ekim 2017 - 16:02     422     0

Nükleer enerji Türkiye’yi bir üst lige taşıyacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bölgesinde yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin büyüyerek kazanmaya ve kazandırmaya devam edeceğini belirterek, "Mersin Akkuyu'da kurulacak Türkiye'nin ilk nükleer santralinin temelini bu yıl sonunda veya 2018 başında atacağız. Santralin ilk ünitesini de 2023 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz" dedi. Yeniasır’ın haberine göre,.Antalya'daki 8. Türkiye Enerji Zirvesi'ne katılan Bakan Albayrak, nükleer yatırımla bir üst lige çıkılacağını söyledi.

Albayrak, "İnşallah, Akkuyu Nükleer Santrali'nde bu yıl sonu veya gelecek yıl başında temel atmayı iki ülkenin devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. 29 Ekim 2023'e, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz. Dolayısıyla, 2023'te santralin devreye alınmasıyla hem sektörel dönüşüm hem lokalizasyon hem de yerel anlamda sanayi ve endüstriyle ilişkili parçalar, teknolojik ekipmanlar noktasında da dönüşümü gerçekleştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

İKİ ÇOK BAŞARILI İHALE YAPTIK

Albayrak, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) devamını düşünmediklerini söyledi. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeliyle YEKDEM'le oluşan maliyetlerin ciddi oranda düştüğünü vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Küresel anlamda, zor bir zamanda güneş ve rüzgarda çok başarılı iki ihale yaptık. Burada hacim ekonomisi özelinde de büyük bir yatırımın devreye alınması ve yerli üretimin ortaya koyduğu fırsatla, üretim maliyetlerini anlamlı bir şekilde düşürme sürecinin de önünü açalım istedik. Rüzgarda, 8 bin parça üretim kaleminden ve yüzde 65 yerlilik oranından bahsediyoruz. YEKA özelinde baktığımızda, mevcut sahalar veya yeni bir üretim tesisi çerçevesinde görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle Türkiye olarak önümüzdeki 5 yılda asgari 5'er bin, 10 yılda asgari 10'ar bin güneş ve rüzgar hedefimiz kapsamında bu süreci devam ettireceğiz."

YERLİLİK ORAN I ARTACAK

Bakan Albayrak, elektrik üretiminin üçte ikisinin yerli ve yenilelebilir enerji kaynaklarının oluşturması için altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Türkiye'nin bir üst lige çıkması için enerjide dışa bağımlılığın azalmasının kritik önemde olduğunun altını çizen Albayrak, geçen yıl yerli kaynaklardan elektrik üretiminde yüzde 49'a ulaşıldığını söyledi. Albayrak, elektrik tüketiminde de yüzde 6-7 büyümenin gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Güneş, rüzgar ve yerli kömürde toplamda 15 bin megavatlık bir portföyü devreye almak için kamu olarak bu süreci destekleyeceğiz. Cari açık ve istihdam noktasında da baktığımızda ve bu kaynakların bizde üretilmesi noktasında, üçlü bir kazan kazan sistemini devreye alacağız. 2023'te nükleer santralin ilk ünitesinin de devreye girmesiyle, bu oranları yakalayacağız" dedi.

AKDENİZ'DE İLK SONDAJ GELECEK YIL

Doğalgaz ve petrol arama noktasında çok önemli bir sürecin başladığını öngörebiliriz. Bu yıl bitmeden ikinci sismik gemimizin de devreye girmesi ile kendi sondaj gemimizle Karadeniz'de de rol alacağız. İlk Akdeniz derin sondajını 2018 içerisinde yapacağız.
Önce kendimiz sonra özel sektör ile birlikte bu noktada Akdeniz başta olmak üzere Karadeniz'de de daha aktif bir sondajcılık gerçekleştireceğiz.
Akdeniz'de çok umutluyuz.

DURMADAN BÜYÜYECEĞİZ

Türkiye kazan -kazan iş birlikleri ile büyümeye devam edecek. Enerji ve ulaşım alt yapısı ile Türkiye'nin her şeyi hazır. Türkiye büyümeye devam ediyorsa, enerjide dışa bağımlılığı en aza indirmesi gerekir. Bunun sac ayaklarından birisi üçte iki yerlilik. Geçtiğimiz yıl yüzde 49'ları bulduk. Bu sene yerlilik oranı daha da artacak.Yeni Asır

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ