Türk şirketlerden Rusya’ya rest!

Okuduğunuz haber
NüFUS VER°LER° GERçEğ° YANSıTMıYOR

Başkan Tollu’ya Plaket

Anasayfa   /    Dünya    /    Nüfus Verileri Gerçeği yansıtmıyor

Nüfus Verileri Gerçeği yansıtmıyor

TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Armağan Öner, TÜİK’in nüfus projeksiyonuna göre, Mersin’in halen 1 milyon 682 bin olan nüfusunun, 2023 yılında 1 milyon 810 bine yükseleceğini söyledi, “Ancak projeksiyonda Mersin’deki 300 bin Suriyeli göz ardı edilmiş” dedi.

DüNYA      07 Aralik 2015 - 16:28     3076     0

Nüfus Verileri Gerçeği yansıtmıyor
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi Başkanı Armağan Öner, yaptığı yazıbı  basın açıklaması ile  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun nüfus projeksiyonuyla ilgili verilerini değerlendirdi. Aralarında Mersin’in de bulunduğu Türkiye’nin en çok nüfuslu 12 ilinin 2023 yılındaki nüfuslarına ilişkin verilerin ilginç olduğunu ifade eden Başkan Öner, şunları söyledi:
Diyarbakır Mersin’i Geçecek                                                                              
“TÜİK’e göre, 2023 yılında İstanbul 16 milyon 569 bin, Ankara 5 milyon 927 bin, İzmir 4 milyon 405 bin, Bursa 3 milyon 73 bin, Antalya 2 milyon 626 bin, Adana 2 milyon 287 bin, Konya 2 milyon 175, Gaziantep 2 milyon 257 bin, Şanlıurfa 2 milyon 339 bin, Kocaeli 1 milyon 984 bin, Mersin 1 milyon 810 bin, Diyarbakır 1 milyon 843 bin nüfusa yükselecek. Bu doğrultuda, Şanlıurfa Gaziantep’i 2018 yılında, Konya’yı 2020 yılında, Gaziantep, Konya’yı 2021 yılında, Diyarbakır Mersin’i 2021 yılında geride bırakacak.”
 300 Bin Suriyeli Hesap Edildi Mi?
Projeksiyona göre önümüzdeki 8 yıl içinde Mersin’in nüfusunun yüzde 6,6 oranında artarak son sayımlara göre 1 milyon 682 bin 848 olan nüfusunun, 1 milyon 809 bin 508’e yükseleceğini anımsatan Başkan Öner, bu noktada çok önemli bir tespitte bulundu. Nüfus artışıyla ilgili yapılan planlamalarda bazı faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Armağan Öner, “Örneğin Mersin’le ilgili projeksiyonda kaçaklarla birlikte sayıları 300 bini geçen Suriyeliler yer almamış. Dolayısıyla rakamlar tam olarak gerçeği yansıtmayabilir” dedi. Resmi rakamlara göre Mersin’de 130 binin üzerinde Suriyeli bulunduğunu kaydeden Başkan Öner, şöyle devam etti:
Durumu İyi Olan Mersin’e Yerleşiyor
“Ancak gerçek rakam 300 binden fazladır.  Suriyeli sığınmacılardan özellikle gelir düzeyi yüksek olanlar Mersin’i tercih etmekte ve yoğun bir şekilde şehre yerleşmektedir. Gelir düzeyi düşük olan sığınmacılar ise barınma, iş ve konut gibi konularda sıkıntı yaşamaktadır. Kentteki Suriyeliler’in azımsanmayacak kadarı savaş bitse dahi ülkesine dönmeyi düşünmemektedir.” TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Armağan Öner, Mersin’in nüfus artış hızıyla Türkiye’nin en kalabalık kentleri arasında olmaya devam edeceğini de vurguladı. Başkan Öner, “TÜİK’in nüfus projeksiyonundan daha fazla nüfus artışı olması muhtemeldir.  Beklenen nüfus artış hızına Mersin’in ayak uydurabilmesi, artışın yol açacağı sorunların önlenmesi içinse şimdiden önlem alınmalıdır. Mersin yakın gelecekte istihdam, doğal kaynaklar ve şehirleşme ile alakalı önlemleri almayı başarırsa, kalkınma yolunda çok ciddi adımlar atmış olacaktır. Elbette göçmenlerle ilgili önlemler de arttırılmalıdır” dedi.
İşsizliğe Karşı Yatırım                                                                                   
 İşsizliğin diğer illerde olduğu gibi Mersin’de de öncelikli ekonomik sorunlardan biri olduğunun altını çizen Başkan Öner, “Nüfus artışıyla beraber işsizlik de artacaktır. Bunu önlemenin yolu yatırımların arttırılması, sanayileşme hızının yükseltilmesidir. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte ihtiyaç duyulan eğitilmiş iş gücüne sahip olmak, bir yandan da kırsal bölgelerdeki tarımsal işgücünün göçünü önlemek için bulundukları yerleri geliştirmek daha doğru bir yoldur. Mersin’in aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu düşünürsek, tarım sektörüne dönük yatırımların ve yatırımı teşvik edici önlemlerin arttırılması elzemdir. Ekonomik tedbirlerin alındığı bir Mersin’de beklenen nüfus artışı zarar değil, yarar getirecektir” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ