Belediye’den her mahalleye çocuk parkı

Okuduunuz haber
‘NÜKLEER SANTRAL PROJESNDEN VAZGEÇLMEL’

Matematik olimpiyatı ödülleri sahiplerini buldu

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmeli’

‘Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmeli’

Mersin Barosu Başkan Vekili Gazi Özdemir, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Hukuksuzca, teknik eksikliklere ve yanlışlıklara rağmen temeli atılan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nden çok geç olmadan vazgeçilmelidir” dedi.

MERSN      04 Haziran 2018 - 17:11     281     0

‘Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmeli’

Mersin Barosu Başkan Vekili Gazi Özdemir, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.Mesajında, her insanın ortak yaşam alanı olan çevrenin ciddi anlamda korunması ve gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir çevre bırakabilmek adına, gerekli yasal düzenlemelerin yanı sıra eğitimin de önemli olduğunu belirten Özdemir, kentimizde en büyük çevre felaketinin nükleer santral atıklarının olacağını ifade ederek, “Kentimizde nükleer çöplük istemiyoruz. Hukuksuzca, teknik eksikliklere ve yanlışlıklara rağmen temeli atılan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nden çok geç olmadan vazgeçilmelidir” dedi.

Başkan Vekili Gazi Özdemir açıklamasında, “2872 sayılı Çevre Kanun’un amacı, bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır. 1982 Anayasası’nın 56. Maddesi’nde, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır ve bu yasa tüm vatandaşlara yaşadığı çevreyi koruma görevini de yükler. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak devletin ve vatandaşların asli görevidir” diye konuştu.

Akkuyu’da temeli atılan nükleer santralin en büyük çevre felaketi olacağını belirten Başkan Vekili Gazi Özdemir, “Nükleer santrallerin insan ve çevre için büyük bir tehlike oluşturduğunun örneklerini geçmişte gördük.  Nükleer atık, insan ve çevre sağlığı açısından büyük bir tehdittir. Radyasyon sadece havaya değil; suya, toprağa, her şeye bulaşmaktadır. Kentimizde nükleer çöplük istemiyoruz. Nükleer santral için Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Toroslar’ın nükleer atık deposu yapılması planına ve kentimizde yapılacak olan nükleer santrale karşı mücadelemizi sürdürmeliyiz. Hukuksuzca, teknik yanlışlıklara, eksikliklere ve Mersin halkının tüm itirazlarına rağmen temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmelidir.

Temennimiz, merkezi ve yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin bu konuda etkin mücadelelerini sürdürmeleridir. Bu düşüncelerle, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, daha güzel bir çevrede yaşamak ve çevreyi korumak umuduyla saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadesini kullandı.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER