‘Vatan bizi bekliyor  gitmem lazım’

Okuduğunuz haber
‘ÇOCUK İşç°L°ğ° AZALMıYOR, ARTıYOR!’

Ayrı muhtarlık için imza  kampanyası başlattılar

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Çocuk İşçiliği azalmıyor, artıyor!’

‘Çocuk İşçiliği azalmıyor, artıyor!’

Mersin'de sokaktaki çocuk işçilerle ilgili  Disk Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ile konuştuk. Göksoy, Mersin'de çocuk işçi sayısının  her geçen gün azalmak yerine arttığını belirterek, “ Buradaki sokaklarda adım başı çocuk işçiye rastlamak diğer kentlere göre çok daha fazla" dedi.

MERS°N      15 Subat 2018 - 16:24     544     0

‘Çocuk İşçiliği azalmıyor, artıyor!’

Diyar ŞİRİN     

Çocuk işçi sorunu hala ciddiyetini koruyor.Geçtiğimiz ay Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğü koordinatörlüğün yaptığı açıklamaya göre Çocuk Koruma Mobil ekipleri sayesinde, Mersin'de sokakta çalışan çocuk sayısı azaldı. Sokakta çalışan çocukların tespit edilerek çeşitli rehabilite çalışmalarını uyguladıklarını belirten İl Müdürlüğü, çocuk işçiliğiyle mücadelede Mersin'de önemli bir yol kat edildiği söylendi.

Açıklamayla ilgili gazetemize konuşan Diske bağlı Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Disk Genel-İş tarafından yapılan çocuk işçiliğinin 2017 yılına ait raporlarına dayanarak çocuk işçiliğin sadece Mersin'de değil tüm Türkiye'de her geçen yıl arttığını söyledi. Özellikle Mersin ilinin Türkiye'nin prototipi olduğunu vurgulayan Göksoy, sokaklarda görmezden gelinemeyecek kadar çok çocuğun çalıştığını, bu sayının giderek azalmaktan çok arttığını iddia etti. Göksoy, "Mersin'de çocuk dilenciler, mendil satanlar yapılan açıklamaların  aksine giderek çoğaldı. Özellikle Suriyeli mültecilerin Mersin'e akın etmesi çocuk işçilerin çoğalmasına neden oldu. Mesela bir vatandaş olarak akşam eve gidene kadar onlarca çocukla karşılaşıyorum. Bunlar bizim pratikte gördüklerimiz. Bir de görmediklerimiz kıyıda kuytuda kalmış çocuklarımız var.

 Mersin Türkiye'nin minyatürüdür diyebiliriz. Çünkü Mersin hem coğrafi konum itibariyle hem demografik yapı itibariyle Türkiye'nin minyatürü. En yoğun göç alan illerden biridir. Bu da istihdam sağlanamadığı takdirde daha fazla yoksulluk demek. Yoksul olan ailenin istemeden de olsa insan dışı koşullara rağmen çocuğunun çalışmasına göz yumması demektir, çocuğunu sokağa istemeden de olsa salması demektir"  ifadesini kullandı

Çocuk işçiliği ile ilgili hazırladıkları raporda çıkan verilerin ana merkezinin aslında Mersin olduğunu anlatan Göksoy'a göre Mersin'de çocuk işçiliği sorununu geçici çözümlerle iyileştirmeye çalışmak sorunu ertelemekten başka bir şeye yaramıyor.

15-17 Yaş Arası Çalışan Çocukların Yüzde 80'e Yakını Kayıt Dışı

Çocuk işçilerin yaş aralıklarının giderek düştüğünü belirten Göksoy, sokakta veya diğer sektörlerde çalışan çocukların büyük bir bölümünün kayıt dışı olduğunu savundu.. Genel-İş'in 2017 Türkiye'de Çocuk İşçi raporuna göre, özellikle 15-17 yaş aralığında çalışan çocukların yüzde 80'i kayıt dışı çalıştırılıyor. Rapora göre kentlerde çalışan çocuklar küçük işletmelerde çoğunlukla kayıt dışı çalışmakta. Kentlerde küçük işletmelerde yoğunlaşan kayıt dışı ekonomi, kırsal kesimlerde ise tarım sektöründe yoğunlaşmakta. Bu da çocukların tarımda mevsimlik işlerde veya ücretsiz aile işçisi olarak çalışmalarına neden olmakta. Raporda yer verilen 2016 TÜİK verilerine göre 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı 708 bin iken bu çocukların 558 bini kayıt dışı, 150 bini ise sigortalıdır. Buna göre çalışan her 10 çocuktan 8'i kayıt dışı.

Suriyeli Çocuklar İle Çocuk Emeği Sömürüsü Arttı

Son yıllarda Suriye'deki iç savaşın derinleşmesiyle ülkemize göç eden mültecilerin en fazla olduğu şehirlerden birinin de Mersin olduğunu hatırlatan Genel-İş Başkanı Kemal Göksoy, mültecilerle ilgili izlenen istihdam politikalarının yetersiz olduğunu iddia etti. Göksoy, "Özellikle Mersin'e göç eden ailelerin çoğu yoksul. Böylelikle burada da hayatlarını devam ettirebilecek ekonomik ve sosyal olanaklardan yoksun kalıyorlar. Durum böyle olunca göçmen çocuklar eğitim olanaklarından yeterince yararlanamayarak erken yaşlarda ailelerine destek olmak için kayıt dışı sektörlerde çalışmaya başlamaktadır. 30 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan resmi rakamlara göre Türkiye'de geçici koruma kapsamında 3 milyon 359 bin 915 Suriyeli bulunmaktadır. Bunların 1 milyon 585 bin 558'i yani yüzde 47,19'u 18 yaşının altında. Bu çocukların yarıya yakını da eğitim olanaklarından yararlanamadıkları için kayıt dışı sektörde çalışıyor. Bu demektir ki bizim ülkemizde ki çocuk işçilerin yanı sıra bir de Suriyeli çalışan çocukların sokakta ki nüfuslarını düşünürsek çocuk işçiliğinin her geçen gün artmaya mahkum olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle savaştan kaçan bu çocuklar için gerekli rehabilitasyon çalışmalarının yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu. Çocukların erken yaşta çalışma yaşamında yer almalarının risklerine de değinen Göksoy, çocuk işçilerin yeterli dinlenme, eğlenme, beslenme imkanı bulamadıkları için çeşitli sağlık sorunlarını da ortaya çıkabileceğini belirtti. Göksoy'a göre öncelikle ailelerin istihdamını sağlamak önemli. Son 5 yıllık süreçte Türkiye'de çocuk işçiliğinin giderek arttığına dikkat çeken Göksoy," Çocukların çalışmalarındaki en önemli sebeplerden biri ailelerine katkı sunmaktır. Bu yüzden öncelikli olarak ailelerinin ekonomik durumunu iyileştirecek ve işsiz aile bireylerine istihdam sağlayacak ekonomi politikalarının oluşturulması gerekmektedir. Yine temel eğitim, sağlık, gelişim, barınma, ihtiyaçları kamusal olarak karşılanmalı, sosyal politikalar kapsamında gelir dağılımı, istihdam, ücretler, sosyal güvenlik gibi sosyal ve ekonomik alanlarda iyileştirmeler yapılmalıdır" dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ