Toruntay Duma saldırısını kınadı

Okuduğunuz haber
ÖĞRETMEN VELİ ZENGİN İŞE İADE DAVASINI KAZANDI

Kılıç, polis haftasını kutladı

Anasayfa   /    Mersin    /    Öğretmen Veli Zengin işe iade davasını kazandı

Öğretmen Veli Zengin işe iade davasını kazandı

Gülnar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yaparken, sosyal medya paylaşımları nedeniyle işinden ihraç edilen  öğretmen Veli Zengin  açtığı  işe iade davasını kazandı.

MERSİN      09 Nisan 2018 - 18:30     1350     0

Öğretmen Veli Zengin işe iade davasını kazandı

Abidin Yağmur

Mersin’in Gülnar ilçesinde görev yapıyorken, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında dava açılan ve bu davalar gerekçe gösterilerek meslekten men edilen öğretmen Veli Zengin, idari mahkemede açtığı davayı kazandı.  Milli Eğitim Bakanlığı, başka bir suçlamayla yargılanan öğretmen Veli Zengin’i ‘terör örgütüyle irtibatlı olmak’ suçunu düzenleyen maddeye göre ihraç etmişti. İdari mahkeme ise Zengin hakkında açılan davaların terör davası olmadığını belirtti,  ‘kanunsuz suç ve ceza olmaz’ ilkesini hatırlattı ve Zengin’in mesleğe iadesine karar verdi.Gülnar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan öğretmen Veli Zengin hakkında, 2017 yılının ocak ayında,  dönemin okul müdürü Turgut Önge’nin şikâyeti üzerine soruşturma açılmış,  Zengin’in facebook paylaşımlarını değerlendiren Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Zengin’i açığa almıştı. Zengin hakkında facebook paylaşımları nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Halkı düşmanlığa tahrik’ suçlamalarından dava açılması üzerine de Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, geçtiğimiz Kasım ayında aldığı kararla Veli Zengin’i meslekten men etmişti. Yüksek Disiplin Kurulu bu kararını, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesinde düzenlenen terör suçlarına dayandırmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararına karşı Konya İdare Mahkemesi’nde dava açan Veli Zengin, davayı kazandı. Mahkeme,  devlet memurluğundan çıkarma cezasının Zengin’i maddi zarara uğratacağı ve telafisi güç zararlara yol açabileceğine hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Konya İdare Mahkemesi’nin kararında,  Veli Zengin’in, facebook paylaşımları nedeniyle açılan davadan beraat ettiği vurgulanarak, “Açık ve inandırıcı deliller bulunmaması nedeniyle verilen beraat kararı aynı fiilin idari yönden de işlenip işlenmediği hususunda aydınlatıcı olacaktır. Nitekim bir kamu görevlisinin, üzerine atılı disiplin suçu, ceza yasasına göre de suç niteliğinde ise ve ceza yargılaması sonucunda suçun unsurlarının oluşmadığı ya da suçun o kişi tarafından işlenmediği mahkeme kararıyla saptanmışsa, ceza mahkemesi kararının disiplin hukuku yönünden bağlayıcı olacağı açıktır” denildi.

Mahkeme kararında, “Kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi uyarınca, ceza yaptırımına bağlanan her bir fiilin tanımının yapılması ve kanunun ne tür fiilleri suç sayarak yasakladığının hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Sözü edilen suç tanımlaması yapıldıktan sonra, suçun karşılığı olan cezanın ve suç sayılan fiili gerçekleştiren kamu görevlisinin hangi disiplin kuralını ihlal ettiğinin açık bir şekilde ortaya konulması da zorunludur. Söz konusu fiil, mevzuatta öngörülen tanıma uymuyorsa verilen disiplin cezasının hukuka aykırı olacağı açıktır. Uyuşmazlıkta;  davacıya isnat edilen fiilinin ‘Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak’ suçu kapsamında olmadığı açıktır. Bu haliyle davacının fiilinin, anılan Kanun hükmündeki suç tanımına uymadığı, diğer bir ifadeyle, 657 sayılı Kanun'un 125/E-(l) maddesiyle örtüşmediği ve disiplin hukukunda yer alan ‘tipiklik’ şartının gerçekleşmediği anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.  Öte yandan, davalı idare tarafından davacının fiili hakkında yeniden bir değerlendirme yapılarak fiilinin karşılığı olan disiplin cezasının verilebileceği açıktır” ifadeleri yer aldı.

Öğretmen Veli Zengin, “Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, hakkımdaki ihraç kararını 657 sayılı yasanın 125. maddesine eklenen, ‘terör örgütleriyle irtibatlı olmak, terör örgütlerine kaynak ayırmak’ suçlarını içeren fıkraya dayandırıyordu. Oysa hakkımda açılan davalar Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarıydı. Bu davalardan dolayı ihraç edilmeyi düzenleyen bir madde olmadığından benim dosyamı da 125. maddeye göre yorumlamışlar. Dava dilekçesinde buna itiraz ettik. Olmayan bir suçtan dolayı ihraç edildiğimi belirttim. Mahkeme de ihraç gerekçeleri arasında sayılan davalar ile ihraç kararının dayandırıldığı madde arasındaki farka dikkat çekti, olmayan bir fiil nedeniyle ihraç olunamayacağını belirtti. 30 işgünü içinde görevime dönmem gerekiyor. Şu ana kadar işe iademle ilgili bir bildirim yapılmadı” dedi.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ