Güngör yeni  görevine başladı

Okuduğunuz haber
OKULDA TEK BAşıNA

Mersin’de ‘Turizmin Geleceği Kongresi’

Anasayfa   /    Mersin    /    Okulda tek başına

Okulda tek başına

Atatürk Anadolu Lisesi bünyesindeki 2 derslikli anaokulu eğitim yılına tek öğrenciyle başladı.

MERS°N      29 Eylül 2017 - 16:49     1877     1

Okulda tek başına

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Atatürk Anadolu Lisesi’nin bahçesinde uzun süredir müstakil olarak faaliyet gösteren 2 derslikli anaokuluna bu yıl sadece 5 öğrenci kayıt yaptırdı, 4 öğrenci daha sonra başka okula nakledilince bir kız öğrenci anaokulunun tek öğrencisi olarak kaldı. Öğrenci velisi Neşet Çamdeviren, “Ben ağustos ayında kayıt için başka bir okula gittiğimde ‘sizin çocuğunuzun Atatürk Lisesi’ndeki anaokuluna yazdırılması lazım’ dediler. Bu okul önce kayıt almak istemedi. Uzun süre uğraştım, kayıt alındı. Şimdi kızım okulun tek öğrencisi. Kızımı bu okuldan almak istemiyorum” dedi. Eğitim-Sen ise, okula kayıt yaptırmak isteyen velilerin ‘kayıtlar doldu’ ya da ‘okul kapanacak’ gibi gerekçelerle başka okullara gönderildiğini iddiasını gündeme getirdi.

Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Atatürk Anadolu Lisesi anaokulu, yeni eğitim öğretim yılına bir öğrenciyle başladı. Okula, kayıt sezonunda 5 öğrenci kayıt yaptırdı ancak bunlardan dördü başka okullara gönderilince, 5 yaşındaki İnci Çamdeviren, 2 derslikli, 2 öğretmenli okulun tek öğrencisi olarak kaldı. İnci Çamdeviren şimdilerde sınıfta tek başına öğretmeniyle kalıyor, ders çıkış saati gelince de evine dönüyor.

Geçen yıl 30 öğrencisi olan anaokulunun, bu yıl sadece bir öğrencisinin olmasının nedeni, iddialara göre, Atatürk Anadolu Lisesi idaresinin, kayıt için gelen velileri geri çevirmesi. İddiaya göre, okul idaresi Ağustos ayından beri gelen velileri geri çevirdi, başka okullara yönlendirdi.

Ancak bu velilerden biri olan Neşet Çamdeviren, okul idaresi kendisini başka okula yönlendirince pes etmedi ve çocuğu İnci’nin kaydını yaptırdı.

‘TEK KALSA DA ÇOCUĞUM BU OKULA DEVAM EDECEK’

Neşet Çamdeviren, kayıt sürecinde ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ağustos ayında Perşembe Vakfı Anaokulu’na kayıt için gittim. ‘Sizin oturduğunuz mahallenin çocukları Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki anaokuluna gidecek’ dediler. Nüfus kaydına göre öyle ayarlanmış. Ben de Atatürk Lisesi Anaokulu’na geldim. ‘Eylülde gelin, kayıt başlamadı’ dediler. Ben de ‘peki’ dedim, eylülde tekrar gittim. Bu kez de ‘kayıt yok’ dediler. Niye diye sordum. ‘Öğretmen yok’ dediler. Daha sonra tekrar gittim. ‘Hizmetlimiz yok’ dediler, ‘Mahalleden kayıt yok, sadece 5 kayıt oldu’ dediler. Beni Perşembe Vakfı ve Zeki Sabah okullarına göndermek istediler. O arada okullar açıldı, çocuklar kaynaştı, benim çocuğum dışarıda kaldı. Ben de Milli Eğitim’e gidip şikâyetçi oldum. Zeki Sabah okuluna sabahçı olarak kaydetmeyi önerdiler, ben de öğlenci olmasında ısrar ettim. İşi savcılığa kadar taşıdım. En sonunda, nüfus kaydımız bu mahallede olduğu için çocuğu bu okula kaydettim. Devlet bu okula 2 öğretmen tayin etmiş ama benim çocuğum okuldaki tek öğrenci. Müdür, 2 Ekim’e kadar bekleyin diyor. Müdür kendince haklı olabilir ama ben de vatandaş olarak haklıyım. Ben çocuğumu, sınıfta tek kalsa bile başka okula göndermek istemiyorum. Madem bana Ağustos ayında, çocuğunuzu Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki anasınıfına kaydetmeniz lazım dediler, benim çocuğum da bu okula devam etmeli.”

EĞİTİM-SEN: MİLLİ EĞİTİM AÇIKLAMA YAPMALI

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu da,  anaokulunda yaşanan sıkıntıyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdıklarını ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Muşlu, “Neredeyse her mahallede mevcut okullar imam hatibe çevrilirken, bir anasınıfı haksız bir şekilde kapatılmaya çalışılıyor. Atatürk Anadolu Lisesi’nde giriş kapısı, oyun alanı, bahçesi farklı olan bir anaokulu var. Geçen yıl 30 öğrencisi vardı. Fakat bu dönem, okul idaresinin kayıt yapmaya gelen velilere sınıf doldu, kayıtlar donduruldu ya da sınıflar kapatıldı gibi mazeretler sunduğuna dair duyumlar aldık. Öğrenci velileri kayıt yaptıramadıklarını ve farklı okullara yönlendirildiklerini söylediler. Şu anda o okula sadece 5 öğrenci kayıt yaptırmış. Mevcut okul idaresinin, anasınıflarını, kayıt olmamış gibi gösterip kapatılması için adım attığını duyduk. Öğrenci kaydı olmadığı için orada çalışan 2 öğretmen arkadaşımız da norm kadrosu fazlası durumuna çıkacak ve ister istemez görev yerleri değiştirilecek. Bu okullardaki anasınıfları yeni oluşturulmuş değil. Yıllardır bu anasınıfları çevre mahallelere hizmet veriyor. Bu anasınıflarının kapatılması çevre mahallerde yaşayan öğrencileri ve velileri mağdur edecek, öğretmenlerimizi mağdur edecek. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuda tatmin edici bir açıklama bekliyoruz” dedi.

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

sonya
Milli Egitim'in biranevvel bu keyfi duruma son vermesini temenni ediyorum.Okul yönetiminin ögrenci kayit almamasi bu devirde gülünc
9 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ