Mersin'de Gençlik Yürüyüşü yapıldı

Okuduunuz haber
PARKTA OLAYL YKM

İsrail Katliamına öfke büyüyor!

Anasayfa   /    Mersin    /    Parkta olaylı yıkım

Parkta olaylı yıkım

Mersin’de imara aykırı faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle yıkım kararı çıkarılan Saklıbahçe Kafe’nin yıkımı sırasında arbede yaşandı.

MERSN      15 Mayis 2018 - 19:23     650     0

Parkta olaylı yıkım

Abidin YAĞMUR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Parkı içindeki Saklıbahçe Kafe’yi yıkması arbedeye neden oldu. Kafe işletmecisi, yargı süreci sonuçlanmadan ve kafe içindeki eşyalarını tahliye etmesine fırsat verilmeden yıkımın yapılmak istendiğini ileri sürerek yıkıma direndi. Kafe işletmecisi çatıya çıkarak üzerine benzin dökerken kafe çalışanlarının eşleri ve çocukları da yıkımı engellemek için kendilerini kafeye kapattı. Polis ekiplerinin plastik mermili müdahalesinin ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı ve yıkım gerçekleştirildi.

Adnan Menderes Bulvarı’ndaki hazineye ait sahil arazisi üzerinde kurulan tüm kafeleri yıkan ve yerine başka kafeler yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Atatürk Parkı içerisindeki Saklıbahçe Kafe işletmesini de yıktı.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iş makineleri ve çok sayıda zabıta ekibi sabah erken saatlerde yıkım için Atatürk Parkı’na gönderildi. Yıkım ekiplerinin gelmesi üzerine kafenin 45 çalışanın eşleri ve çocukları da kafeye geldi. Zabıta ekipleri ve polis ekipleri kafenin her iki yanında yaklaşık 100 metre mesafede konuşlanarak yıkım emrini beklerken tarafların avukatları, Mersin İdari Mahkemesi’nde görülmekte olan tahliye davasıyla ilgili polis yetkililerine ve kafe işletmecisine bilgi verdi. Belediye avukatı, idari mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı gelmediğini ve yıkımın gerçekleşmesi gerektiğini söylerken kafe işletmecisinin avukatı idari mahkemenin kesin kararının beklenmesi, bu sürede işletmecinin eşyalarını taşımasına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

Polis ekiplerinin ve iş makinelerinin kafeye doğru yaklaşması üzerine kafe işletmecisi Selim Akay ve 4 çalışan kafenin çatısına çıkarak üzerlerine benzin döktü ve yıkımın durdurulmaması durumunda kendilerini yakacaklarını söyledi. Aşağıda bulunan bir çalışan da iki mutfak tüpünün gazını açarak yakmakla tehdit etti.

Bu sırada kafe içerisinde bulunan çok sayıda kadın ve çocuk panik yaşadı. Kadınlar ve küçük çocuklar korku çığlıklarıyla kafeden dışarı çıktı. Panik sırasında bazı kadınlar sinir krizi geçirirken olay yerine gelen 112 ekipleri bu kişilere ilk müdahaleyi yaptı.

İş makinelerinin ve TOMA’nın parktan çıkmasını isteyen kafe çalışanları ve aileleri ‘Biz Kürt olduğumuz için burayı yıkıyorlar. Kocamaz ekmeğimizle oynuyor’ iddiasından bulundu ve ‘Irkçı Kocamaz’, ‘FETÖ’nün itleri yıldıramaz bizleri’, ‘Vali buraya’ şekline sloganlar attı.

Kafe işletmecisi, çalışanlar ve ailelerinin kafedeki bekleyişi yaklaşık 3 saat boyunca sürdü ve polis ekipleri öğle saatlerinde plastik mermi de kullanarak müdahalede bulundu. Müdahale sırasında plastik mermiyle hafif yaralananlar ve gözaltına alınanlar olurken kafe çalışanları taş ve sopalar fırlatarak yıkımı engellemeye çalıştı ancak engel olamadı. Belediyeye ait iş makineleri kafeyi içindeki eşyalarla birlikte yıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile 2014 yılından beri mahkemelik olduklarını ifade eden kafe işletmecisi Selim Akay, parktaki kafelerin önceki başkan Macit Özcan döneminde yapıldığını belirterek, “O dönem belediye başkanı Macit Özcan bize ‘Mersin’e yakışan kafeler yapın’ dedi. 2013 Akdeniz Oyunları vardı. Binlerce insan gelecekti. ‘Bilhassa tuvaletler geniş, güzel olsun’ dediler. Kafelerin arazisi hazineye ait. Belediye o zaman bize, ‘Hazine ile görüşeceğiz, metrekareyi artıracağız’ dedi. Biz de 2012 yılında 1,5 milyon lira yatırdık ve bu kafeyi oluşturduk. O günden bu yana belediyeye kiramızı verdik. Daha sonra kiranızı hazineye yatıracaksınız dediler, onu da yatırdık. Biz kaçak bir şey yapmadık. 2014 yılında Burhanettin Kocamaz belediye başkanı seçilince bizimle uğraşmaya başladı. Tahliye edin dedi. Mahkemelik olduk ve Mersin 2. İdari Mahkemesi’nde davamız sürüyor. Bizimle aynı durumda olan, yan tarafımızdaki kafe de mahkemelikti. Mahkeme o kafe hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz de belediyeye, ‘Bizim mahkememiz de sonuçlansın, ondan sonra boşaltırız’ dedik. Hiçbir bildirim yapmadan Cuma günü iş makinelerini gönderdiler. Mahkeme kararını bekleyelim dedik, gittiler, bugün yine geldiler. Mahkeme sürüyor, mecliste imar affıyla ilgili yasa görüşülüyor. Belki mahkemeyi kazanacağız, belki imar affından biz de faydalanacağız. Bunlar beklenmeden neden bizim işletmemiz yıkılıyor. Sadece mutfağımız 300 bin lira değerinde. Tebligat olmadan, biz eşyamızı tahliye etmeden yıkım olur mu? Böyle bir kanun var mı?” diye tepki gösterdi.

Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki kafelerin de yıkıldığını ve aynı büyüklükte yeni kafeler inşa edildiğini söyleyen Akay, “Buradaki sorun metrekare sorunuysa bunun sorumlusu biz değiliz. Önceki belediye başkanı döneminde biz bu tesisi yaptık. 2014’ten beri belediye bizden ne istediyse yaptık” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER