Taşeron İşçinin Gözü Listede

Okuduğunuz haber
PART° MECL°S° SEç°MLER° CHP’Y° KARışTıRDı

Vali Su, Öğretmen ve Öğrencilerle bir araya geldi

Anasayfa   /    Siyaset    /    Parti Meclisi seçimleri CHP’yi karıştırdı

Parti Meclisi seçimleri CHP’yi karıştırdı

CHP’nin 36. Kurultayı’nda yapılan Parti Meclisi seçimlerinde yarışan Mersinli adaylar, PM’ye girecek oy sayısına ulaşamadı ve Mersin bu dönem partinin bu en önemli organına temsilci veremedi. Kurultay öncesinde, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na destek mesajına imza atan Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde değil, Muharrem İnce’nin anahtar listesinde yer aldı.  İl örgütünün isteği üzerine Mersin’den Fatma Güner, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer bulunca Mersin delegasyonunda tartışmalar yaşandı.

S°YASET      05 Subat 2018 - 16:18     2000     0

Parti Meclisi seçimleri CHP’yi karıştırdı

Abidin Yağmur

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 36. Olağan Kurultayı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasındaki yarışa tanık oldu. Kurultayın ikinci gününde ise, genel başkanlığı yeniden kazanan Kılıçdaroğlu ile yarışı kaybeden Muharrem İnce ve diğer muhalif grupların Parti Meclisi üyeliği listeleri arasında mücadele yaşandı.60 kişilik Parti Meclisi’nin 8 üyesi, Bilim ve Kültür Platformu adı altında Genel Başkan tarafından belirlendiği için 488 aday, PM’deki 52 sandalye için seçim yarışına girdi.

Mersin’den de 11 siyasetçi PM’ye girebilmek için yarıştı.

CHP tüzüğü ve seçim şekli Parti Meclisi yarışında gruplara anahtar liste yapma şansı veriyor. Gruplar, mutlaka seçilmesini istedikleri adayların adlarını listeliyor ve delegeler, bu listeye göre oylarını kullanıyor. CHP kurultayında Mersin delegasyonu ilk şoku, Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi ortaya çıktığında yaşadı. CHP delegasyonu, Parti Meclisi üyeliği adaylığı için, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine, Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar’ın alınmasını istiyordu. Ancak kurultay salonunda dağıtılan anahtar listede Bünyamin Uçar’ın adı değil, Mersin İl Başkan Yardımcısı genç siyasetçi Fatma Güner’in adı yer aldı. Kulislerden edinilen bilgiye göre Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın, PM üyeliği için Fatma Güner’in adını listeye yazdırması, Mersin delegasyonunda tartışmalara neden oldu. Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın yanı sıra Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk, Adil Aktay’la tartıştı.

Kurultaydan önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini deklare eden 22 delege arasında yer alan Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar ise Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer bulamayınca hem Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği ‘Sol Cesaret’ grubunun, hem de Muharrem İnce’nin başını çektiği Umudun Grubu’nun anahtar listesinde yer aldı. Kurultayda Parti Meclisi üyeliği için yarışan ve Fikri Sağlar’ın desteğini alan bir diğer Mersinli siyasetçi Nil Özveren Aşkın da,  ‘Sol Cesaret’ grubunun anahtar listesinde yer aldı.

CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi üyeliği yarışında 2 kadın aday ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği yarışında bir kadın adayın desteklenmesini kararlaştırmıştı.  Ancak tüm çabalara rağmen Kadın Kolları MYK üyesi Nevin Zaimoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesine giremedi.

Mersin’den kadın siyasetçiler Fatma Yakaryılmaz, Hamide Oylumlu, Şerife Arıcı Yıldız ve Leyla Serin Kırık da Parti Meclisi üyeliği için aday oldu. Ancak bu isimler de Kılıçdaroğlu’nun ve diğer ekiplerin anahtar listesinde yer alamadı.Kurultayda Parti Meclisi üyelikleri için kullanılan oyların sayılmasının ardından, Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan 9 ismin Parti Meclisi’ne girmeye yetecek kadar oy alamadığı görüldü. Anahtar listede olmasına rağmen PM’ye seçilemeyen 9 isim arasında, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın önerdiği Fatma Güner de yer aldı.

CHP tüzüğünde Parti Meclisi’nin yüzde 33’ünün kadınlardan oluşması gerekiyor. Bu oranda 20 üyeye tekabül ediyor. Resmi olmayan sonuçlara göre Parti Meclisi’ne giren kadın sayısı 18 oldu. Yani 2 kadının daha Parti Meclisi’ne alınması, en az oyu alarak seçilen iki erkek siyasetçinin ise düşürülmesi gerekiyor. Kesin olmayan sonuçlara göre 250 civarında oy alan Mersinli siyasetçi Fatma Güner’in de cinsiyet kotası sayesinde Parti Meclisi’ne girebileceği konuşuluyor.

Zaimoğlu: İl başkanı dağınıklığı toparlayabilirdi

Kurultayda Parti Meclisi üyeliği için yarışan ancak seçilemeyen CHP Kadın Kolları MYK üyesi Nevin Zaimoğlu,  “Yıllardır kadın örgütü içindeyim. 6.5 sene il kadın kollarında il başkanı ve il sekreteri olarak çalıştım. 2 yıldır da Merkez Yürütme Kurulu içindeyim. Benim bütün mücadelem, önce Mersin’de sonra Türkiye’de kadınları görünür kılmaktı. Çünkü kadın örgütleri hep çalışır ama konu makam olunca dışlanır. Kadın Kolların MYK iki kadını Parti Meclisi’ne’, bir kadını Yüksek Disiplin Kurulu’na önerdi.  Bu kapsamda ben Parti Meclisi üyeliği için çalıştım. Ama maalesef anahtar listelerde yer alamadık. Bunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Mücadeleye devam edeceğiz. Orada tüm ilçe ve il kadın kolları olanca gücümüzle çalıştık. Ama kurultaylarda anahtar listede olmak gerekiyor. Örneğin Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun anahtar listede olunca en az 200 oyla başlıyorsunuz. Kadınların mücadelesini arkamda görmek moral vericiydi, bu dönem olmadı, inşallah bir dahaki dönem olur” dedi.

Kadın Kolları MYK’nın önerdiği adayın anahtar listeye alınmasını genel merkezin değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Zaimoğlu, “Eğer cinsiyet ve gençlik kotamız varsa, 6 genç kotasının en az yarısı gençlik kollarından sorulmalıydı. 20 cinsiyet kotasının belli bir kısmı kadın kollarına sorulmalıydı. Kadın Kolları Genel Başkanımız gereken çabayı gösterdi ama olmadı, anahtar listeye giremedik” diye konuştu.

CHP kurultayında Mersin delegasyonunun dağınık görüntüsüne de dikkat çeken Zaimoğlu, “ Ben her ne kadar Kadın Kolları MYK kararıyla aday olmuş olsam da keşke il başkanı delegelerle adayları bir araya toplasaydı ve oradan ortak görüş çıksaydı. Bu kadar dağınık görüntü vermeseydik. Keşke Mersin İl Örgütü’nün Parti Meclisi adayı delegelerin ve yönetim kurulunun son anda duyduğu aday olmasaydı. Ben MYK’dan aday olunca ilk iş il başkanına haber verdim.  CHP’de örgüt disiplini bunu gerektirir. İl başkanı, Parti Meclisi’ne aday olan arkadaşlarımızı ve delegasyonu toparlayabilirdi bu kadar dağınık görüntü vermezdik” dedi.Kurultayda Parti Meclisi üyeliği için yarışan Leyla Serin Kırık da, “Bu kritik süreçte elimizi taşın altına koyalım diye yola çıktık. 2 haftalık bir çalışma oldu. Herhangi bir anahtar listede yer almadım. O konuda bir kaza oldu” görüşünü dile getirdi.

Tekniker: Mersin delegasyonu sözünü tuttu mu?

CHP’nin Mersin’deki deneyimli siyasetçilerinden Burhan Tekniker de, 36. Kurultay’da ortaya çıkan manzarayı sert bir dille eleştirdi.Bir partinin başarısının, öncelikle kendi içinde birlik ve beraberlik içerisinde olmasından ve halka  güven verebilmesinden geçtiğine işaret eden Tekniker, “Ne yazıkki bu kurultayda bunların hiçbirini yapamadık.  Parti içi yarışlar mutlaka olacaktır. Bu demokrasinin gereğidir. Ancak halkın gözlerinin önünde yapılan bu yarışlar, saygı, sevgi çerçevesinde, büyük bir özen ve nezaketle yapılmak zorundadır. Bunu becerebildik mi? Beceremedik. Kişisel menfaatler ve egolar yine ön plana çıktı. Kendi içerisinde kavgalı olan bir parti halka güven verebilir mi? Tabii ki veremez. Veremedik de” ifadelerini kullandı.Kurultayın divan yönetiminin başarısız olduğunu, bu haliyle il örgütü seçimleri seviyesinin bile gerisinde kalındığını iddia eden Tekniker, “49 mükerrer oyla başlayan bu kargaşa büyük bir kaosa dönüşmüştür. Peki bu kaosta il örgütümüzün yada Mersin kurultay delegelerimizin payı varmıdır? İl olarak bunu da sorgulamamız gerekir.  Kurultay delegelerimiz Mersin'de aldıkları karar doğrultusunda mı davranmışlardır? Oybirliğiyle aldıkları Sayın Kılıçdaroğlu’nadestek kararına bağlı kalmışlarmıdır? Eğer bağlı kaldık diyorlarsa bu Genel Başkanın Parti Meclisi listesine de bağlı kalmak anlamına da gelmezmi? Peki il kurultay delegelerimiz Mersin'i temsil edecek Parti Meclisi adayını Genel Merkezin anahtar listesine önermişlermidir? Önermişlerse diğer muhalif listelerde Mersin örgütü içerisinden farklı Parti Meclisi adaylarının ne işi var? 1081 imza desteği verilen Genel Başkana sandıktan 790 oy çıkarmak doğru mudur? Etik midir? Bu davranış Genel Merkez yönetimini ve CHP’yi sıkıntıya sokmadı mı? 2019 seçimlerinin önemini ne yazık ki hala kavrayamamışız. Daha çok soru işareti var. Önce kendi içerimizde tutarlı ve yürekli olmak zorundayız. Şapkamızı önümüze koyalım, artık kendimize çeki düzen verelim. Kendimiz için değil, ülkemiz ve milletimiz için siyaset yapalım” diye konuştu.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ