MESKİ, çalışanları doğa gezisi yaptı

Okuduunuz haber
PARTLERDE ADAYLK YARŞ

Kocamaz ve Can TB sektör toplantısına katıldı

Anasayfa   /    Siyaset    /    Partilerde adaylık yarışı

Partilerde adaylık yarışı

24 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimleri siyasi otoritelerce ‘baskın’ seçim olarak nitelendirilse de Mersin’de özellikle iktidar partisi ile ana muhalefet partisine çok sayıda milletvekili aday adayı başvurdu.

SYASET      02 Mayis 2018 - 17:22     2037     0

Partilerde adaylık yarışı

Abidin Yağmur

Haziran ayında yapılacak milletvekili genel seçimleri için en fazla aday adayı başvurusu yapılan partiler Ak Parti ve CHP oluyor. 2015 seçimlerinde CHP’den Mersin milletvekili adayı olanların neredeyse tamamı bu seçimde de aday adayı olarak başvurdu.  Ak Parti geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi bu seçim sürecinde de çok sayıda bürokratın aday adaylık için başvurduğu parti oldu. Geçtiğimiz seçimlerde Ak Parti, CHP ve MHP’den Mersin milletvekili seçilen isimlerin bu seçimlerde de aday adaylık başvurusu yapacağı konuşuluyor.Geçtiğimiz yıllarda yapılan genel seçimlerde Ak Parti en çok işadamları, avukatlar ve bürokratların aday adaylık başvurusu yaptığı parti olarak öne çıkıyordu. 24 Haziran seçimleri öncesinde de Ak Parti’nin aday adayı profilinde değişim olmadı. Hem Mersin’den hem de yurdun çeşitli illerinden çok sayıda bürokrat hatta okul müdürleri ve öğretmenler, kamudaki görevlerinden istifa ederek Ak Parti’den milletvekili aday adayı başvurusu yaptı.

Bürokratların tercihi AKP

Aslen Mersinli olan Diyarbakır’ın Sur ilçesi Kaymakamı Bilal Özcan, Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Lütfi Üredi, eski İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hasan Dinçer, eski İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Arif Abalı,  eski Tevfik Sırrı Gür Lisesi Müdürü Naci Durmaz, eski Sakarya Vali Yardımcısı Rauf Ulusoy kamudaki görevlerinden ayrılarak Ak Parti’den milletvekili aday adaylığına başvurdu.

Avukat Ali Er de, Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak için Mersin Barosu Başkanlığı’ndan istifa etti ancak amcası, eski milletvekili Ali Er’in de aynı partiden aday adayı olması üzerine aday adaylığı başvurusundan vazgeçti.

Ak Parti, Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’den 4 milletvekili çıkarmıştı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan’ın bu dönem için de başvuru yapacağı belirtiliyor.

İşadamları ve avukatların tercihi CHP

Mersin’de en fazla aday adaylığı başvurusu alan bir diğer parti ise CHP oldu. Haziran 2015 ve Kasım 2015 seçimlerinde Mersin milletvekili adayı olan Mustafa Baysan, Sibel Gazi Tabel, Nevin Zaimoğlu, Şerife Arıcı Yıldız, Necmi Doğan ve Seyit Özananar bu seçim dönemi için de aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Eski Mersin mlletvekillerinden Ali Rıza Öztürk’ün yanı sıra Mersin siyasetinin tanınmış birçok isminin CHP’den aday adaylığı başvurusunda bulunacağı öğrenildi.

CHP Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’den 4 milletvekili çıkarmıştı. Geçtiğimiz seçimlerde listenin birinci sırasında yer alan Dr. Hüseyin Çamak’ın bir kez daha aday adaylık başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Parti kulislerinde Fikri Sağlar ve Serdal Kuyucuoğlu’nun da yeniden aday adaylık başvurusunda bulunacağı konuşulurken Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilmek için bu dönem parlamento üyeliğine aday olmayacağını duyurdu.

MHP görece daha sakin

MHP, milletvekili aday adaylığı başvurusu açısından diğer 2 partiye göre daha sakin bir süreç yaşıyor. Eski Mersin Milletvekili Ali Güngör’ün oğlu Oğuzhan Güngör ile işadamı Gürsel Alişan, MHP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yapanlar arasında yer alıyor.

MHP Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’den 2 milletvekili çıkarmıştı. Aslen Erzurumlu olan Oktay Öztürk’ün bu seçimlerde başka bir ilde değerlendirilebileceği ifade edilirken Mersin Milletvekili Baki Şimşek bir dönem daha milletvekili olmak için partisine aday adaylığı dosyasını sundu.

Hangi partiden kimler aday?

24 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimleri için partilere aday adaylığı başvurusunda bulunanlar şunlar:

AK PARTİ: İşadamı Cenk Cenkçimenoğlu,  eski milletvekili Ali Er, Sur Kaymakamı Bilal Özcan, işadamı Orhan Kemal Yüksel, işadamı Zeki Kaba, Av. Mehmet Emin Kaplan, işadamı Mehmet Taşkıran, işkadını Saliha Adıcan, Doç. Dr. Lütfi Üredi, ihracatçı Kemal Kaçmaz, eski İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hasan Dinçer,  Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Müşaviri Yakup Halit Bulut, eski İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Arif Abalı, eski TSG Lisesi Müdürü Naci Durmaz, işadamı Ali Kıratlı, kamu idarecisi Mehmet Nuri Tuna, işadamı Ahmet Akkurt, işadamı Mustafa Yıldız, mali müşavir ve belediye meclisi üyesi Mustafa Turan, Sakarya Vali Yardımcısı Rauf Ulusoy

CHP:  Eski milletvekili Ali Rıza Öztürk,Yeminli Mali Müşavir Ahmet Akın,  işadamı Alptekin Eser, işadamı Mustafa Baysan, eski il başkanı-işadamı Fuat Bora Yorulmaz, işadamı Ali Kırbıyık, ziraat mühendisi Kenan Hazar, yerel yönetim uzmanı Aycan Akdoğan, avukat Nevin Zaimoğlu, makine mühendisi Alper Turna, avukat Fatma Yakaryılmaz, akademisyen Erkan Aktaş, işadamı Seyit Özananar, avukat Alpay Antmen, işkadını Cavidan Demirağ, sigortacı Yaşar Kılınç, yayıncı İsmet Özen, mühendis Mehmet Saydam,  Muhammet Furkan Gülpınar, şehir plancısı Sibel Gazi, avukat Şerife Arıcı Yıldız, avukat Necmi Doğan,

MHP: Eski milletvekili Ali Güngör’ün oğlu Oğuzhan Güngör, işadamı Abdullah Karapınar, işadamı Gürsel Alişan.

İYİ PARTİ: Eski İl Genel Meclisi üyesi İlksen Sorguç Dinçer, işadamı Serkan Poyraz, Dr. İbrahim Özel.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER