Mersin Limanı rekor kırdı

Okuduğunuz haber
‘PLAN 18 AY KOM°SYONDA KALDı’

Atletizm’de Gençler, Türkiye Şampiyonası tamamlandı

Anasayfa   /    Gündem    /    ‘Plan 18 ay komisyonda kaldı’

‘Plan 18 ay komisyonda kaldı’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan ve geçtiğimiz ay mecliste onaylanarak askıya çıkarılan 1/5 bin Ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mustafa Güler, Plan’ın 18 ay komisyonda kaldığını ve belediye meclisi üyelerine gösterilmediğini ileri sürdü.

GüNDEM      14 Mart 2018 - 16:25     1761     0

‘Plan 18 ay komisyonda kaldı’

Abidin Yağmur

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mustafa Güler, “Revizyon Nazım İmar Planı 18 ay İmar Komisyonu’nda beklemesine rağmen Meclis üyelerine gösterilmedi. Meclis üyeleri yakın planda planı inceleyemedi. Kocaman Mersin planı bir slayt boyutunda gösterildi. Meclis üyelerinden planı görmeleri esirgenirken, meclis üyeleri oyunu esirgemedi. Plan bir ihtiyaçtı onayladık, ancak yanlışlarla dolu içeriğini onaylamadık ve itiraz ettik. Mersinliler de onaylamadı, itiraz etti” dedi. Güler, planda bazı yerleşim alanlarının sosyal donatı alanı olarak işaretlendiğini de belirterek, buralarda yapılacak istimlak bedelinin 10 milyar lirayı bulabileceğini iddia etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan ve geçtiğimiz ay mecliste onaylanan 1/5 bin Ölçekli Nazım İmar Planı’na 15 bin itiraz gelmesi tartışmalara neden olmuştu. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi, iş insanı Mustafa Güler de tartışmalara katıldı.

“Plan büyük bir ihtiyaçtı. İhtiyacı onayladık, ancak içeriğini görmediğimizden içeriğini onaylamadık. Askıda gördük, itiraz ettik” diyen Güler, Mersinlilerin uzun zamandır bütüncül bir plan yapılmasını beklediğini, planın kaos değil, çözüm için atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Güler, “Son yıllarda kutup yıldızı gibi bir görünüp bir kaybolan 5000’lik planlar, Mersinlilerin gözünü korkuttu. Bu dönemin de en büyük faaliyeti olan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni ve 1/5000 revizyon ölçekli Nazım İmar Planı kutup yıldızına döndü. Meclis  100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı onayladı. Ancak 1/5000’lik Revizyon Nazım İmar Planı 18 ay İmar Komisyonunda beklemesine rağmen Meclis üyelerine gösterilmedi. Meclis Üyeleri yakın planda planı inceleyemedi. Kocaman Mersin planı bir slayt boyutunda gösterildi. Meclis üyelerinden planı görmesi esirgenirken, meclis üyeleri oyunu esirgemedi. Parti ayrımı olmadan herkes oybirliği ile planı onayladı. Yeter ki plan çıksın. Askı süresinde gerekli incelemeleri yapar ve askı sonrası oylamada daha bilgili olarak oyunu kullanır. Plan bir ihtiyaçtı onayladık, ancak yanlışlarla dolu içeriğini onaylamadık ve itiraz ettik. Mersinliler de onaylamadı, itiraz etti. Bir plan için rekor sayılacak olan 15 bin itiraz oldu. Umarım itiraz edilen konuların en az yüzde 95’i düzelir. Çünkü itiraz edilen sorunları yüzde 95’i giderilecek olan konulardır” dedi.

 

İstimlak için 10 milyar gerekir

 

Mustafa Güler, Nazım İmar Planı’yla ilgili eleştirilerini de gündeme getirdi. İtirazların tamamına yakınının,  haritalarda yeşile boyanan dere ve deniz kıyı boylarındaki alan olduğunu belirten Güler, “Fotoğraflarda çok güzel görünen yeşil alanlar, daha önce imar görmüş tapulu alanlar üzerinde olup, tamamına yakının üzerinde onlarca kat yüksekliğinde binalar yapılmış. Bu yerlerin yeşil olması için istimlak edilmesi gerekir. Bu istimlaklar için 10 milyar liranın üstünde para gerekiyor. Bunu ne belediye, ne de hükümet karşılayacak durumdadır. Bunun içindir ki yeşile boyanan alan çok pahalı bir fantezi oldu. Plan notlarında sosyal donatı alanlarını 7 bin 640 dönüm arttırdık deniliyor. Çok katlı binaların üzerine yeşil alan, okul, sağlık alanı, kültür tesisi ya da ibadet alanı işaretlenmiş. Ancak bunun nasıl kamulaşacağının izahı yok” ifadelerini kullandı.Mustafa Güler, planda yer alan, dere yataklarının 50 metre sağ ve 50 metre solunun yapılaşmadan arındırılması kararını da eleştirdi.

 

Dere yatakları için DSİ’nin kati raporu yok

 

Güler, “Yeni imara açılan yerlerde güzel bir tercih. Ancak dere kenarı da olsa, daha önce imara açılmış ve özel mülk olarak üzerinde onlarca kat yüksekliğinde binalar yapılmış alanlar nasıl yeşil olacak. Bu alanların tamamına yakın bir bölümü imarlı olup ruhsatlıdır.  Vatandaşın yapılaşmada hiçbir kusuru yok. Belediyelerin verdiği imar ile yapılar yapıldı. Şimdi kusursuz olan vatandaşlar tedirgin ediliyor ya da cezalandırılıyor. Bu işlem haksız ve yanlıştır. Düzeltilmesi gerekir. İdarenin yaptığı yanlışın cezasını vatandaş çekmemeli. Eskiden imara açılmış ve yapılaşmış alanlar üzerine işaretlenen sosyal donatı alanları kaldırılırsa şikayetlerin yüzde 90’ı çözülür. Çözüm için eski imarlı alanlar üzerine işaretlenmiş sosyal donatı alanları kaldırılmalıdır. Dere kenarlarında yeşile boyanan alanlar, taşkına önlem için dere yatağının açılması için deniliyor. Oysa DSİ’nin kati raporu yok. Toplumda panik yaratmadan bunun çözülmesi mümkündür. Dünya bunu çözmüş. Her derenin bir beslenme havzası var. Ve suyun azami yükseleceği seviyesi ve debisi vardır. Taşmaması için Dere kenarlarında yer varsa yatak enine, eğer genişleyecek alan yoksa, yatak derinliğine açılarak yapılarak suyun denize taşmadan akması sağlanır. Mersin’de dere tataklarının çok önemli bir bölümü belli bir eğimle uzanır. Bu nedenle dere yataklarının derinleştirilmesi mümkündür. Eğimin azaldığı yerde dere yatakları genişletilir” dedi.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ