Mahkemeden dikkat çeken karar

Okuduunuz haber
POLSTEN TARH CEZA!

Kadir Gecesi’nde Oruçlar Tarsus’ta Açıldı

Anasayfa   /    Mersin    /    Polisten tarihi ceza!

Polisten tarihi ceza!

Haziran Hareketi’nin ‘Kapatıyoruz’ etkinliğini düzenleyen ve katılanlara para cezası uygulandı. Yaygın medyanın tek taraflı yayın yapmasını protesto etmek için ‘Kapatıyoruz’ adlı bir etkinlik düzenleyen ve akşam saatlerinde televizyon izlemek yerine parkta buluşup çay içen katılımcılara polis tarafından  Kabahatler kanunu kapsamında  259’şar lira para cezası kesildi.

MERSN      11 Haziran 2018 - 17:56     1149     0

Polisten tarihi ceza!

ABİDİN YAĞMUR (Özel Haber)

Mersin Haziran Hareketi bileşenleri, yaygın medya organlarının tek taraflı yayın yapmasını, muhalif kesimlere söz hakkı vermemesini protesto etmek için ‘Kapatıyoruz’ adlı bir etkinlik düzenlemişti. Bu kapsamda Haziran bileşenleri, 25 Mayıs’ta ve 30 Mayıs’ta akşam saatlerinde Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki Barış Meydanı’nda bir araya gelmiş,  çay içip hep birlikte şarkılar söylemişti. Etkinliğe katılanlar söz alıp düşüncelerini diğer katılımcılarla paylaşmıştı. Haziran’ın bu iki etkinliği Mersin polisi tarafından Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirildi ve her iki eylem için de bazı katılımcılara 259’şar lira para cezası kesildi.

Edinilen bilgiye göre Haziran Hareketi’nin çağrısı üzerine çok sayıda kişi 25 Mayıs akşamı Barış Meydanı’nda bir araya geldi. Meydanın yan tarafındaki çimenlik alanda çay demleyen grup hep birlikte çay içip sohbet etti, şarkılar söyledi. Etkinlikte Haziran Hareketi temsilcilerinin yanı sıra katılımcı vatandaşlar da söz alıp düşüncelerini paylaştı.

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde Barış Meydanı’na gelen polis ekipleri, herhangi bir etkinlik yapılabilmesi için valiliğe dilekçe ile başvurulması gerektiğini, izin çıkması durumunda etkinliğin yapılabileceğini söyledi.

Haziran Hareketi temsilcileri de parklarda ve meydanlarda yaz aylarında herkesin bir araya gelip çay içtiğini, müzik aleti çalıp şarkı söylediğini belirterek böyle bir etkinlik için dilekçe verilmesine gerek olmadığını savundu ve etkinliğe devam etti.

Haziran Hareketi bileşenleri ikinci buluşmayı da 30 Mayıs akşamı aynı yer ve saatte gerçekleştirdi. Bu etkinliğe CHP Mersin milletvekili adayları Alpay Antmen ve Kenan Hazar’ın yanı sıra Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen de katıldı ve katılımcılara hitap etti.

Etkinlikten birkaç gün sonra, etkinliği organize edenlerin yanı sıra, organizasyonda yer almayan, herhangi bir konuşma yapmayan, sadece orada bulunan kişilerin de aralarında olduğu 9 kişiye idari para cezası kesildiğine dair tebligat taraflara ulaştırıldı.

Cumhuriyet Polis Merkezi tarafından tanzim edilen ceza tutanağında, cezanın Kabahatler Kanununun 32. Maddesine göre kesildiği belirtildi. Söz konusu maddede, “Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir. Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir” hükmü yer alıyor.

Hakkında para cezası uygulanan ÖDP Mersin İl Başkanı Gürhan Dağdeviren, ‘Kapatıyoruz’ etkinliğini yaygın medyaya karşı yaptıklarını ve televizyonların en çok izlendiği saatlerde evde oturup televizyon izlemek yerine parklarda, meydanlarda buluşma çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

Dağdeviren, “25 Mayıs akşamı etkinliğimizin sürdüğü sırada polis ekipleri Barış Meydanı’na geldi. Ben ve birkaç arkadaşım polislerle görüştük. Polis yetkilisi, ‘Bu tür etkinlikler yapmanız için valiliğe dilekçe vermeniz lazım. Valilik olur verirse etkinliği yapabilirsiniz’ dedi. Ben de ‘Biz şu anda pakta oturduk çay içiyoruz, sohbet ediyoruz. Yaz aylarında Mersin sahillerinde, parklarında binlerce insan oturur çay içer. Bizim yaptığımız da onların yaptığından farklı değil’ dedim. Polisler, mutlaka dilekçe verip izin almamızı, aksi halde işlem yapacaklarını söyleyince ‘Ben bunun için, parkta oturup çay içmek için dilekçe vermeyi anayasaya, kendi onuruma yediremem’ dedim. Biz geçmişte birçok etkinlik için valiliğe dilekçe ile başvurduk. Yine başvururuz. Ama böyle bir etkinlik için de dilekçe yazılmaz” dedi.

Hem 25 Mayıs’ta hem 30 Mayıs’ta yaptıkları etkinliklerin 259’şar liralık iki para cezasına gerekçe yapıldığını kaydeden Dağdeviren, “İlk etkinlikte kapatıyoruz diye bir pankartımız vardı. İkinci etkinlikte pankart bile açmadık. Ama ona rağmen ceza verildi. Etkinlikte konuşma yapanlara, düzenleyicilere ceza verildi. Bunun yanı sıra düzenlemede yer almayan, etkinlik sırasında konuşma yapmayan, sadece oturup dinleyen bir arkadaşımıza da ceza verildi. Hakkımızda tebligatları avukatlarımıza ilettik. Para cezasına itiraz edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER