Evciler  Mahallesi’nin içmesuyu sorunu çözüldü

Okuduunuz haber
RAMAZAN'DA HURMAYA RAĞBET YOK

‘Ölmek istiyorum!’

Anasayfa   /    Mersin    /    Ramazan'da Hurmaya rağbet yok

Ramazan'da Hurmaya rağbet yok

İftar sofralarının vazgeçilmezi hurma, bu yıl ne satıcısını, ne de tüketiciyi memnun etmedi. Hurma satışlarının geçen yıla göre yüzde 50 azaldığını belirten  esnaf, Ramazan ayının ilk günleri olmasına rağmen satışların beklenenin çok daha altında olduğunu söylüyor.

MERSN      17 Mayis 2018 - 17:01     257     0

Ramazan'da Hurmaya rağbet yok

Diyar ŞİRİN/ ÖZEL HABER

Ramazan ayında sofraların baş tacı lezzetlerinden en önemlisi de hurmadır. Besin değeri ve hazmı kolaylaştırması açısından önemli bir yere sahip olan hurma çeşitleri bu yıl da tezgahlarda göz dolduruyor.  Ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurma bu sene vazgeçilmişe benziyor. Her sene hurma satışlarının 15-20 gün öncesinden başladığını söyleyen Mersin Köryusuflular esnafı Ramazan Yiğit, bu sene Ramazan'ın il günleri olmasına rağmen hurmaya talebin olmadığını belirtti.

Bu sene zammın da uğramadığı hurmaya, çeşit ve fiyat olarak da her bütçeye uygun olmasına rağmen talebin olmamasının vatandaşın para harcamak istememesine bağlayan Yiğit, " Önceki seneler Ramazan'da hurma satışları bol ve bereketli geçerdi. Ama bu Ramazan aynı bolluğu göremedik. Hatta Ramazan'dan yaklaşık 15 gün önceden hurma satışlarımız çok fazla oluyordu. Fiyatlarda geçen seneyle aynı. Hem de her yerde. Hatta herkesin bütçesine göre hurma bulunabiliyor. 50 liradan 6 liraya kadar hurma çeşitlerimiz var. Ona rağmen Ramazan'ın simgesi olan hurmaya talep yok. Ama bugün Ramazan'ın ilk günü olmasına rağmen neredeyse ne gelen var ne giden. Vatandaş olası bir savaştan ve krizden korkuyor bence. Parasını cebinde tutmak istiyor. Nerden kısarsam kardır dediği için alış veriş yaparken temkinli davranıyor. O yüzden nerden nasıl kıssamın hesabını yapıyor ince ince. Hurmayı birer birer alan da olduğu gibi gram gram, kilo kilo alan da var" dedi.

Kudüs Hurması'nın 50 TL, Medine ve Tunus hurmalarının 35 TL, İran hurmasının da 20 TL'den verdiklerini söyleyen Yiğit, tezgahlarında 6 TL'ye bile hurma sattıklarını ekledi. Yiğit, " Mesela Kudüs hurması bugün 50 liradan satılıyor. En iyi hurma jumbo boy olan Kudüs hurmasıdır. Besin değeri en yüksek hurmalardan biridir. Medine hurması yine Kudüs'ten sonra geliyor. Ondan sonra İran hurması, Tunus hurması gibi çeşitli hurmalar var. Bu sene talep az olduğu için çeşitliliği de azalttık. Örneğin en iyi hurma çeşidi olan Peygamber Hurmasını getirmedik bu yıl. Neden derseniz kilosu 110 ila 120 lira arasında değiyor. Vatandaş zaten kilosu 20 liradan satılan hurmayı almaya çekiniyor. Bu sene İran hurması en fazla tercih edilen hurmalar arasında" diye konuştu.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER