Türk Yıldızları Mersin üzerinde uçacak

Okuduğunuz haber
SANAYİ SİTESİ MERSİN’E YETMİYOR

‘Dünyayı şaşırtmaya devam edeceğiz’

Anasayfa   /    Mersin    /    Sanayi Sitesi Mersin’e yetmiyor

Sanayi Sitesi Mersin’e yetmiyor

Mersin Sanayi Sitesi Yeni Başkanı Selahattin Ertuğan, sanayi sitelerinin artık Mersin’e yetmediğini belirterek, “Mersin’de büyük bir sanayi sitesine ihtiyaç var. Burası artık şehrin içinde kaldı. Buradan çıkılması gerekiyor ama yer sorununun çözülmesi lazım”  dedi.

MERSİN      09 Nisan 2018 - 11:37     784     0

Sanayi Sitesi Mersin’e yetmiyor

Abidin YAĞMUR

Mersin Sanayi Sitesi genel kurulunu tamamlayarak yeni dönem yönetim kurulunu seçti. Başkanlığa seçilen Selahattin Ertuğan, yeni 1/5 binlik planda sanayi sitesi arazisinin ticari+konut alanı olarak belirlendiğini belirterek, “Biz Sanayi Sitesi’nin ticari+konut alanı ilan edilmesine itiraz etmiyoruz. O bizim için, sanayi için bir avantaj şu an. Yani böyle bir değişiklik buradaki mülk sahiplerinin yararına olur.  Sosyal donatı alanlarının azaltılması için itirazda bulunduk” dedi. Ertuğan, Mersin’deki sanayi sitelerinin artık Mersin’e yetmediğini de belirtti ve yeni sanayi sitesi alanı belirlenmesini beklediklerini söyledi. Mevcut sanayi sitesinin  kuruluş yıllarını anlatan Ertuğan, “Sanayi Sitesi 265 bin metrekare alan üzerinde kurulu. 1967 yılında temeline başlanmış, 68’de birinci etabı bitmiş, 80’lerde de ikinci etabı tamamlanmış. Yaklaşık 700 civarında işletmemiz var. 150 civarında sosyal tesisi de sayarsak 850 civarında işletmemiz var. Bu işletmelerde yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor. Misafirlerle birlikte günlük 10 bin kişi civarında bir sirkülasyon sağlanıyor.  Sanayi sitemizde 45 işkolunda faaliyet gösteren işletmeler var.  Sanayimizin içinde bir dispanserimiz, bir PTT şubemiz, 3 banka şubemiz, 11 lokantamız, bir benzin istasyonumuz, camimiz, konferans salonumuz bulunuyor. Mersin’in en büyük çalışma merkezlerinden birisi burası. OSB’den sonra en büyük sanayi sitesiyiz. Tamamen etrafı tel örgülerle çevrili, 18 güvenlik personeli ve kameralarla 24 saat güvenlik sağlanıyor” dedi.

‘YOĞUNLUK 1.60’A ÇIKARILDI’

1/5 binlik Nazım İmar Planı ile Sanayi Sitesi’nde yapılan imar değişikliklerini de yorumlayan Ertuğan, “Mersin Sanayi Sitesi imar planlarında sanayi alanı olarak görülüyordu. Eski planda 0.50 yoğunluklu yapılaşma izni vardı. Ancak 1/5 binlik planda yoğunluk 1.60’a çıkarıldı ve sanayi sitesi alanı ticari+konut alanı olarak belirlendi.  Eski plana göre burada en fazla 1 kat yapılabiliyordu. Ticari+konut alanı olarak geçince ve yapılaşma yoğunluğu da 1.60’a çıkarıldı. Bizim itiraz noktamız şudur. Donatı alanı dediğimiz yani eğitim alanları, ibadet alanları, sosyal tesisler, yeşil alanlarla ilgili çok ciddi bir artırma olmuş. Yaptığımız incelemelerde donatı alanlarının çok artırıldığını gördük. Buna itirazda bulunduk. Biz ticari+konut alanı ilan edilmesine itiraz etmiyoruz. O bizim için, sanayi için bir avantaj şu an. Yani buradaki mülk sahiplerinin yararına olur.  Planda yeşil alanlar biraz fazla bırakılmış. Biz yeşil alanların, sosyal donatı alanlarının biraz daha düşürülmesini talep ettik. 265 dönümlük alanda, yaklaşık 45 dönüm yer kalıyor mülk sahiplerine. Geri kalan kısım ciddi anlamda sosyal donatı alanlarına geçmiş. İtirazımız bu noktada” ifadelerini kullandı.

‘SANAYİ SİTELERİ MERSİN’E YETMİYOR’

Mersin Sanayi Sitesi’nin alan genişliğinin 1970’li yılların şartlarına göre belirlendiğini, günümüz şartlarında sanayi sitesinin yetersiz kaldığını belirten Ertuğan, “Mersin’in başka yerinde de sanayi sitesine ihtiyaç var. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 15 bin civarında işletme var. Odalardaki esnafa baktığınızda 20 bin, 25 bin esnaf sayısı ortaya çıkıyor. Bizim buranın 700 kat maliki var. Tırmıl Sanayi Sitesi’nde 400 civarında, Toroslar Sanayi Sitesi’nde 100 civarında işletme var. Mersin’de sanayi sitesi sıkıntısı çok büyük. Sanayi siteleri yeterli değil. Ama 1/5 binlik planda Çeşmeli’de 370 dönümlük alanda sanayi sitesi alanı olarak işaretlendi. Ama orası da yeterli olmaz. 1/5 binlik planın ikinci etabından Tırmıl ve Serbest Bölge kavşağından Tarsus’a kadar uzanan bir çalışma olacak. Bu ikinci etapta, Serbest Bölge kavşağı ile Tarsus OSB arasındaki boşluklarda ciddi anlamda, büyük bir sanayi alanı oluşturulacağını ümit ediyoruz. Beklentimiz o. Burası genişleyebilir de, taşınabilir de. Mersin’de büyük bir sanayi sitesine ihtiyaç var. Burası artık şehrin içinde kaldı. Buradan çıkılması gerekiyor ama yer sorununun çözülmesi lazım” diye konuştu.

MESKİ KANALİZASYON DÖŞÜYOR

Sanayi Sitesi’ndeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Ertuğan, “Sanayinin içerisinde MESKİ 2 bin metrelik kanalizasyon çalışması yapıyor. Bir iki ay daha sürecek. Bu çalışma bitince sanayi içinde komple bir asfaltlama çalışması yapılacak. Akdeniz Belediye Başkanına yaptığımız ziyaretlerle, ikili diyaloglarla gerekli çalışmaları yapıyoruz. Gerek temizlik, gerekse çevre düzenlemesiyle ilgili çok güzel hizmetler yapılacak. Sanayi sitesinden geçen Çavuşlu deresinin üzerinin açık kalmasının hem güvenlik açısından, hem kötü koku açısından bize zararı oluyor. Derenin kenarlarında çökmeler oluyor. Kapanma işi zaten bitti. Çavuşlu deresi kapalıydı ama bundan sonra tamamı açık kalacak. Koku engellenirse, içi temizlenirse ve yıkık yerler onarılırsa derenin sanayi sitesine olumsuz etkisi olmaz” dedi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ