Vali Su, Dere Islah Çalışmalarını İnceledi

Okuduğunuz haber
ŞEH°R HASTANES° B°R°NC° YıLıNı DOLDURDU

‘Projelerimiz 1923’ün çok daha üzerinde'

Anasayfa   /    Sağlık    /    Şehir Hastanesi birinci yılını doldurdu

Şehir Hastanesi birinci yılını doldurdu

Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Serkan Kılınç, hastanenin 2017 yılında 2,5 milyon kişiye hizmet verdiğini, hastanenin genel doluluk oranın yüzde 93, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 90, servis doluluk oranı yüzde 96’ya ulaştığını söyledi.Kılınç’ın verdiği bilgiye göre Toplam 445’i doktor 1770 sağlık ve 764 idari personel ile birlikte toplam 2534 kişilik kadronun hizmet verdiği hastanede Bir yıl içinde büyük ,orta ve küçük olmak üzere toplam 69 bin 427 ameliyat gerçekleştirildi.

SAğLıK      02 Subat 2018 - 16:37     596     0

Şehir Hastanesi birinci yılını doldurdu

Abidin Yağmur

 

Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Serkan Kılınç, hastanenin 2017 yılında 2,5 milyon kişiye hizmet verdiğini, hastanenin genel doluluk oranın yüzde 93, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 90, servis doluluk oranı yüzde 96’ya ulaştığını söyledi. Şehir Hastaneleri Genel Müdürü Furkan Erol Karabekmez de, “Fiziki mekân açısından sıkıntılı olan Mersin Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin hem kapasitesi artırıldı, hem fizik mekan artırıldı hem de cirosu yüzde 150 artırıldı” derken Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçeci, Mersin’de hasta memnuniyet oranının yüzde 75’lere ulaştığını söyledi.Mersin Şehir Hastanesi’nin hizmete başlamasının birinci yılı dolayısıyla hastanenin idari binasında bir  bilgilendirme  toplantısı gerçekleştirildi. Mersinİl Sağlık Müdürü Sinan Bahçeci toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2003 yılındaki sağlık hizmetlerini artık çok geride bıraktığını belirterek, “O yıllarda yüzde 35 olan sağlık memnuniyeti bugün yüzde 75’lere çıktı. Bundan sonraki görevimiz sağlık tesislerimizi fiziki mekanlarıyla, ekip ve ekipmanlarıyla güçlendirerek yüzde 75 memnuniyeti daha yukarı çıkarmak, dünya ile rekabet etmektir. Dünyadaki sağlık turizmi pastasında Türkiye’yi hak ettiği yere getirmektir. Bunların oluşması için Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hayal edilen, daha sonra gerçeğe dönüşen Şehir Hastanesi 3 Şubat 2017’de hasta kabulüne başladı. Ayda 200 bin ve yılda ortalama 2,5 milyon hastaya hizmet veren Şehir Hastanesi son model, dünyanın teknolojileriyle donatıldı, hastaları bir maddi meta olmaktan çok yaratılmışların en şereflisi olması sıfatıyla onların hak ettiği saygı ve sevgi çerçevesinde hizmet sunmayı hedef aldı” dedi.

‘TÜRKİYE ÇEKİM MERKEZİ OLDU’

Hastanenin işletmecisi CCN Holding’in Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Bayar da, “Bugün bir mucizenin kutlamasını yapıyoruz. Bu mucize, imkansızları başarabilme inancının ortaya koyduğu eserlerdir. Bugün dünya çapında bir hastaneyi, Anadolu’nun en güzel vilayetlerinden birinde sadece ülkemizin değil, dünyanın hizmetine sunduk. Türkiye, dünyanın önüne önemli bir sağlık ve insanlık merkezi çıkardı. Etrafımızdaki coğrafyada Mersin’i, komşumuz Adana’yı, Gaziantep’i ve daha birçok ili bu hastanelerle donatan Türkiye, çekim merkezi, cazibe merkezi ve güç merkezi olmaktadır. Cumhuriyetimizin en büyük faziletlerinden biri yetiştirdiği büyük hekim ordusudur, büyük tıp zenginliğidir. Bu büyük birikimin üzerinde 21. Yüzyılın dönüşümlerini gerçekleştiriyoruz. Bu özel bir model. Ben CCN Yönetim Kurulu üyesi sıfatıyla, devletimizin emriyle elini taşın altına sokmuş bir vatandaş olarak, bir yatırımcı olarak, burada milli bir vazifeyi yaptığımızın idraki içinde, milletimizin ve devletimizin bize emanetini layıkıyla, alnımız dik, devletin ve milletin emrine sunmuş olmanın huzuru ve gururunu yaşıyorum. Bu büyük vizyonu hayata geçirenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘HASTANE GELİRLERİ YÜZDE 150 ARTTI’

Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sait Çelebi de,  “Artık projeler hayata geçiyor ve hayat veriyor. Mersin Şehir Hastanesi bir sonuçtur. Bir başarıdır. Bu başarıda hem kamuda, hem özel sektörde isimsiz kahramanlar var. Bu kahramanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şehir Hastaneleri Genel Müdürü Furkan Erol Karabekmez de, bu yıl içinde 5, önümüzdeki yıl 5 şehir hastanesi açacaklarını, proje aşamasında olan hastane sayısının 20 olduğunu söyledi.

Mersin Şehir Hastanesi’nin hizmete alınmasının Mersin’de sağlık hizmetleri standardını yükselttiğini söyleyen Karabekmez, “Fiziki mekân açısından sıkıntılı olan Mersin Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin hem kapasitesi artırıldı, hem fizik mekan artırıldı hem de cirosu yüzde 150 artırıldı. Sadece 1500 yatağın taşınması bile başlı başına bir başarıdır. Sadece Türk vatandaşları hedef kitlemiz değil, yabancı ülkeler de hedef kitlemiz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

‘YATAK VE ÜNİTE SAYISI ARTTI’

Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Serkan Kılınç da, hastanenin hizmetleri hakkında bilgi verdi. Kılınç, “Hastanemiz iki eski devlet hastanesinin taşınmasıyla hizmet vermeye başladı. 374 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Eskiden mevcut olan 859 yatak sayımız 1300 yatak kapasitesine çıktı. Eski hastanede bulunmayan VİP  vesuit odalarımız da var. Yoğun bakım yatak sayısı 113’ten 204’e çıktı. Mersin Şehir Hastanesi’nde kemoterapi ünitesi 50 yatak kapasitesine çıktı. Kemoterapi ilaç hazırlama eski hastanede manuel olarak yapılırken Şehir Hastanesi’nde robotik ilaç hazırlanmaktadır. Anjiografi cihaz sayımız 4’e, MR sayımız 2’ye yükseldi.  Acil servis odası 2’den 4’e, yanık ünitesi yatak sayısı 6’dan 10’a, poliklinik odası ise 165’ten 280’e çıktı. Ameliyat oda sayısı 21 iken 51 oldu. Doğumhanede yatak sayısı 10’dan 26’ya çıktı. Eski devlet hastanesinde 349 hekim ile hizmet verirken şehir hastanemizde 445 hekimle hizmet vermekteyiz. Eski devlet hastanesinde 954 yardımcı sağlık personeli varken Şehir Hastanesi’nde 2166 personelle hizmet veriliyor. 1 Şubat 2018 itibariyle hastanemizde genel doluluk oranı yüzde 93, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 90, servis doluluk oranı yüzde 96’ya ulaştı. 2017 yılı içerisinde 102 bin 957 yabancı uyruklu hasta başvurdu. Bunların yüzde 99’u Suriye ve Irak uyrukludur” ifadelerini kullandı.

RAKAMLARLA MERSİN ŞEHİR HASTANESİ

*Mersin Şehir Hastanesinde 445’i doktor olmak üzere 1770 sağlık çalışanı ve 764 idari personel ile birlikte toplam 2534 kişilik kadro hizmet veriyor.

*Hastane günde 24 binden fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor.

*Günde ortalama 9500’ü ayakta, 1100’den fazla yatan hastaya hizmet veriliyor.

*İlk yılında toplam 2 milyon 490 bin 286 başvuru alındı. Bu başvuruların 568 bini 397’i acil, 1 milyon 602 bin 847’si ayakta tedavi, 88 bin 299’u yatan hasta, 230 bin 653’u ise günübirlik hizmet alımı için gerçekleşti.

*Bir yıl içinde toplam 69 bin 427 ameliyat gerçekleştirildi.

*Laboratuvar ve kan merkezinde ilk yıl toplam 7 milyon 82 bin 448 tıbbi test yapıldı ve 8 bin 627 doğum gerçekleştirildi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ