'Mersin'de çok sesliliği basın yaratacak'

Okuduunuz haber
ŞEHR HASTANES YNE GÜNDEMDE

Yaş meyve ve sebze ihracatı arttı

Anasayfa   /    Gndem    /    Şehir Hastanesi yine gündemde

Şehir Hastanesi yine gündemde

Şehir Hastanesi ile ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi

GNDEM      06 Haziran 2018 - 17:18     305     0

Şehir Hastanesi yine gündemde

ABİDİN YAĞMUR

Bu kez 112 ambulanslarının bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesi’ne götürdüğünü ileri sürüldü.

Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu,  Mersin Şehir Hastanesi’ne taahhüt edilen dolululuk oranına ulaşılabilmesi için, Toros Devlet Hastanesi’nin Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, Kardiyovasküler Cerrahi gibi hastalara acil poliklinikte hizmet vermediğini ve 112 ambulanslarının bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesi’ne götürdüğünü ileri sürdü. Mersin Şehir Hastanesi’nin şehirden uzaklığı nedeniyle merkez ilçelerden bile hastaneye ulaşmanın zor olduğuna dikkat çeken Galioğlu,   “Hastanenin büyüklüğü, hastane içerisinde merdiven olmaması ve ulaşımın sadece asansörle olması nedeniyle hastalar ve çalışanlar, hastane içerisinde zorluk çekmektedir” dedi. 

 

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu, FoxTv’nin tartışma yaratan Mersin Şehir Hastanesi konulu haberi üzerine bir açıklama yaptı ve haberde gündeme getirilen aksaklıklara odanın geçtiğimiz aylarda dikkat çektiğini kaydetti.

Mersin Tabip Odası adına açıklama yapan Genel Sekreter Cemil Galioğlu, “Geçtiğimiz hafta içerisinde FoxTv'de Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili bir haber çokça tartışma yaratmış ve özellikle Kalkınma Bakanı, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'ın, Mersin Sağlık Müdürlüğü'nün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığının eleştirilerine FoxTv'ninyanıt vermesi ile tartışma yeni bir boyut kazanmıştır. Mersin Tabip Odası olarak gerek hekimlerin gerekse de Mersin halkının önemli bir sorununa dikkat çeken objektif ve tarafsız haberi nedeniyle FoxTv’ye teşekkür ediyoruz. Hastane haberinin nasıl yapıldığı, orada konuşan hastaların nasıl bulunduğu, konuşmaların nasıl ayarlandığına bizim yorum yapmamız mümkün değil ancak ‘ayağı kırık değil, hastanemize hiç gelmemiş’ denilen şahsın hastane kayıtlarının ve film raporlarının incelenmesi halinde haberin gerçekliği ortaya çıkacaktır. Yine de biz Mersin Tabip Odası olarak, bilimsel araştırmalardan ve gerçeklerden yola çıkarak bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırılmasını, tartışmanın bu gerçekler üzerinden yapılmasının daha doğru olacağına inanıyoruz” dedi.

 

ODANIN ANKET ÇALIŞMASINI HATIRLATTI

 

Geçtiğimiz aylarda, “Mersin Şehir Hastanesi’nin Hizmete Girmesinin Birinci Yılında Mersin Şehir Hastanesinin Sağlık Ortamına Etkisi” başlığıyla bir panel düzenlemek istediklerini ancak panele Mersin Valiliğinin izin vermediğini ifade eden Galioğlu, Mersin Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu’nun 22 Kasım 2017- 10 Ocak 2018 tarihleri arasında 578 kişi ile yaptığı çalışmayı hatırlattı.

Galioğlu, raporun sonuç ve öneriler bölümünde  “…Şehir hastanesinin kent merkezinden uzak bir alana kurulması coğrafik uzaklık nedeniyle sağlık kurumuna erişimi olumsuz etkileyen önemli bir problemdir. Bu sorun hem sağlık hizmeti alanlar hem de şehir hastanesinde görev yapan sağlık emekçileri açısından sağlık kurumuna erişimi ciddi olarak zorlaştırmaktadır. Bunun yanında, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile hastane arasında bir bağlantının yeterli düzeyde olmaması yine fiziksel nedenlere bağlı olarak hastaneye erişimi olumsuz etkileyebilecektir Yaklaşık 1300 yatağı ile böylesine büyük bir sağlık tesisisin yönetimi hem özel hem de kamu açısından ciddi sıkıntılara yol açabilecektir” ifadelerinin yer aldığını hatırlattı.

 

HEKİMLER NE ÖNERİYOR?

 

Mersin Tabip Odası’nın gerek anket sonuçlarından gerekse 1 yıldır yaptığı gözlemlerden yola çıkarak hükümete, Sağlık Bakanlığı’na, Sağlık Müdürlüğü’ne, Büyükşehir Belediyesi’ne önerilerde bulunduğunu kaydeden Galioğlu, bu önerileri şöyle sıraladı:

*Mersin Şehir Hastanesi’nin yüklenici firmaya sadece kira bedeli olarak ödediği para aylık 11 milyon TL, yıllık 132 milyon TL.  Yıllık ödenen 132 milyon TL üzerinden, 5 yıllık kira parası ile bu hastaneyi yapmak mümkün. Yani tam 20 yıl boyunca yüklenici firmaya yılda 132 milyon TL para ödenecek.

* Ayrıca, kira bedeli dışında 19 kalem hizmete (Yemek, temizlik, güvenlik, otelcilik, görüntüleme, laboratuar gibi tıbbi olan ya da olmayan hizmetler) karşılık ayda 30 milyon TL daha yüklenici firmaya para ödenmektedir ki bu da yıllık 360 milyon TL etmektedir.  Bu hesapla yüklenici firmaya ayda toplam 40 milyon TL civarında para verilmektedir. Hastanenin ortalama aylık gelirinin 30 milyon TL olduğu düşünüldüğünde her ay yaklaşık 10 milyon TL açık verilip, bu miktar da bütçeden karşılanmaktadır.

*Yemek hizmetlerini kişi başına Toros Devlet Hastanesi 6 TL'den almakta iken, Mersin Şehir Hastanesi bu hizmeti 13 TL'den almaktadır.

*Yüklenici firma ile anlaşma sonucu hastaneye yüzde 70 doluluk garantisi verilmiştir. Bu doluluğun sağlanması için Toros Devlet Hastanesi özellikle travmalı hastalara hizmet veren Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, KardiyovaskülerCerrahi benzeri hastalara acil poliklinikte hizmet vermemekte ve 112 ambulansları bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesine götürmektedir. Buna bağlı olarak da gerek doktor ve gerekse de diğer sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

* Dünya Sağlık Örgütü; Bilimsel olarak etkin olabilmesi için bir hastanenin 200-600 arası yatak kapasiteli olması gerektiğini belirtmektedir. Oysa Mersin Şehir Hastanesi 1300 yataklıdır ve bu da hizmette ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

* Hastanemizin şehirden uzaklığı nedeniyle merkez ilçelerden bile hastaneye ulaşmak çok zordur. Dolmuşların hastane kapısına kadar gelmesine izin verilmemektedir ve hastalar ya 1.100 m. yolu yürüyerek ya da arkadan gelen belediye otobüsünü bekleyerek hastaneye ulaşabilmektedirler.

*Hastanenin büyüklüğü, hastane içerisinde merdiven olmaması ve ulaşımın sadece asansörle olması nedeniyle hastalar ve çalışanlar, hastane içerisinde zorluk çekmektedir, klinik ve poliklinikler arası ulaşım zorlukla olmaktadır.

*Market, cafe, restoran, kuaför, giyim mağazaları ve otelcilik, reklam hizmetleri ön planda olan hastanede doktor ve diğer sağlık çalışanlarının dinlenme ve giyinme odaları bulunmamaktadır.

 

ATICI: TABİP ODASI’NA NEDEN RANDEVU VERMİYORSUNUZ?

 

Mersin Tabip Odası’ndaki toplantıya katılan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, Mersin Valisi Ali İnsan Su’yun, Tabip Odası yönetimine randevu vermemesini eleştirdi.

Atıcı, “Şehir hastaneleri, fikir aşamasından itibaren sorunlu. Bunu Mersin'deki valinin, Büyükşehir Belediye Başkanının çözecek bir durumu yoktur. Ancak madem ki yapıldı, o zaman rantabl bir şekilde çalışmasını sağlamak, valinin ve Büyükşehir Belediye Başkanının görevidir. Şimdi ne demek siz, Tabip Odası’nın istediği randevuya cevap vermiyorsunuz. Tabip Odası gibi Yenice'den Anamur'a kadar kentin bütün sağlık sorunlarıyla ilgilenen, fikir üreten, halkın sağlığını korumakla kanun tarafından görevlendirilmiş olan bir odaya randevu vermemek ne demek? Sayın valim, sayın bakanla beraber seçim çalışması yapmaya zaman bulabiliyorsunuz. Halkın sağlık sorununu çözmek için Tabip Odası’na mı randevu veremiyorsunuz? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bunun halka yararlı olabilmesi için valisi de belediye başkanı da, kentin bakanı da, biz milletvekilleri de, ilgili odalar da el ele verip bari bu hizmeti halkımıza en iyi şekilde nasıl verebiliriz diye konuşmaları gerekir. Ne demek randevu vermiyorum?” ifadelerini kullandı.

 

‘SAĞLIK HERKESE LAZIM’

 

Sağlığın rant kapısı olarak görülemeyeceğini, sağlık hizmetlerinin herkese lazım olduğunu ifade eden Atıcı, “Hastane yapmak iyidir, bir itirazımız yok ama şehrin göbeğindeki hastaneyi kapatıp, kalkıp da dağın başına bir hastane kurarsanız size gülerler. Üstelik kendi ev sahibi olduğunuz bir hastaneden çıkıp, kiracı olarak bir yere giderseniz size iyice gülerler. Üstelik de ödediğiniz parayla 4 yılda hastaneyi satın alacak kadar kira öderseniz size nasıl gülerler bilmem. Halkın parasını da sağlığını da çarçur etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER