İlk ders zili çaldı

Okuduğunuz haber
SERBEST BöLGE MESBAŞ’ıN

Kırsalda nüfus kaybında ilk 10’dayız

Anasayfa   /    Gündem    /    Serbest Bölge MESBAŞ’ın

Serbest Bölge MESBAŞ’ın

MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu Ekonomi Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında MESBAŞ’ın süresinin bir 19 sene daha uzatıldığını belirterek,“Yani MESBAŞ,19 sene daha Mersin Serbest Bölgesi’ni işletecek” dedi.

GüNDEM      18 Eylül 2017 - 17:43     1861     0

Serbest Bölge MESBAŞ’ın

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MESBAŞ’taki yeni dönemi ve Serbest Bölge’nin durumuna ilişkin bilgilendirmede bulundu.Mersin Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi A.Ş’deki (MESBAŞ) Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait yüzde 21 hisse, geçtiğimiz hafta Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca satışa çıkarıldığını ve ihaleyi 28.5 milyon lira bedelle Cey Grup’un  kazandığını hatırlatan Lokmanoğlu,. Böylece, Mersinli işadamı Ali Avcı’nın sahibi olduğu Cey Grup, MESBAŞ’taki en büyük ortak konumuna geldiğini söyledi.

MESBAŞ’ın Mersin Serbest Bölgeyi işletmek üzere kurulmuş bir anonim şirket oldugunu kaydeden  Kokmanoğlu,” Tek işi Mersin Serbest Bölgesi’ni işletmek olan MESBAŞ’ın süresi geçen sene bitti. Ekonomi Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında MESBAŞ’ın süresi bir 19 sene daha uzatıldı. Yani MESBAŞ, 19 sene daha Mersin Serbest Bölgesi’ni işletecek” dedi.

‘Yöreden bir işadamının almasından memnunuz’

MESBAŞ’taki kamu hisselerinin özelleştirildiğini hatırlatan Lokmanoğlu, “MESBAŞ’ın yüzde 21 devlet hissesi vardı. Bu hisse Özelleştirme İdaresi’ne devredildi ve Özelleştirme İdaresi özelleştirme yoluyla hisseleri satışa çıkardı. 11 Eylül’de açık artırma ile hisseler satıldı. 25,8 milyon liraya Ali Avcı, Cey Grup aldı. Ali Avcı Mersin’in işadamlarından. Odamızın da üyesi aynı zamanda. Odamızın meclis üyesi. Ali Bey’in alması bence iyi oldu Mersin için. Hem yörede bir arkadaşımızda kaldı bu hisseler. Hem de ilerdeki çalışmalarda, Ali Avcı bu konularda liman işletmeciliği konusunda çok tecrübeli olduğu için MESBAŞ’a büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum. Kamu hisseleri satıldığı için, şirket ana sözleşmesine göre yönetim kurulunda boşalan sandalyelerin yerine ilk genel kurula kadar bir isim davet edilir. Biz de muhtemelen, devlet temsilcisinden boşalan üyelik yerine Cey Grup’tan bir isim isteyeceğiz. İlk genel kurulumuzda 2018 yılının mart nisan aylarında olur muhtemelen” diye konuştu.

‘En büyük ortak Cey Grup oldu’

Özelleştirme yoluyla hisse devrinin ardından MESBAŞ’ın en büyük hissedarının Cey Grup olduğuna işaret eden Cihat Lokmanoğlu, “Şu an en büyük hissedar Cey Grup yani Ali Avcı oldu. Tekfen’in MESBAŞ’ta yüzde 10 hissesi var. Yüzde 6 Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın, yüzde 5 Mersin Deniz Ticaret Odası’nın hissesi var. Gaziantep Ticaret Odası ve TOBB’un hisseleri var. Bizim odamıza, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na üye kişilerin ellerindeki hisseler ile odaların ellerindeki hisselerin toplamı yüzde 20’yi buluyor. Cey Grup’un hissesi de dahil edildiğinde MESBAŞ’ın hisselerinin yüzde 50’ye yakını Mersinli işletmelere ait” dedi.

‘Yeni bir rıhtım yapmayı hedefliyoruz’

Mersin Serbest Bölgesi’nin, Türkiye’deki serbest bölgeler içinde en fazla işlem hacmine sahip bölgelerden biri olduğuna değinen Lokmanoğlu, “İşlem hacminde, son 2-3 yıldır serbest bölgeler arasında ikinciliği elden bırakmıyoruz. Türkiye’nin ilk serbest bölgesiyiz. Ticaret hacmi bu sene, geçen seneye kıyasla yüzde 4 bir azalma gösteriyor. Haziran ayı rakamlarına göre. Mersin için çok önemli bir kuruluş Serbest Bölge. Dolaylı olarak 6 – 7 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Mersin’in en büyük istihdam kaynağı. Mersinliler olarak 19 sene daha yaşatmamız lazım burayı.  Şu haliyle serbest bölge bize yetmiyor. Yüzde 100 dolu. Bizim yatırım programımızda köşede bulunan rıhtımı elden geçirip bölgeye bir rıhtım daha kazandırmak var. Bir de tek genişleme alanımız yan tarafımızda Tekfen’e ait 300 dönümlük bir arsa. O konuda da Tekfen grubuyla konuşuyoruz. Onu da katarsak son çare olan genişleme alanımızı kullanıp işleri daha iyi yapma yoluna gidip, 19 sene yaşamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘Taşucu Limanı dökme yük için kullanılmalı’

MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir’in, ‘Mersin Limanı’nda dökme yüklere üvey evlat muamelesi yapılıyor’ şeklindeki sözlerini de değerlendirdi.

Lokmanoğlu, “Limanda dökme yükte sıkıntı var. Uluslar arası Mersin Liman İşletmeciliği de (MİP) bu konuda önlemlerini alıyor, daha da hızlandırmaya çalışıyor. MESBAŞ limanına da nadiren dökme yük geliyor. Biz normal bir liman olmadığımız için her yükü alamıyoruz. Yük sahibinin mutlaka serbest bölge kullanıcısı ya da kiracısı olması gerekiyor.  Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı olarak görüşüm, özelleşme kapsamındaki Taşucu Limanı’nın dökme yük ağırlıklı çalışması lazım. Taşucu Limanı dökme yüke kanalize edilirse hem Mersin Limanı rahatlar hem de dökme yük sorunu çözülür” dedi.

MESBAŞ ‘zarar’ iddialarına yanıt verdi

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş (MESBAŞ), gazetemizde geçtiğimiz hafta yayınlanan ve Serbest Bölge’nin limanını işleten taşeron firma sahibi Mehmet Damla’nın, ‘şirketin yılda 1 milyon dolar zarara uğratıldığı, CBA adlı bir şirkete imtiyaz tanındığı’ iddialarını içeren ‘Özelleştirme sürecindeki MESBAŞ davalık oldu’ başlıklı haberimizle ilgili olarak da bir açıklama yaptı.

MESBAŞ açıklamasında,  “Serbest rekabet şartları içerisinde yatırımcı profili, yatırımın yerine getirilme şartları ve işlem kapasiteleri doğrultusunda gerekli tarife uygulamaları Ekonomi Bakanlığı’nın belirttiği üst limitleri aşmamak kaydıyla uygulanmaktadır” denildi.

Haber metninde adı geçen CBA Denizcilik İşleri A.Ş’nin, 1997 yılında Soğuk Hava/Depo Terminali kurulması projesini sunduğunun belirtildiği açıklamada, “Serbest Bölge Molünde belirtilen özellikte bir terminal yatırımı gerçekleştirilmesine bağlı olarak terminalde denizyolu ile gelen/giden mallar için özel tarife hükümleri uygulanması kabul edilmiştir. Bu şartlar altında CBA, Ekonomi Bakanlığı’ndan MRN-158, MRN-159 ve MRN-160 no.lu ruhsatları alarak üstyapı yatırımını tamamlamış ve kanunen Mersin Serbest Bölgesini işletme yetkisi olan şirketimizin verdiği müsaadeye istinaden terminale denizyolu ile gelen ve giden yüklerin elleçlemesini yapmaktadır. Yapılan tüm uygulamalar yasaldır” denildi.

MESBAŞ açıklamasında, şirketin zarara uğratıldığı iddiaları da reddedildi. Açıklamada,  “Bu yatırım sayesinde 185 bin ton mal elleçlenerek şirketimize gelir sağlanmakta, bölgenin ticaret hacmine 180 milyon dolarlık katkı oluşturulmakta, ortalama 75 gemi serbest bölge rıhtımlarına yanaşarak işlem görmektedir. Oluşturulan bu imkânlar ve yapılan işlemler neticesinde terminalin kuruluşundan 2016 yılı sonuna kadar geçen süreçte gerçekleştirilen ticaret hacmi toplamı 1,7 milyar dolara ulaşmıştır. Konu bu kriterler bazında değerlendirildiğinde, CBA terminalinin Mersin Serbest Bölgesinde hiç yapılmamış olmasının getireceği kayıplar karşısında projenin kabul edilerek Mersin Serbest Bölgesinde realize edilmesi, rakamsal değerlerle ifade edildiği üzere gerek Serbest Bölgemiz ve gerekse şirketimiz açısından önemli bir kazanç olmaktadır. Dolayısıyla liman taşeronu firma sahibi Mehmet Damla’nın ‘Görevi kötüye kullanma, kamuyu ve diğer şirket ortaklarını zarara uğratma’  iddiası ve suçlaması, tamamen asılsız ve yanlış içerikle kamuoyunu yanılmaya yönelik ifadeler taşımaktadır” denildi.

MESBAŞ açıklamasında, Mehmet Damla tarafından şirketin genel kurulunun iptali için açılan davayla ilgili olarak da “Şirketimizin 1986 yılında kuruluşunu takiben ilk Genel Kurul toplantısından itibaren her yıl yapılan Genel Kurul toplantısında, TTK’nun 395 ve 396. Maddeleri gereğince Yönetim Kurulu üyeleri için şirketle işlem yapma yetkisi Genel Kuruldan alınmaktadır.  Dolayısıyla Mehmet Damla tarafından Genel Kurulun iptaline yönelik dava açılması hususunun da yasal bir zemini bulunmamaktadır” denildi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ