Kızkalesi ünlü voleybolcuları ağırlayacak 

Okuduğunuz haber
SES SAğLıK EMEKç°LER°N°N SORUNLARıNıN çöZüLMES°N° °STED°     

Kalın bağırsağı dışarıda yaşıyor!

Anasayfa   /    Sağlık    /    SES sağlık emekçilerinin sorunlarının çözülmesini istedi     

SES sağlık emekçilerinin sorunlarının çözülmesini istedi     

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü sağlık emekçilerinin sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

SAğLıK      14 Mart 2018 - 16:18     323     0

SES sağlık emekçilerinin sorunlarının çözülmesini istedi     

Muhammet Tezel

 

Göncü, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle sendika binasında düzenlediği basın toplantısında “Sağlık emekçilerinin ücretleri ve emeklilik aylıkları iyileştirilmeli, sağlıkta şiddet yasa tasarısı ve fiili hizmet zammı yasa değişikliği önerisi bekletmeksizin yasalaşmalı, sağlık alanında güvenlik soruşturmaları kaldırılmalıdır” dedi.

Sağlık alanında yaşadıkları sorunların artarak devam ettiğini vurgulayan Göncü, OHAL/KHK uygulamalarının yanı sıra içeride ve dışarıda savaş politikalarının hüküm sürdüğü bir ortamda 14 Mart Sağlık Haftası’na girdiklerini kaydetti.

Yıllardır her 14 Mart’ta sağlık emekçilerinin sorunlarını dile getirdiklerini hatırlatan Göncü, “Haklılığımız kabul edildi ve taleplerimize uygun düzenlemeler yapılacağına ilişkin sözler verildi.  Ancak, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından 14 Mart dönemlerinde verilen sözlerin hiçbiri tutulmamıştır. 14 Mart’ta artık vaat değil, taleplerimizin acil olarak yerine getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sağlık emekçilerinin ücretleri ve emeklilik aylıklarının artırılması gerektiğini söyleyen Göncü, “Sağlık emekçilerinin ücretleri ve emekli ücretleri, şimdiki ücretlerinin iki katından az olmayacak şekilde iyileştirilmelidir. Sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı bir an önce verilmeli. Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı yasalaşmalı. Sağlık ve sosyal hizmetler alanından güvenlik soruşturmaları kaldırılmalı, güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayan sağlık emekçileri görevlerine başlatılmalıdır. OHAL ile birlikte ilan edilen KHK‘lar eliyle on binlerce sağlık ve sosyal hizmet emekçisi haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş ve güvencesizlik en temel sorunumuz haline gelmiştir. OHAL ile birlikte güvencesizlik en temel sorunumuz haline gelmişken, güvenlik soruşturmaları bu dönem yaşadığımız en temel hukuksuzlukların başında gelmektedir. Ayları bulan soruşturmalarda hiçbir gerekçe gösterilmeden olumsuz yanıtlar verilmektedir. Bu hukuksuz uygulama kişilerin çalışma ve eğitim hakkını elinden alınırken aynı zamanda halkın sağlık hakkıda olumsuz etkilemektedir. Kamudan ihraçlardan sonra, güvenlik soruşturmaları olumsuz olduğu gerekçesiyle atamaların yapılmamasıyla, sağlık alanında giderek büyüyen bir işsizler ordusu yaratılmaktadır. Kamuda çalışmanın engellenmesi sonucunda ortaya çıkan iş bulma sorunu, sağlık çalışanlarını ucuz işgücü olarak özel sağlık sektöründe cari ücretlerin altında çalışmak zorunda bırakmakta ve böylece bu alanda ciddi düzeyde bir emek sömürüsünün koşulları yaratılmaktadır” diye konuştu

Göncü, güvenlik soruşturmalarıyla ilgili olarak yerine getirilmesi gereken taleplerini ise şu şekilde sıraladı: “Güvenlik soruşturması devam eden sağlık çalışanlarının bu işlemleri sonlandırılarak atamaları ivedilikle gerçekleştirilmelidir. Güvenlik soruşturması olumsuz olduğu gerekçesiyle ataması yapılmayan sağlık çalışanları, işlemleri geri alınarak ivedilikle görevlerine başlatılmalıdır. Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanan, ancak güvenlik soruşturması süren ya da olumsuz gelen hekimler, uzmanlık eğitimlerine başlatılmalıdır.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ