Başkan Tollu’dan Polislere ’Powerbank’

Okuduğunuz haber
SEVİNDİREN KARAR

Mersin turizmden yeterince faydalanamıyor(üm

Anasayfa   /    Mersin    /    Sevindiren karar

Sevindiren karar

Mut yöresinin Jeopark olması önerisinin kabul edilmesi sevindirdi

MERSİN      12 Nisan 2018 - 18:10     447     0

Sevindiren karar

Muhammet Tezel

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında Mut yöresinin Jeopark olması önerisinin kabul edilmesi sevinçle karşılandı. Mut’un Jeopark olması önerisini sunan Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan, Mersin için güzel bir yatırım olacağını düşündüğünü kaydetti.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şubesi tarafından düzenlenen Çarşamba Söyleşilerinde Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan tarafından “Jeoparklar, Jeoturizm ve Mersin’de Olanaklar” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Mut yöresinin Jeopark olması önerilerinin kabul edildiğini belirtti.

İnan, “Bu bizim için harika bir şey. Hepimiz için Mersin için güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Mut yöresinde jeopark anlamında da güzel örnekler var. Bu haber bizleri çok mutlu etti” diye konuştu.

Sunumunda dünyanın çeşitli ülkelerindeki Jeoparklardan örnekler sunun İnan, “Dünyanın en çok ziyaretçi kabul eden en gelişmiş donatılara sahip olan Çin’deki Zhangye Jeoparkı  Microcoft ile 2004 yılında bir anlaşma imzalamışlar ve 24 saat canlı yayın yapılıyor. İnternet sitesine giriyorsunuz orada ne var ne yok görebiliyorsunuz. Çok güzel bir park düzenlemesi var” diye konuştu.

Prof. Dr. İnan, “Önce her şey hayal etmek ile başlıyor. Zhangye’nin de bu hale gelmesi 16 yıllık bir süreçte yavaş yavaş olmuş. Her sene şunu yapalım bunu yapalım demişler. İlerde Mut miyosen havzasında da aynı heyecanla dolaşacağız inşallah. Orada bizde cam tünellerden cam köprülerden, yerlerden geçeceğiz. Cam teraslardan havzayı izleyeceğiz. O koca koca asansör sistemleri ile havzanın dibine ineceğiz. Birimiz inerken diğerimiz çıkacağız. Öyle bir şey hayal ediyorum. Her şey hayal etmekle başlıyor. Önce neyi hayal edeceğimize bir bakalım” şeklinde konuştu.

Ülkemizde de yıllardır turizme açık olduğu halde jeopark olduğu bilinmeyen ama turist çeken merkezlerimiz olduğunu vurgulayan İnan “Bunlar birincil bölge olarak saptandı. Pamukkale travertenleri. Kapadokya. Kilikya, Van Gölü, Tuz Gölü bunları herkes biliyor ama jeopark olduğunu bilmiyor” dedi.

“Jeopark denilince neden bahsediyoruz” diye soran İnan şöyle devam etti: “Bir kere içinde jeosit dediğimiz jeolojik oluşumların görsel güzellikte ve bilimsel kalitede olduğu alanları içermesi lazım. Unesco değerlendirmesinde arkeolojisiyle, kültürel değerleri ile yemeğiyle, meyvesiyle yöreye ait bütün değerleri ile bir paket halinde sunuyor. İçinde jeosit yüzde 35 oranında bulunuyor.

Bir yerin jeopark yapılarak korunmuş olduğunu anlatan İnan  şunları söyledi: “Sürdürülebilir kalkınma için buranın korunması lazım geldiğini nerden anlayacak Fatma teyze, Kazım amca? Bunun için eğitimler veriliyor o arazide. Diğer jeoparklarla bilimsel alışverişlerde bulunuluyor. Bilimsel ilerlemeye katkıda bulunuluyor. Jeoturizm yapılmış olunuyor. Mesela Mut’u önerirken benim şöyle bir düşüncem vardı. Göksu’nun denize uzanan bölümü kendi başına bir jeopark yapılabilir. Mut yöresinde birçok jeosit belirledik biz. Bunların her bir noktasına geziler düzenlenebilir. Buralarda pek çok istihdam olur. Ayşe teyze sıkma yapar satar. Pakize teyze el emeğini satar. Kazım amca zeytinini sıkar satar. Burada sürdürülebilir bir ekonomi oluştukça koruma bilincide artar. Herkes karşılığını aldığı zaman yardımcı olmaz. Bizim halkımızda şöyle bir şey var. Hans’ı gördüğü zaman hemen evine götürür tereyağında yumurta yapar, sıkma yapar, en güzel yerleri gezdirir. En güzel yerleri neden hep Hans’lara gösteriyoruz ki. Bizim halkımız bize göstermediği yakınlığı Hans’lara gösteriyor. Arazide en bilinmedik en güzel yerlere bu sayede hep Hans’lar gidiyor. Bundan vaz geçer mesela. Ben bunu korumam lazım. Bundan para kazanırsam ama ben korurum değimli. Biz çevremizdeki güzelliklerin ne olduğunu bile bilmiyoruz.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ