me suyu ebeke yenileme almalar sryor

Okuduunuz haber
SLFKEDE MUZ HASAD BALAD

Milletvekili imekten Balk iftliklerine tepki

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Silifkede muz hasad balad

Silifkede muz hasad balad

Mersin'in Silifke ilesinde son yllarda retimi yaygnlaan muzun hasad balad. 2 bin dnm serada muz retimi yaplrken dnmden 8 ila 10 ton rn hasat ediliyor

EKONOM      12 Ekim 2017 - 17:05     462     0

Silifkede muz hasad balad

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin'in Silifke ilçesinde son yllarda üretimi yaygnlaan muzun hasad balad.
Örtü altnda genellikle domates üretiminin yapld ilçede alternatif ürün arayna giren çiftçiler kurduklar seralarda muz üretimine 3 yl önce balad. uanda 2 bin dönüm serada muz üretimi yaplrken dönümden 8 ila 10 ton ürün hasat ediliyor. Muzun kilosu ise üreticilerden 2,8 liradan alnyor. Bir dönüm muz serasnn maliyeti 40-50 bin lira arasnda deiirken çiftçiler düük faizli uzun vadeli kredi kullanarak sera yapyor.
Silifke Ziraat Odas Bakan Cafer Doygun, ilk hasad yapmann mutluluunu yaadklarn kaydetti.
Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke’de son yllarda muz üretiminin de yaygnlamaya baladn belirten Doygun, "Silifke’de uanda birinci ürün çilek. Ancak önümüzdeki yllarda muz üretimi de daha da yaygn hale gelecektir. Çünkü ilçemizdeki toprak yaps ve iklimi muz üretimine çok uygun" dedi.
Silifke’nin bir meyve sebze cenneti olduunu ifade eden Doygun, "Biz burada çilei ön plana çkarmken imdi çiftçilerimiz alternatif ürün yani daha deiik ürünlere geçiyor. lk turfanda yaz sebze meyve ilçemizde çkyor. uanda da muz seralarna baladk. Bir dönümden 8 ila 10 ton mal almaktayz. Bir dönüm sera maliyeti 40-50 bin lira. Bir dönüm 10 ton ürün verdiine göre fiyatta 2,8 liradan olunca bu çiftçimize çok cazip geldi. Muz, çilek, erik, çeltik, yani Silifke’de yok diye bir ey yok. Doann yalanc cennetinde yayoruz" dedi.ha

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER