Öğrenciler Altın Çağ´da Bilim Sergisini  inceledi

Okuduğunuz haber
İşS°ZL°K SAYıSı DAHA DA ARTACAK

İYİ Parti'li kadınlar  yemekte bir araya geldi

Anasayfa   /    Gündem    /    İşsizlik sayısı daha da artacak

İşsizlik sayısı daha da artacak

Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özada, Bilişim teknolojilerinin endüstri ile buluştuğu noktada üretim bandı ve tedarik zincirinin daha az insana ihtiyaç duyacağını söyledi

GüNDEM      09 Mart 2018 - 16:08     340     0

İşsizlik sayısı daha da artacak

İbrahim Nalçakar

 

Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özada Endüstri 4.0 yani diğer adıyla dördüncü sanayi devrimini değerlendirdi. “Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun ülkeler; küresel işsizlik sorunu ile mücadele etmek zorundalar.” Diyen Özada,  “Ülkemizde Kasım 2017 dönemi işsizlik oranı yüzde  10,3 olarak açıklanırken genç işsizlik, kadınların işgücüne katılımı, dezavantajlı grupların istihdamı gibi sorunlara çözüm ararken Ne eğitimde Ne İstihdamda ne de yetiştirmede yer alan 15-29 yaş aralığında ki gençlerin işgücü piyasasına kazandırılması konusu da önümüzde ki süreçte önemli gündem maddesi olacaktır.” Dedi

2018 yılında dünya işsiz sayısına 2.7 milyon kişinin eklenmesinin  beklendiğini kaydeden   Özada, 2017 işgücü piyasası ,2018 beklentiler ve yeni personel teşviki konusunu  kaleme aldığı  yazısında aynen şunları söyledi:“Buharlı makinalar, seri üretime geçiş ve elektrik, elektronik ve dijital teknolojilerin seri üretimin optimizasyonuna katılması şimdi de Almanya’nın öncülüğünü yaptığı 4.0 Sanayi devrimiyle birbirlerine internet üzerinden bağlı sürekli iletişim halinde büyük siber fiziksel sistemler günümüzün en çok konuşulan konuların başında geliyor.  Bilişim teknolojilerinin endüstri ile buluştuğu noktada üretim bandı ve tedarik zinciri daha az insana ihtiyaç duyacak. 4.0 Sanayi Devrimi kendine özgü iş süreçlerini, yönetim becerilerini , işgörenden beklenen yetkinlikleri ve firmaların iş hayatındaki kuşakların isteklerinden etkilendiği bir dönemi getirirken halihazırda bu süreçleri yaşayan ve geleceğini planlayan firmaların ayakta kalabileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Bugün istihdam kavramı kişilerin üretime katılmasından daha geniş bir anlam kazanarak; istihdamda verimlilik, kişinin kendini gerçekleştireceği alanda üretime katılması, toplumla uyum sürecini arttırması gibi birçok tanımla beraber kullanılmaya başlanmıştır. Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun ülkeler; küresel işsizlik sorunu ile mücadele etmek zorundalar. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Dünyada İstihdam ve Toplumsal Durum 2017 raporunda küresel işsizlik oranının 2017 yılında 5.7’den 5.8’e çıkmasını beklerken iş sayısının işgücünün gerisinde kalması nedeniyle 2018 yılında dünya işsiz sayısına 2.7 milyon kişinin eklenmesi beklenmektedir. Küresel işgücü piyasalarının ortak bir özelliği ise genç işsizlik oranının genel işsizlik oranının 2 katı seviyelerinde seyretmesidir. ( 2017-AB-28; İşsizlik oranı :yüzde 8,5 Genç İşsizlik Oranı: yüzde18,7) Ülkemizde Kasım 2017 dönemi işsizlik oranı yüzde  10,3 olarak açıklanırken genç işsizlik, kadınların işgücüne katılımı, dezavantajlı grupların istihdamı gibi sorunlara çözüm ararken Ne eğitimde Ne İstihdamda ne de yetiştirmede yer alan 15-29 yaş aralığında ki gençlerin işgücü piyasasına kazandırılması konusu da önümüzde ki süreçte önemli gündem maddesi olacaktır.  2017 döneminde başlatılan Milli İstihdam Seferberliğinin 2. Fazı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinesinde başlatılırken; özellikle 3. Çeyrekte gerçekleşen yüzde 11,1 oranında büyüme ivmesinin istihdam odaklı olması açısından 2018 Teşvik sistemi birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.

2018 Personel Maliyetlerini Düşüren İlave İstihdam Teşviği

2017 döneminde uygulanan teşvik sistemiyle 1.5 milyonluk ilave istihdamın gerçekleştiği açıklanırken yeni teşvik sistemiyle işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun bir içerik hazırlandı. İşverenler tarafından en çok tercih edilen ilave istihdam teşviği daha da kapsayıcı hale gelmiş yine işverenler tarafından en çok tercih edilen teşvik olacaktır. Teşvik Sistemlerine genel olarak baktığımızda ilave istihdam sağlanan işgörenin sigorta prim ve vergi maliyetleri üzerinde bir muafiyet sağlanırken, imalat ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren işverenlere bu muafiyet 2.151.45 TL’ye kadar uygulanacak. Diğer sektörlerde ise 883,01 TL’ye kadar genel bir muafiyet öngörüldü.Yine geçmiş dönemdeki teşvik uygulamalarından farklı olarak; 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engelli vatandaşlarımıza yönelik koruyucu bir politika izlenerek teşvikten yararlanma süresi 18 aya çıkarılıyor.

Önümüzdeki süreçte fiili olarak hayata geçecek olan diğer teşvik modelleri de işverenler tarafından dikkatle takip edilmeli özellikle personel maliyetleri açısından firmaya en uygun teşvik modelinin hangisi olduğu konusunda doğru karar verilmelidir.”

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ