Mübadelenin 94. Yılı Mersin’de anıldı

Okuduğunuz haber
SON SÖZ KOCAMAZ’DA

 ‘Bu yıl Avrupa'da final oynamak istiyoruz’

Anasayfa   /    Mersin    /    Son söz Kocamaz’da

SON DAKİKA ! Son söz Kocamaz’da

-Mersin Büyükşehir Belediyesi kendi mülkiyetindeki tarihi Küçük Çarşı’yı yıkınca Mersin kamuoyunda çarşının yıkılmasıyla ortaya çıkan arazinin ne şekilde değerlendirileceği tartışılmaya başlandı. Belediye yetkilileri, çarşının arazisi üzerinde 4 katlı Gençlik Merkezi yapılacağını söylüyor. Vatandaşlardan kimileri ‘bina yapılmasın yeşil alan olsun’ derken kimileri katlı otopark yapılmasını istiyor. Küçük Çarşı’nın arazisinin nasıl değerlendirileceği konusunda son sözü Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz söyleyecek.

MERSİN      25 Subat 2018 - 14:41     2603     1

Son söz Kocamaz’da

Abidin YAĞMUR


Şehir Merkezi’nde, Silifke Caddesi, Sakarya Caddesi ve Atatürk Caddesi arasındaki alanda kentsel yenileme çalışması yapacağını duyuran Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Silifke Caddesi ile Sakarya Caddesi’nin kesiştiği köşede bulunan Çankaya Çay Bahçesi’ni yıkmış ve alandaki ağaç sayısını azaltan, beton yoğunluğunu artıran meydan çalışması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta da aynı bölgede bulunan tarihi Küçük Çarşı’yı yıktı. Yıkımın ardından ortaya çıkan,  Silifke Caddesi’ne ve Çankaya Meydanı’na cephesi olan 1300 metrekarelik arazinin nasıl değerlendirileceği Mersin kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu arazi üzerinde 4 katlı bir yapı yapılacağını ve buranın Gençlik Merkezi olarak kullanılacağını ifade etse de belediyeden bu konuda herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Bu konuda bir meclis kararı da bulunmuyor.Mersin kamuoyunda ise arazinin nasıl kullanılması gerektiğine dair iki farklı görüş var. Vatandaşların bir kısmı arazinin yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylerken, bazı vatandaşlar katlı otopark olmasını istiyor.

Önceki dönem Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy da, sosyal medya hesaplarından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a çağrıda bulunarak tartışmaya katıldı. Yıkılan çarşıda incelemede bulunan Yücesoy, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a çağrımdır. Mülkiyeti Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait, bugünlerde yıkılan Küçük Çarşı’nın yerine bina yapılmaması ve yeşil alan olarak değerlendirilmesinin Mersin için daha uygun olacağı kanısındayım” dedi.

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü de, “Küçük Çarşı yıkıldı. Orası insan sürkülasyonu açısından çok yoğun bir bölge. Trafik sorunu olan bir bölgede, üstelik 1300 metrekare gibi küçük bir alanda gençlik merkezi yapmak makul görünmüyor. Şahsi önerim şudur:  Orayı park yapalım. Güzel bir peyzaj çalışması ile yeşillendirip park ve meydan yapalım. Bölge hava almış olur. Ortasına da Mehmetçik Anıtı dikip adını da Mehmetçik Parkı yapalım. Bu bölgeyi kente yeşil alan olarak kazandıralım.  Gençlik Merkezi’ni daha büyük, park sorunu olmayan alanlara yapabiliriz” ifadelerini kullandı.Küçük Çarşı’nın arazisinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda sosyal medyada tartışmalara katılan bazı vatandaşların görüşleri şöyle:

Aysel Doğan Özkaya: Küçük Çarşı Mersin’imizin simgelerinden birisidir. Kıymalarına izin vermeyelim. Sivil toplum örgütlerinin haberi yok mu?

Ahmet Haluk Hallaç: Oranın yan tarafında Atatürk Evi var ve bitişiğinde Hayfavilerin eski otoparkı var. Mevcut Çankaya bahçesiyle birleşirse gençliğin buluşacağı mükemmel bir park olur. Bu konuda daha önce yazdığım projelerimi anlattığım kitapçıkta oradaki SGK binasının bile yıkılarak mükemmel bir gençlik ve özgürlük meydanı yapılması vardı.

Hasan Dönmezler: Aklı başında hiçbir adam oraya bina yapmaz. Bu karar derhal Mersin halkına açıklanmalı.

Sait Uyanık: Beton yığını haline gelmiş Mersin'imizi daha da betonlaştıran projeler Mersin'e ihanettir.

Necdet Baloğlu: Bina yapımına karşıyız. Bir zamanlar rengarenk meyve ve sebzecilerin olduğu bir yerdi ama şimdi çarşı merkezimize bir otopark lazım bence. Siz otopark sorunu yaşadığınız bir yere gider misiniz? Kaldı ki eski Çankaya çay bahçesi yıkıldı düzenlendi şimdi kaç kişi gidiyor oraya oturuyor? O bölgenin cazip hale getirilmesi gerekir bence.

Ahmet Refik Develi: Milletin arabasını park etmesi bizi ilgilendirmemeli. Araba parkı olamaz Atatürk’ün evi hemen yanında.

Muzaffer Çetinkaya: Çarşı merkezde esnaf arkadaşlarımızın durumları gerçekten çok kötü işlerin iyi olmadığını söylüyorlar. İnsanlar alışverişe Pozcu’yu, Forum Alışveriş Merkezi’ni tercih ediyor. Çarşı merkezde değişik bir şeyler yapmak gerekiyor.

İnci Ahsen Çalık: Çay bahçesi içindeki havuz şimdi de küçük çarşı, yazık. Tarihimizi göz göre göre yok ediyor, bizler de sessizce izliyoruz.

Mustafa Burak Uçar: Yanındaki boş olan açık otopark ile birleştirilip çok katlı kapalı otopark yapılmalıdır.

Ahmet Yücesoy: Trafiğe kapalı yolların civarındaki katlı otopark doğru bir çözüm değil. Buralar yeşil alan olarak düzenlenmeli.

Bezengül Ergül: Her yer beton binalar ve beton yapılarla doldu ne yazık ki. Buranın park olarak düzenlenerek yeşillendirilmesi çok uygun olur.

Algan Deniz: Katlı otopark yapılsa kötü mü olur?

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

Kemal Eyyüp Oğultürk
Mutlaka yeşil alan..Betondan boğulduk artık.
2 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ