Hayvan haklarını korumayana oy yok!

Okuduunuz haber
SORUNLAR GÖRMEZDEN GELMEYN!

Müderrisoğlu, Genel Affa karşı çıktı

Anasayfa   /    Mersin    /    Sorunları görmezden gelmeyin!

Sorunları görmezden gelmeyin!

Şehir Hastanesi tartışmasına vatandaşlar da  dahil oldu. Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili sorunlar ve bu konuda yapılan haberler sosyal medyada da geniş yankı buldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hastaneye ulaşımla ilgili açıklaması Facebook’ta Mersinliyim Mersin’e Sahip Çıkacağım Diyenler adlı grupta paylaşıldı. Çok sayıda vatandaş konuyla ilgili görüşlerini bu mecradan duyurmaya çalıştı. Hastalar, hasta yakınları, hastanede ameliyat deneyimi yaşayanlar ve doktorlar aksaklıklara dikkat çekti. Hastaneyi ve ulaşımı kusursuz bulanlar da var ama görüş belirtenlerin büyük kısmı ‘sorun var, görmezden gelmeyin’ diyor.

MERSN      04 Haziran 2018 - 17:23     1920     0

Sorunları görmezden gelmeyin!

ABİDİN YAĞMUR

FoxTv’nin Mersin Şehir Hastanesi’ne ulaşımda yaşanan sıkıntılara ve hastane içindeki aksaklıklara dikkat çeken haberi Mersin’de geçtiğimiz haftada en çok tartışılan konulardan biri oldu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan habere tepki göstermiş ve ‘Bu haberi birileri yaptırıyor’ ifadelerini kullanmıştı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da ‘Dolmuşçuların dolmuşuna gelmişler’ diyerek Fox Haber’i hedef almış, bu açıklamalar üzerine gazeteci Fatih Portakal konuyla ilgili haberlerini ve açıklamalarını hafta boyunca sürdürmüştü.

Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili tartışmalar sosyal medyada da binlerce vatandaşın gündemi oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklaması facebook’taki Mersinliyim Mersin’e Sahip Çıkacağım Diyenler Topluluğu’nda paylaşılınca yüzlerce vatandaş görüşlerini bu mecradan aktardı. Görüşlerini açıklayan vatandaşlar arasında FOX TV’nin haberinin gerçeği yansıtmadığını söyleyenler, hastanenin ve hastaneye ulaşımın kusursuz olduğunu iddia edenler de olsa da büyük kısmı hastaneye ulaşımda ve hastane içinde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Vatandaşların, Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili tartışmaya yönelik görüşlerinden bazıları şöyle:

Tuğçe Toyoğlu: Bu kadar uzun açıklamaya yapana kadar kendi aynı ulaşım araçları ile gidip gelsin. Laf kalabalığına gerek yok. Orası hastane, herkes hasta zaten bu kadar zulme gerek yok.

Sercan Serin: Mersin belediyecilik tarihinde hiç bu kadar ulaşım kolaylığı olmamıştı. Ayrıca hastaneyi oraya koyan da belediye değildi. Ayrıca eksiklikler her zaman olacaktır. Asıl iş bunu bir an önce giderebilmektir.

Nimet Akyol: Ben mecbur değilim Şehir Hastanesi’ne gitmeye. Belediye otobüslerinin eşit dağılımı yapılmadı. Tıp fakültesinden otobüs sayısı azaltıldı. Belediye başkanı olarak sizden hiç memnun değiliz. Evlerimize gidiş gelişlerimiz barikatlarının yüzünden uzadı. Altgeçit üstgeçit denilen gereksiz yerlere koyduğun şeyle hayatimizi kolaylaştırmadı zorlaştırdı.

Saadettin Aksay: Ya Allah için ulaşımı en kolay yere hastane yaptırılmış nasıl ulaşamıyorsunuz anlam veremedim, tüm minibüs hatları oradan geçiyor, evinizden tek minibüsle ordasınız (Yorumun sonuna gülücük bırakmış)

Muhammet Hanifi Taşar: Belediyede halk için helikopter almış içinizde bu helikoptere binen var mı? Hastaneler için kullanılan helikopterleri kimlerin kimler için kullanacağını bazılar hariç bilen biliyor. Burada hizmet eksikliği var ama bazı yandaşlar hala savunma yapıyor. Bunu nasıl düzeltmeliyiz onun çaresine bakılması lazım. Çözüm belli: 4 tane 50 NC araba koy göbekle hastane kapısına 5 dakika arayla kaldır. İki taraftan da insanlar mağdur olmaz. Minibüsleri  oraya girdirirlerse yol zaten dar istila ederler.

Emine Ari: İyi hoş da Mezitli’den Şehir Hastanesi’ne gitmek tam 55 dakika yani yaklaşık 1saat sürüyor. Bu süreçte hasta olan bir kişi ne hale gelir bunu hiç düşünmediniz mi? Bence bu şehir hastanesi tam bir fiyasko.

Mustafa Ümit Yağcı: Toroslar’dan Tıp Fakültesi’ne gitmek tam 55 dakika, şehrin en iyi özel hastaneleri keza 40-45 dakika uzakta. Bize de yazık, hastamız olsa ne hale gelir. Ama muhalif olmak çok kolay ve dilin kemiği yok!

Selma Yılmaz: Neden herkesin evinin önüne bir hastane yapmıyor başkan Kocamaz insanları bir saatlik yola hastaneye gönderiyor. Paşa torunları lukse alışmamışsınız kaldıramıyoruz. İnsanlara iyilik yaramaz.

Ferhat Gökçınar:  Sizinki de bir mantık evet hem de dümdüz. Bu kadar başkancı olmayın ben MHP’liyim ve Burhanettin başkan kazansın diye çok çaba gösterdim kendi adıma ama şuan Mersin’e yaptıklarına bakınca hiç hak etmediği bir yerde. Öyle her yere ismini yansıtmakla olmuyor bu işler. Sokaklar perişan, caddeler perişan, sadece hayat Müftü’den sonra oturanlara güzel.

Alper Akkurt: İşi siyasete dökmesin kimse. Yok hastane niye yapılmış, yok niye oraya yapılmış, yok otobüs yokmuş. Asıl sıkıntı şu:  Tüm güzergahlardaki durumu bilmemekle beraber 2 saatte 1 otobüs kalkan yerler var. Hastane için 1 saat bile fazla düşüncesindeyim. Şoför sayısı azalmış diye duyum aldık. Bu kadar konuşan varken bir çaresine bakılır, süreler kısaltılır düşüncesindeyim.

Saadettin Murat Berksun: Sonuçta insanlar mağdur oluyor o veya bu sebeple, ne siyaseti... Burada vatandaş sıkıntısını anlatıyor.Yıllardır otogar problemi bitti mi ki hastane sorunu bitsin,vatandaşın dertleriyle sadece Fox TV ilgileniyor, bunun neresi siyaset?

Halil Aydın: FoxTV haberin hakkını verdi. Açıldığından berin ulaşım sıkıntısı var.

Mehmet Dev: Yalan haber olduğu ortaya çıktı. Dolmuşlar girse bu seferde bol bol yolcu kapma muhabbetine hırpalanan insanlar muhtemel onlarca kaza olacaktı 5 yıl önceye kadar belediye otobüslerinin nereye gittiğini bilmeyen insanlar bugün yüzlerce belediye otobüsünü görünce afalladı tabi sizde haklısınız. Farz edin ki bu hastane Macit döneminde açılmış olsaydı ne olacaktı? 30 tane sağlam otobüs ya vardı ya yoktu. Minibüsleri çözüm olarak görenler var zaten sabahları tıka basa dolu gidip geliyor tüm dolmuşlar yetmiyor 1 dakika arayla kalkıyor. Çoğu hat çözüm üretmeli sorunları şikayet etmeden önce.

Derya Sarı Yılmaz: Fatih Portakal da doğruyu konuşuyor. Kimse rant derdinde değil. Bu sağlam halimde bir defa gittim, bir daha da yolum düşmesin inşallah. Ne yolu ne yeri hepsi ters sadece Toroslar’a değil tüm merkez ilçelerin ortası olmalıydı yer.

Ali Akın: 15-16 hatlar saatte bir sabah tıklım tıklımoluyo.r 7 arabasını kaçırdığın zaman randevuna geç kalıyorsun.

Orhan Çetin: Okumadım,  gerek de yok. İnsanlara eziyet minibüslere izin verilmiyor, millet hasta diye gidiyor pikniğe gitmiyor oraya.

Hayriye Sertdemirel: 76 nolu otobüs 2 saatte bir kalkıyor. 2 saat ne demek zaten yol 1.5 saat sürüyor. Rezillik yani. Hastaysan bittin yani yolda. Yok muydu daha yakın yer sanki.

Atlantis Hitit: İnsanlar yolda ölsün istiyorlar. Hadi ölmeden ulaştın hastane içinde de ayrı bir sorun dolaş babam dolaş.

Burhan Yavuz: Yani şu ulaşım hakkında bilgi almak için illa Fatih Portakal’ın haber yapması lazım değil mi? Maliyeti 10.5 milyar TL olan hastaneyi 30.2 milyar TL’ye 25 yıllığına halkımıza kiraya verdik deyin de herkes bilsin. Öyle şehir hastanesi yaptık diye göğsünüzü kabartmayın.

Ferhat Gökçınar: Bu haberden sonra ulaşım sorunu çözüldü. Ama hastane içindeki sistemsizlik sorunu nasıl çözülür bilemem.

Serkan Mavi: Burhanettin Kocamaz’a göre sıkıntı yaşanmıyor. Çünkü sıkıntıyı hastalar çekiyor. Saatlerce otobüs bekleyen yaşlılar çekiyor. Tıka basa otobüse binen insanlar çekiyor. Hastane yolunda aktarmaya mecbur bırakılan, randevu saatine yetişemeyen vatandaş çekiyor. Makam arabasındaki başkan hatta helikopteri olan başkan çekmiyor sıkıntıyı

Emel Tuncay: Hastanenin yeri yanlış. Madem oraya yapıldı ulaşım için çözüm bulmak lazım.

Ayten Güler: Ben hastanenin altında oturuyorum. İnsanların çektiği sıkıntıların şahidiyiz.

1- Dolululuk oranını yakalamak zorunda, eksiğini biz ödüyoruz.

2- Doktorlar daha çözememiş hastaneyi. Vatandaş nasıl çözecek.

3- Bir sürü taşeron firma var. Eksikliklerini şikayet ediyorsunuz biz başka şirketiz diyorlar. Çözüm havada kalıyor.

4- Yaşlı, sakat, engelli vatandaşı götürün rezilliğe şahit olursunuz. Tekerlekli sandalye yok kapan kaptı gerisi hava alır.

5- Her şeyden önce en yanlışı da kenardaki ve hastane duvar içindeki yolların darlığı.Koca alanı boğmuşlar. Rezalet bir proje.

6- Başkan kendi gariban vatandaş gibi çok hasta iken hastaneye ulaşmaya çalışsın.

7- Bizim dolmuşları bile Korukent mahallesine sokmuyor.Yaşlı var, hasta var. O tepeyi çıkmak özellikle sıcakta insana birilerine selam göndertir. Sırf bu yüzden mahalle halkı mağdur.

8- Yaşlı bir insanı dolmuştan indirip belediye ringine bindirmek kolay mı? Çocuk, hasta dahil.

9- Tıkış tıkış belediye arabalarına hastayı bindirdiniz. Personeli bindirdiniz. Hayırlı yolculuklar dilerken vicdan yahu. Personelden performans beklemek işin başka acı tarafı.

Aynı bizim gibi personel aşağıda minibüsten iniyor, otobüs almamış, o yorgunluk ter içinde akşama kadar çalışacak. Sıkıntılar çok. Üç maymunu oynamayalım herkesin arabası yok.

Musa Buray: Hastane açıldığından beri bu sıkıntılar yaşandı. Yaz kış demeden hastalar hastaneye gitmeden orada bekletiliyordu. Şimdi haberlere çıktıktan sonra biraz sıkıntılar giderildi. Dolmuşçulara izin vermese bile en az 3-4 ring aracı konulması lazım. Bir vatandaş olarak bu eziyeti çok çektik Kimseyi lekelemek amacında değilim. Sadece ulaşım aksaklıkları giderilmesi gerekir.

Mahmut Ölmez: Bu tarz haber yapmak yıpratma politikası. Bunların yaptığı doğru değil.. Elbette sıkıntı olacak yeni kurulan devasal bir hastaneden bahsediyoruz. Zamanla oturacak. Bugüne kadar 3,5 milyon insan hizmet almış şehir hastanesinden... Bu insanlar uçarak mı gitti oraya. İleriki zamanlarda daha iyi olacağına inanıyorum.

Aytekin Ekiz: Arkadaş bütün belediye otobüsleri gidiyor mu hastaneye. Gitmiyor. Yani vatandaş iki otobüs değiştirecek mi bu yalan mi? Hastane içi de bir muayene oldunuz tahlil ve MR, röntgen için bir dünya yol yürüyor veya hastanızı sürüklüyorsunuz. Bu da yalan değil. Belediye otobüsleri zaten tepeleme dolu hasta insanlar nasıl dayansın, yaşlılar, kucağında çocuk taşıyanlar. Hasta için sandalye beklendiğine şahit oldum. Açık otopark dolu. Kapalı uzak baya bir yol yürüyorsunuz. Üniversite hastanesinde ameliyat için malzeme beklersin fazladan para ödersin Suriyeli gelir bedavadan beklemeden gerekli işlemleri yapar. Şehir hastanesinde bile 3 4 gün sonraya MR randevusu veriyor. Hani aynı gün olacaktı.

Tufan Kırmızıgül: Halk vergi veriyor karşılığında tabi hizmet ister bu halkımızın en doğal hakkıdır, şehir hastanesini bilmem de gitmediğim için. Fakat ben bir engelli vatandaş olarak mersinin her tarafını rahat gezebiliyorum toplu taşıma da engel görmüyorum,  Sayın Macit Özcan döneminde tekerlekli sandalye ile saatlerce durakta otobüs beklediğim günleri unutmadım o yetmiyormuş gibi otobüs geldiğinde o zamanki eğitimsiz cahil şoförler beni azarlayarak otobüse alıyorlardı, şimdi ki şoförlerimiz son derece eğitimli ve mütevazigüleryüzlü hoş geldiniz efendim diye hizmet veriyorlar. Bu yorumum tüm samimiyetim ile söylüyorum tarafsızdır kim bize hizmet verirse oyun onundur. Ben belediye seçimini partisel olarak değerlendirmiyorum. Bir  solcu olarak oyum Kocamaz’a, MHP’ye değil. Şahsına ve başarılarını değerlendirerek oyumu kullanacağım.Engelsiz bir Mersin için Sayın Burhanettin Kocamaz’ı destekliyorum

Özgür Zorlu: Şehir hastanesinde sorun sadece ulaşım değil ki? 3-5 ay önce orda ameliyat oldum çektiğimi ben biliyorum. MR CD’sini beyin cerrahi doktora götürdüm. Masasındaki bilgisayarda CD’yi görüntüleyecek program olmadığından acil servis yeşil alana gönderdi. Oradan doktorun odasındaki bilgisayara gönderdik bilgileri. Birimler arası mesafeler işkence gibi uzak. Yan odada yatan yaşlı teyzeyle amca su bile alamıyorlardı kantin çok uzak diye. Hele hastanın ihtiyacı çamaşır ve benzeri ihtiyaçları bulmak mümkün değildi.

Işın Gündüz Gök: Mecbur kalmadıkça gitmiyorum. Toros Devlet Hastanesi’ne gidiyorum tek araçla

Ertuğrul Alpkaya: Evet Türkiye Cumhuriyeti devletimizin hizmete giren ilk hastanesi mutlaka sistemin oturması için biraz zamana ihtiyaç var. Yeter ki empati kurarak birbirimizi iyi anlayıp çözüm bulmaya çalışalım.

Ünsal Göçer: Ya sanki hastaneyi Kocamaz başkan kurmuş gibi ha bire millet sallıyor. Sallayanlar bakıyorum paylaşımlarına hep CHP’liler ya Allah için sizi nasıl mutlu ederiz bilmiyorum. Kocaman devasa bir hastane yapılmış belediye oraya ulaşım için 8 hat direkt 23 adet de aktarmaya gidilebilecek otobüs koymuş. Aşağıda vatandaşlar beklemesin diye 10 dakikada bir fırdöndü dediğimiz sadece hastane çevresine hizmet eden otobüs var. Bunlar ücretsiz.

Nazan Demir Avcıoğlu: Mezitli’den giden kaç tane otobüs var ve kaç saatte bir geçiyor. Araban yoksa şehir hastanesine gidene kadar ölür insan. Sadece ulaşalım sorunu değil ki haberlere yansıyan hastanenin düzeni de var. İstediğiniz kadar ulaşım sağlayın hastaneye girdiğinizde bir yerden bir yere gidene kadar insan hasta olacağına pişman oluyor. Doktor tanıdığınız olmazsa öldünüz demektir.

Asım Güngör: 45 yıllık hekimim. Bir çoğunuz beni hatırlar. Şimdi, Şehir hastanesi diyorsunuz, şehre uzak. Sağlık hizmeti hastaya yakın olmalı. Bakın 112’den hemen hiç şikayet yok, neden? Hizmet hastanın ayağına geliyor. Hasta, zaten hasta, bir de yol yorgunu yaparsanız, olmaz. Onunu için, uygun yerlere, küçük hastaneler yaparsınız, gerekirse hasta buradan, merkezi hastaneye taşınır. Hasta, böyle donanımlı bir hastaneye elini kolunu sallayarak gitmez, gitmemeli de. Düşünün, hafif bir göz nezleniz var ve Çilek mahallesinde oturuyorsunuz.

İbrahim Ummak: Carşıdan binip tek arabayla gidebiliyorsan kapısına kadar sorun yoktur. Ama tek arabayla gidilemiyorsa sıkıntı var demek .Ring olayı anlamsız. Dolmuş 2 kavsak aşağıya kadar götürüyor ring aracı oradan alıp kapıya götürüyor. Buna hiç gerek yok zaman kaybı. Hastaya çileden başka bir şey değil. Çözüm var olan dolmuşların 2 kavsak yukarı çıkmaları. Bu kadar basitken olayı çıkmaza sokmak yanlış. Esnaf da para kazansın, belediye bunu belediye otobüsü para kazansın diye mi yapıyor yoksa dolmuşçular para kazanmasın diye mi? Ya da yeni bir hat mı geçecek, rant olayı mı var anlamış değilim. Hakkımızda hayırlısı olsun.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER