Emek gücü bitiyor!

Okuduğunuz haber
SPORUN MUTFAĞINDAKİLER GENÇLERLE BULUŞTU

165  kaçak göçmen yakalandı

Anasayfa   /    Spor    /    Sporun mutfağındakiler gençlerle buluştu

Sporun mutfağındakiler gençlerle buluştu

Mersin’de “Spor’un Mutfağındakiler” paneline katılan Eski Milli Futbolcu Hami Mandıralı, Türk futbolunun borç batağından çıkışının takımların öz kaynaklarına dönmesi ile mümkün olabileceğini söyledi. Milli güreşçi Mahmut Demir  ise,gençlerden güreş yapmalarını güreş yapamıyorlarsa muhakkak bir spor branşı ile ilgilenmelerini isterken,Türk futbolunun en büyük sıkıntısı olan sağ ve sol bek problemini değerlendiren Eski milli futbolcu Semih Yuvakuran, “  Hedefinizi yüksek tutun. Ben hep hedefimi yüksek tuttum. Çok çalışın göreceksiniz ne kadar başarılı olduğunuza kendiniz bile inanamayacaksınız”  dedi

SPOR      19 Mart 2018 - 16:48     1462     0

Sporun mutfağındakiler gençlerle buluştu

DİYAR ŞİRİN

Mersin’de “Spor’un Mutfağındakiler” paneline katılan eski milli futbolcu Hami Mandıralı, Türkiye’deki bütün takımların borç batağında olduğunu belirtti. Mandıralı, borç batağından çıkışın takımların öz kaynaklarına dönmesi ile mümkün olabileceğini kaydetti. Türk futbolcuların tembelliğinden yakınan Semih Yuvakuran ise gençlere başarmaları için çok çalışmaları tavsiyesinde bulundu.Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Spor’un mutfağındakiler” paneli Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.. Moderatörlüğünü Emre Tilev’in yaptığı panele konuşmacı olarak Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi Mahmut Demir,  Atıcılık Dünya Şampiyonu Yusuf Dikeç ile eksi milli futbolcular Hami Mandıralı ile Semih Yuvakuran katıldı.

Programı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Tarsus İdmanyurdu Teknik Direktörü Özcan Kızıltan, Mersin İdmanyurdu eski teknik direktörlerinden Levent Arıkdoğan ve çok sayıda davetli izledi.

Programda ilk olarak söz alan milli güreşçi Mahmut Demir gençlerden güreş yapmalarını güreş yapamıyorlarsa muhakkak bir spor branşı ile ilgilenmelerini istedi. “Çünkü spor yaptığınızda sağlıklı bir birey olmanın yanında toplum önünde de örnek insanlar olursunuz. Bunu kendiniz için yapın sağlığınız için yapın” diyen Demir, “Ben sizin yaşlarınızda spora başladım. 15 defa Türkiye 4 defa Avrupa, 3 dünya şampiyonu, Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu, Balkan Şampiyonluğu, Cihan Şampiyonlugu ve 1996 yılında olimpiyat şampiyonu oldum ve 220 kez bu milletin Türk milli mayosunu temsil ettim. Onun için bu kudret Atatürk’ün de dediği gibi ‘sizin Asil kanınızda mevcuttur’ diye konuştu.

 

ELİNİZ CEBİNİZDE ZİRVEYE ÇIKAMAZSINIZ

 

Gençlerden kendilerine mutlaka sporda bir branş seçmelerini başarılı olmak için ise çok çalışmalarını isteyen Demir, şöyle devam etti: “Çünkü büyük başarılar bekliyorsanız büyük fedakarlıklar yapmanız lazım. Onun için çok çalışmanız lazım. Hangi sporla uğraşırsanız uğraşın eğitiminizi asla aksatmayın. Dünya ile entegre olabilen bir ülke olabilmek için en üst seviyede kendinizi eğitmeniz lazım. Bir üniversite az gelir ikinciyi bitirin. Daha sonra bir dil bir insan iki dil iki insan. Demektir. Mutlaka çok sayıda dil öğrenin. Kendinizi çok iyi yetiştirmeye bakın. Gelecekle ilgili umutsuz ve karamsar olmayın.  Çok çalışın elleriniz cebinizde zirveye çıkamazsınız.”

Moderatör Emre Tilev’in olimpiyat oyunlarında bazı sporcuların yaptıkları dopingi hatırlatması üzerine Demir “Dünyadaka hiçbir güzellik, hiçbir  başarı hiçbir güzellik insanın sağlığı üzerinde değildir. Önce sağlıklı birey olacağız. Doping veya insan vücuduna enjekte ettiğinizde ömrünüzün geri kalan kısmında size sağlık bir hayat huzurlu bir hayat yaşatmayacaksa hiçbir şeyin kıymeti olamaz. Mutlaka spor yapanlar spordaki kötü alışkanlıklardan, sporla uğraşmasanızda sokaktaki kötü alışkanlıklardan uzak durunuz. Burada ülkeyi yönetenlere ve yerel yöneticilere büyük görevler düşüyor. Bu yaştaki gençlerin enerjilerini harcamaları için imkan vermelerin gerekir. Bu imkan verilmezse bu gençler enerjilerini başka türlü harcarlar” şeklinde konuştu.

 

YETENEKLERİNİZİN FARKINA VARIN

 

Milli atıcı Yusuf Dikeç ise Atıcılık’a tamamen tesadüfen başladığını ifade ederek geçlerden öğrencilerden ilk başta kendi yeteneklerini keşfetmelerini istedi. Kendisinin tamamen tesadüfi çıkmış bir şampiyon olduğunu vurgulayan Dikeç şunları söyledi: “Buradaki insanlar içinde benden daha yetenekli olanlar vardır. Ama önemli olan bunu açığa çıkarmaktır. Bu spora 28 yaşında başladım. Keşke sizin gibi genç yaşlarda tanışsa idim. Genç yaşta başlasaydım. Bu başarımı daha yukarılara taşıyabilirdim. Sizin elinizde çok büyük imkanlar var. Kendi yeteneğinizin kendi imkanınızın farkına varın.”

Antrenmanlardan spor salonlarına gelen hiçbir çocuğu geri çevirmemelerini isteyen Dikeç “Hangi branşta olursanız olun sizin spor salonunuza gelen hiçbir çocuğu geri çevirmeyin. Yetenekli veya yeteneksiz. Gelmesine izin verin. Herkes atıcı olacak, futbolcu olacak, güreşçi olacak diye bir kural yoktur. Ama gençlerin onda birinde muhakkak bir kabiliyet vardır. O gencin içinde kabiliyeti çıkarmasına izin verin. Mutlaka gelsin gitsin. Şampiyon olacak diye bir kaide yok ama en azından sokaklardan, kötü alışkanlıklara bulaşmasına engel olmuş, onun önüne geçmiş olursunuz.” ifadelerini kullandı.

 

HEDEFİNİZİ YÜKSEK TUTUN ÇOK ÇALIŞIN

 

Türk futbolunun en büyük sıkıntısı olan sağ ve sol bek problemini değerlendiren Eski milli futbolcu Semih Yuvakuran ise şunları söyledi: “Defans oyuncusu niye yetişmiyor? derseniz aslında yetişiyor da bizim Türk oyuncularımızın biraz tembelliğinden bahsetmek istiyorum. Geçen kursta Samuel Eto’o ile konuştum. Dedi ki düşünün ‘antrenmanda en önden koşuyorum ve bizim Türk oyuncular benden 50-60 metre arkadan geliyor’ diyor. Düşünün onların önde olması gerekirken 34-35 yaşındaki adam önde koşuyor. Biraz tembelliğimiz var çalışmayı biraz sevmiyoruz. ben çok çalıştım. Önek aldığım insanlarla oynadım. Galatasaray Fenerbahçe ve milli takımda oynadım. Mutlaka spor yapın. Bir iş yapacaksanız en mutlaka iyisini yapın. Çok çalışın. İnanın göreceksiniz başarılı olacaksınız. Hedefinizi yüksek tutun. Ben hep hedefimi yüksek tuttum. O yüzden bir işe başladığınızda en iyisini yapın. Çok çalışın göreceksiniz ne kadar başarılı olduğunuza kendiniz bile inanamayacaksınız”

 

İYİ İNSAN OLUN, APOLETLER GELİP GEÇİCİ

 

Eski Milli Futbolcu Hami Mandıralı ise Türkiye’de insanlara yeteri kadar değer verilmemesinden yakındı. Çok kıymetlerin değerinin bilinmediğini öldükten sonra değerinin anlaşıldığını ifade eden Mandıralı, “Bizler öldükten sonra anlarız değerlerimizi. Yaşarken onların kıymetini bilmeyiz. Ben 269 kilometre hızla topa vururken “Ha bizim uşağımızdır” der geçer ama yabancı biri bir gol atıyorsa bir abartıyor bir övüyorlar ki. Halbuki biz atıyoruz o golü. Bizin jeneresyonda atıyor. Bizden öncekilerde atmıştır. Biz kendi insanımızı kıymetsizleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kafa iye vuruşunun sırrını soran bir öğrenciye şaka ile karışık çok hamsi yemesine bağlayan Mandıralı “Çok çalıştım ve böyle kafa vuruşlar ortaya çıktı. Size de tavsiyem çok çalışmanız” cevabını verdi.

Gençlerden iyi ve örnek insan olmalarını isteyen Mandıralı şöyle devam etti: “Gerçekten ünvanlar, apoletler gelip geçici. Ama insanlığınız herkesi ilgilendiriyor. Trabzonspor neden başarı yakalayamıyor. Türkiye’deki takımlar öz varlıklarından vazgeçmeye başladı. Yabancı oyunculara yönelmeye başladı. 14 yabancı kuralı ülkemizde çok konuşulurken bizim gençlerimizin bundan çok ders çıkarması lazım. Siz çalışmazsanız bu yabancılar gelir sizin ülkenizde top oynar. Trabzonspor’a gelince Trabzonspor öz değerlerinden uzaklaştı. Eskiden hep Trabzonlu insanlar bu takımı sırtlarken bir yerlere getirirken şimdi onlarda başka yerlere yelken açtılar. Trabzonspor’un başarısızlığı devam ediyor ve devam edeceğe benziyor. İyi yabancıya hepimizin kapısı açık. İyi oyuncular gelsin bizim gençlerimiz onlardan bir şeyler öğrensin ama sıradan yabancılara Türk gençleri fazla müsaade etmeyin. Çok çalışın aldığınız formayı bir daha geri vermeyin. Alırlarsa bir daha size vermezler. Trabzonspor zihniyetini değiştirmek zorundadır. Tekrar eksiye dönebilmesi için formaya aç başarıya aç karakteri sağlam işine ekmeğine sağlam oyuncuları bulup o takımda yer vermesi lazım. Türkiye’nin sıkıntısı bu. Borç batağında gidiyoruz arkadaşlar. Bütün kulüplerimiz borç batağında. Dolayısıyla bir tane şampiyon çıkacak. Bunun dışındakileri düşünün. Onun için öz kaynakları bir an önce harekete geçirmek zorundayız.”

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ