Toroslar’dan yatırımcılara fırsat

Okuduunuz haber
STK’DAN PARTLERE ÇAĞR

‘Bir Baba Hamlet’ Mersin ve Adana’da

Anasayfa   /    Mersin    /    STK’dan partilere çağrı

STK’dan partilere çağrı

Mersin’deki  bir kısım Sivil Toplum Kuruluşları kadın milletvekili adaylarının listelerin seçilebilecek sıralarına konulması için partilere çağrı yaptı.

MERSN      15 Mayis 2018 - 19:19     155     0

STK’dan partilere çağrı

Elife KUŞKAYA

Türkiye 24 Haziran’da yapılacak seçimlere kilitlendi. Mersin’de, aralarında Çevre ve Doğa derneğinin de bulunduğu   bazı sivil toplum örgütü temsilcileri , kadın milletvekili adaylarının listelerin seçilebilecek sıralarına konulması için partilere çağrı yaptı.  Çevre ve Doğa Derneği’nde gerçekleşen  toplantıda  Dernekler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Yüksel Akın, “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Bahçeli’nin “26 Ağustos'ta erken seçim” diyerek ortaya çıktığını Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın da bu isteği kırmayarak 24 Haziran’ı baskın seçim günü olarak açıkladığını hatırlattı.

Önemli bir seçimin sadece erkene alınmasının değil, tarihinin bile yarım saatlik bir görüşme sonucu belirlenmesinin son derece manidar olduğunu vurgulayan Akın, bunun üzerine tüm partilerin seçime hazır olduklarını ve erken seçimin iyi olduğu yönünde açıklamalar yaptığını kaydetti.

“Bir seçimi daha sırtlayacak olan biz kadınlar hazır mıyız?” diye soran Akın , “Cinsiyet eşitsizliğinin en belirgin olduğu alanların başında siyaset gelmektedir. Türk kadınının dünyadaki çağdaşlarından çok önce seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu sıkça söylenir. İşin aslı ise Cumhuriyet tarihi boyunca kadınlar hiçbir zaman erkeklere yakın oranda temsil oranına sahip olamamışlardır. Türk Kadınının siyasetteki varlığı daha doğru bir söylemle yokluğu Türkiye'de siyasetin erkek işi olduğunu vurgular niteliktedir” ifadelerini kullandı.

 

İLLERİN YÜZDE 53’ÜNDEN HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ YOK

 

Kadınların seçilme oranları ile ilgili veriler aktaran Akın şunları kaydetti: “Türkiye son seçimde 81 kadın milletvekili ile 193 ülke arasında 127.sırada yer almıştır. 2015 seçimlerine göre 550 milletvekilinden sadece 81'i kadın ve temsiliyet oranı yüzde 14.7. Kadın Bakan sayısı 2.

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2017 raporunda siyasi güçlenmede ülkemiz  144 ülke arasında 118.sırada. Kadınlar seçme ve seçilme hakkını aldığı 1935'den bu güne toplam 398 sandalye elde ederken, aynı sürede 6 bin 179 erkek milletvekili seçildi. 81 ilden 43' ünden yani Türkiye'de illerin yüzde 53’ünden hiç kadın milletvekili yok. Hiç Kadın Milletvekili olmayan iller arasında ne yazık ki Mersin'de yer almakta. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 26.dönemde kadın milletvekili oranı yüzde 15.5. CHP'nin sadece 11 ilde kadın milletvekili varken, 70 ilde kadın milletvekili bulunmamakta. Mersin'in 1950 yılında Kadın Belediye Başkanı Müfide ilhan iken, CHP en son 1995 genel seçimlerinde Oya Araslı ile Mersin'den bir kadın milletvekili çıkarmıştı.”

Akın, neden kadın milletvekili istediklerini ise şöyle açıkladı: “Kadın; yaratıcıdır, içsel güçtür, işbirliği yapıcı ve ilişki odaklıdır, doğaya ve yeşile sahip çıkan bilge bir bilinçtir, anadır, anaçtır, güçtür. Bizler dişil değerlerimiz ile gücümüzün farkındayız.”

 

BU ÜLKEYİ KADINLAR KURTARIR

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin'de İl Başkanlığının açılışındaki konuşmasına kadınlarla başladığını ve kadınlara teşekkür ederek bitirdiğini hatırlatan Akın şunları söyledi: “Siyasi çalışmalarda ne zaman bir çalışma yapılacak olsa, hemen kadınlar çağrılır ve çalışma yapması istenir. Haydi kadınlar sahaya denilir. Bu ülkeyi kurtarırsa kadınlar kurtarır, kadınsız siyaset olmaz, Cennet anaların ayağı altındadır. Demokrasi kadınsız olmaz, barışı kadınlar getirecek, bu partiyi sırtlayan hep kadınlarımız gibi kadınların önemini anlatan sözleri erkeklerden hep duyarız. Yine İstanbul'da 30 Kasımda yapılan" Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi'nde" Ayşe Arman, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı bir söyleşide Neden Kadın kotası yüzde 50 değil diye sordu. Sayın Kılıçdaroğlu da ‘hay hay neden olmasın, kadınlar istesin biz yapalım’ dedi. O zaman biz de buradan sesleniyoruz; Kadınlara eşit haklar tanınmadan ne demokrasi ne adalet olur. Ortak değerlere inanmak ve bu uğurda mücadele etmekle aşılamayacak güçlük yoktur. Kendisini ve yaşamını davasına adamış tüm kadın siyasetçilerin aziz hatırasına ve mücadelesine saygıyla, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Unutmamalıdır ki; Kadınlar yakın ve orta gelecekte yeni Dünyanın ve gelecek kuşakların şimdiden özgün liderleri konumundadır.Ve tüm bunlara dayanarak diyoruz ki; Biz artık Mersin’den kadın milletvekili istiyoruz.”

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER