‘Büyükşehir Yasası'nı insanımıza hissettirmedik’ 

Okuduğunuz haber
TAKS°C°LERE ‘T’ PLAKA UYARıSı

OSB Müteşebbis Heyeti  toplandı

Anasayfa   /    Gündem    /    Taksicilere ‘T’ plaka uyarısı

Taksicilere ‘T’ plaka uyarısı

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, taksicilik yasası kuralları olan ve bir kent için en önemli bir iş dalı olduğu içinde her kişinin taksicilik yapamayacağını belirterek bir kez daha taksi plakalarının satışı ve alımı konusunda uyarılarda bulundu.

GüNDEM      10 Ekim 2017 - 15:30     493     0

Taksicilere ‘T’ plaka uyarısı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası (TŞOF) yönetim kurulu üyesi ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, taksicilik yasası kuralları olan ve bir kent için en önemli bir iş dalı olduğu içinde her kişinin taksicilik yapamayacağını belirterek bir kez daha taksi plakalarının satışı ve alımı konusunda uyarılarda bulundu.

“Mersin Şoförler ve Otomobilciler odası önceki gün yayınladığı bir bülten ile, Yeni taksi duraklarının yapılıp taksici esnafına tahsis edilmesine sayılı günler kala bazı “uyanık” tabir ettiğimiz kişiler yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak, çalıştıkları durakta kendilerini yetkili hak sahibi gösterip duraksız taksicilere büyük paralar karşılığında duraklarında çalışma hakkı verdikleri öğrenilmiş ve bu tür yasa dışı işlere başvuran kişileri de uyarmıştı.

Başkan Veysel Sarı’nın önceki uyarısında konu olan, kural dışı “duraklara kayıt” olayının bir başka benzeri olan “T” plakaların geçerliliği olmayan yöntemlerle alınıp- satılmasıyla ilgili açıklaması da şöyle:

“Yukarıda belirttiğim olayın bir başka benzeri olan “T” plakalı ticari araç  plakalarının satışı hakkında odamıza iletilen şikâyetler yaptığımız soruşturmalar sonunda doğru olduğu anlaşılmıştır.Bir kez daha belirtiyorum. Duraklar taksi sahibine değil, sadece “T” plakalara tahsislidir. Bu tahsis ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığınca yapılmaktadır.

Buna rağmen, “uyanık”bazı ticari taksi sahipleri bu kuralı bilmelerine rağmen, haklarını taksicilik yapmak isteyen, kurallardan bir haber ve saf gördükleri kişilere plakasız devretmeye teşebbüs etmekte oldukları bunun içinde büyük para talep ettikleri öğrenilmiştir.

Bu nedenle tüm taksicilerimizi ve bir “T” plakalı taksi alarak taksicilik yapmak isteyenlere “Ticari araç sahibi “ olmanın bir takım kurallara bağlı olduğunu hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum.

Unutulmasın. Durak hakkı, ticari taksi plakasına aittir. Plaka el değiştirse bile yeni bir araçla aynı durakta çalışma hakkına sahiptir. Duraktaki plakasını devreden/satan kişi, devrettiği plakasının kayıtlı bulunduğu

durak üzerinde hiçbir hak iddia edemez. Durak üzerindeki tüm haklarını da plakası ile birlikte devretmiş/satmış sayılır.

Ancak durakta çalışan araç sayıları göz önüne alınarak plaka sahibinin onayı alınmak kaydı ile durakta çalışmak istemez ise, Şoförler Odasının yazılı görüşü alınarak konu UKOME Genel Kurulunda değerlendirilir” dedi.

Başkan Veysel Sarı, her önüne gelenin taksicilik yapamayacağını da hatırlatarak, ticari taksi plakası veya “T” plakalı araç alacak olan kişilerden Mersin Büyükşehir Belediyesi UKOME Daire Başkanlığınca aranan şartları şöyle sıraladı:

1) T. C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı veya vatandaşlık haklarını gösterir belge,

2) En az B sınıfı T.C. Sürücü Belgesi,

3) 5237 sayılı kanunun 103, 104, 109, 188, 190, 191, 227 ve 5326 sayılı kanunun35. maddelerinden affa uğramış olsalar bile hüküm giymemiş olduğunu belirten Adli Sicil Kaydı,

4) Müracaat tarihi itibari ile Çalışmak istediği Mersin Merkez İlçe sınırları veya diğer İlçe sınırları içerisinde kesintisiz 1 ( bir ) yıl ikamet ettiğini gösterir belge.

5) Noterden Taahhütname ( başka geçim kaynağı olmadığını tek geçim kaynağının şoförlük olduğunu, veraset yolu ile geçenler hariç)

6) Belediye Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na Ticari Taşıt Tahsis Bedeli’nin yatırıldığına dair makbuz,

7) Araç veya plaka sicil dosyasında "satılamaz", "rehinli" vb. kayıt varsa bunun kaldırıldığına dair ilgili kurumdan alınacak yazı,

8) Vukuatlı nüfus kaydı örneği Ticari plakayı alan kişi adına tahsis belgesinin imzalandığı tarihten itibaren 180 (yüz seksen) gün süresi boyunca ikinci bir tahsis belgesi düzenlenemez. Plaka araçtan ayrı olarak alınmış ise plakanın araçtan çekildiği gün itibariyle 180 (yüz seksen) gün içerisinde bu yönetmelik hükümlerinde bulunan şartlara uygun bir araca ticari plakayı tescil ettirmek zorundadır. Plakasını tescil ettirmeyenler UKOME Genel Kurulunca değerlendirilerek iptal edilir. (haber merkezi)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ