Mersin 19 Mayıs’a hazır  

Okuduunuz haber
TALEP YOK, FYATLAR AŞAĞYA DOĞRU

Kadınlar ‘Fermuar Sistemi’ istiyor

Anasayfa   /    Mersin    /    Talep yok, fiyatlar aşağıya doğru

Talep yok, fiyatlar aşağıya doğru

Mersin'in Alanya Sokağı'nda bulunan Pozcu Halk Manav esnafı Orhan Esmer, Ramazanın ilk günü geçen seneye göre bu yıl ki fiyatların çok daha uygun olduğunu belirterek,”,fiyatlar düşük ama talep yok” dedi

MERSN      16 Mayis 2018 - 17:49     194     0

Talep yok, fiyatlar aşağıya doğru

Diyar ŞİRİN

Ramazan ayında her şeye zam algısı bu yıl meyve ve sebze ürünlerinde geçerliliğini kaybetti. Mersin'in Alanya Sokağı'nda bulunan Pozcu Halk Manav esnafı Orhan Esmer, geçen seneye göre bu yıl ki fiyatların çok daha uygun olduğunu kaydetti. Ramazan ayının tam da yaz mevsiminin bereketli dönemine denk geldiğini söyleyen Esmer, "Bu ay içerisinde ufak tefek iniş ve çıkışlar olsa da toplu halde ürün fiyatlarının yükselmesine pek ihtimal vermiyoruz" dedi.

Haziran ayının sonuna kadar fiyatların daha da düşebileceğini söyleyen Esmer, "Yani aslında şimdi fiyatların daha da düşmesinin tam dönemi. Haziranın sonuna kadar da fiyatların düşmesi lazım. Özellikle domates salatalık gibi ürünlerin düşmesi gerekiyor. Yine de ilk günden bir şey diyemeyiz ama üç gün, beş gün bir hafta içerisinde ramazanın ölçüsü daha çok belli olur. Ramazan ayı boyunca sebze meyve fiyatlarında mutlaka ufak tefek değişiklikler inişler çıkışlar olur ama toplu halde yükselme derseniz pek ihtimal vermiyoruz " dedi.

 

Fiyat değişikliklerinin ürünün bol olup olmamasına da bağlı olduğunu belirten Esmer, "Dediğimiz gibi ürünün bol olup olmamasından da kaynaklanıyor biraz. Mesela bazı kalemler aynı fiyattan devam ediyor, bazıları ise bollaşınca hemen fiyatı düşüyor. Örneğin bezelye bir buçuğa kadar düşmüştü fakat şu anda 2 buçuk. Ozaman boldu, bol olduğu için fiyat düştü. Yavaş yavaş dönemi bitince o ürünün Mersin dışından geliyor, böylelikle maliyet artıyor. Bu da fiyata etki ediyor" diye konuştu.

 

Fiyat Düşük Ama Talep Yok

 

Fiyatların düşük olmasına rağmen vatandaşın temkinli alışveriş yaptığını söyleyen Esmer, eskiden 4-5 kilo birden alışveriş yapan müşterinin şimdi en ucuz üründe bile sadece yarım kilo almayı tercih ettiğini ifade etti. Esmer,  Ne kadar da fiyatlar düşük olursa olsun müşterilere yine de yüksek geliyor. Eskiden müşteri alacağı şeyi 4 kilo 5 kilo alıyordu şimdi ise yarım kilo bir kilo alıyorlar anca. Onlar da kendilerine göre haklı. Biz de böyle olsun istemeyiz ama ister istemez halden aldığımız fiyat üzerine belli bir miktar koymamız gerekiyor. Çiftçi mağdur, alıcı mağdur, satıcı mağdur. Bizim de elimizden gelen bir şey yok. Ürün halden yüksek geliyor, bunun  firesi var. Her şeyi geçtim, siz buradan hale kadar nakliye için gidin, baya bir frak. Bunun nedenlerinden birisi de benzinin yüksek olması. Yine çiftçi gübreyi, mazotu uyguna alamaması hepsi bir etken. Tüketicinin de alım gücü olmadığı için tezgahlara yansıyan fiyatlara tepki gösteriyorlar. Çünkü alım gücü yok. Şu Mersin'in en ucuz sokağı Alanya Sokağı diyebilir. Ona rağmen yine de şikayet var" şeklinde konuştu.  6-7 senedir manavcılık yapan esnaf Orhan Esmer, bu sene hemen her ürünün 1 ila 2 liradan verdiklerini kaydederken, karpuz ve kavun fiyatlarının piyasaya göre biraz yüksek olduğunu söyledi. Karpuzun 2 buçuk, kavunun ise 4 liradan ücretlendirildiğini belirten esnaf, onların da fiyatlarında iki haftaya kadar düşüş yaşanmasının beklendiğini ifade etti

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER