Yaşam Gemisi’nde devir teslim töreni

Okuduğunuz haber
TAşERON °şç°YE 657 SüRPR°Z°!

Sağlıkçılar döner sermaye sisteminden rahatsız

Anasayfa   /    Gündem    /    Taşeron işçiye 657 sürprizi!

Taşeron işçiye 657 sürprizi!

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemeden faydalanmak isteyen belediye işçilerinden bir kısmı, adli sicil engeline takıldı.  Bugüne kadar İş Yasası’na göre çalışan işçilerin, kadroya geçiş talepleri 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre değerlendiriliyor. Ancak Devlet Memurları Yasası, adli sicil kaydı olanların kadroya alınmasına engel teşkil ediyor. Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Eğer bu insanlar İş Kanunu’na göre alınsaydı sorun olmazdı, yine çalışmaya devam ederlerdi. Ama 657’ye göre aldıkları için adli sicil sorun oluyor ve bu insanlar kadroya alınmıyor, işten çıkarılıyor. Mersin’de çok sayıda belediye işçisi işini kaybedebilir” dedi.

GüNDEM      22 Subat 2018 - 17:07     2311     0

Taşeron işçiye 657 sürprizi!

Abidin Yağmur

Kamuda çalışan taşeron işçilerin daimi kadroya alınmasıyla ilgili Kanun Hükmünde Kararname’nin yayınlanmasının ardından belediyeler, taşeron işçileri Belediye İktisadi Teşekkülleri’nde kadroya almak için çalışmalara başladı. Belediyeler bünyesinde kurulan komisyonlar, taşeron işçilerin başvurularını değerlendiriyor ve başvurusu kabul edilenlerle reddedilenlerin adları askıya çıkarılıyor. Mezitli Belediyesi’nde 57, Toroslar Belediyesi’nde 58 taşeron işçinin kadroya alınma talebi komisyonlarca reddedildi. Reddetme gerekçelerinin başında işçilerin adli sicil kayıtları ve emeklilik durumunun geldiğini kaydeden Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, adli sicil engeli nedeniyle Mersin’de yüzlerce taşeron işçinin, kadro beklerken işsiz kalabileceği uyarısında bulundu.

 

‘Bu kervan yolda dizilmez’

Kadroya alınacak taşeron işçilerle ilgili işlem ve şartların İş Yasası’na göre değil, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yürütüldüğünü kaydeden Göksoy, “Kamu kurumlarında çalışıyorken kadro alacaklara belki devlet dairesinde sorumluluk verecekler, belki imza yetkisi verecekler, onu anlarım. Fakat sen taşeron belediye işçisini, Belediye İktisadi Teşekkülleri’ne işe alacaksın. Buraya aldığın zaman bunların hiçbir sosyal hakkı, güvencesi değişmeyecek. Taşeron firmadaki hakları neyse aynı haklarla BİT’e geçmiş olacak. İşçinin değişen tek şeyi A, B, C taşeron firmasında değil de belediye şirketinde çalışıyor olması olacak. Aslında bu kadro değil.  Buradan sonrası ayrı bir handikap. Hükümet, ‘Sen bu koşullarda buraya gireceksin ama seni 657 sayılı yasaya göre işe alacağım’ diyor. ‘Memur yasasına göre işe alacağım’ diyor. Belediye İktisadi Teşekküllerine geçen işçiler, imza yetkisi olabilecek, yönetici olabilecek kişiler değil. Bunlar süpürgesiyle, faracıyla, şoförlüğüyle, operatörlüğüyle, park bahçelerde, asfaltta, kaldırımda, temizlikte çalışan emekçiler. Bunları 657 sayılı yasa ile almaları doğru değil. Buna itiraz edildi. Bakanlık şunu diyor. ‘KHK ile çıktı, tekrar KHK ile düzeltilmesi lazım’ diyor. Eni boyu düşünülmeden, sendikalarla konuşulmadan, aceleyle çıkarıldı bu Kanun Hükmünde Kararname. Kervan yolda dizilir derler ya. O mantıkla gidiyorlar ama bu yolda düzülecek bir kervan değil. 1 milyon 50 bin işçiyle, onların ailesiyle beraber 6 milyon insanın ekmeğiyle, geleceğiyle ilgili bir düzenleme. Ancak kadroya alımlar 657 sayılı yasaya göre olduğu için çok sayıda işçi kıyımına neden olacak. Bizim sadece İzmir’de 2500 işçimiz kıyımdan nasibi aldı” dedi.

 

‘İş Yasası’na göre alınsalardı devam ederlerdi’

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre, geçmişte herhangi bir suçtan 1 yıl ve üzerinde ceza alanların kadro alamadığını belirten Göksoy, “Yönetmelik bu kadar açık. 30 yıl önce de olsa, eğer bir ceza almışsan seni kadroya almıyor. Bu durumda olan binlerce insan var. Görülen o ki Mersin’de de yüzlerce işçi, adli sicil sorunu nedeniyle işini kaybedecek.  Bu insanlar adli sicilleri olmasına rağmen senelerdir zaten çalışıyorlardı. Eğer bu insanlar İş Kanunu’na göre alınsaydı sorun olmazdı, yine çalışmaya devam ederlerdi. Ama 657’ye göre aldıkları için adli sicil sorun oluyor ve bu insanlar kadroya alınmıyor, işten çıkarılıyor. Niye İş Yasası’na göre değil de 657’ye göre alıyorlar, bu da aklımıza, acaba siyasi bir kadrolaşma mı olacak sorusunu getiriyor.  Geçmişte işlenmiş suçlardan dolayı işçiyi işinden etmek doğru değil. Bu insanlar suç işlemişse yatmış, çıkmış, cezasını çekmiş. Topluma kazandırılmış ve yeniden üretmeye, çalışmaya başlamış. Şimdi bu insanları işsiz bırakmak devletin rehabilitasyon politikasının delinmesi anlamına gelir. Tekrardan bu insanları sokaklara, suça itmiş olursunuz” diye konuştu.

‘Belediyeler resmi yazı olmadan risk almaz’

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın ve ilgili bakanların, “Terörle irtibatı olmayan insanlarla bir sorunumuz yok. Geçmişte suç işlemiş olanlar kaygılanmasın” şeklindeki beyanlarını hatırlatan Göksoy, “O öyle söylüyor ama biz valilikle, belediyelerle görüşüyoruz, bakanın sözlerini hatırlatıyoruz, ‘bakanın söylemesi önemli değil, biz önümüze gelen yönetmelik neyse ona göre hareket ederiz’ diyorlar. ‘Riski alamayız’ diyorlar. Adam haklı mı, haklı. Şimdi istense iki satırlık bir yazı yazılır, anında tüm valiliklere ulaşır. Meselenin özü iki satır bir resmi yazı göndermek. Halihazır yönetmelik karşısında resmi bir yazı olmazsa komisyonlar bu konuda risk almaz.  Bizim asıl isteğimiz şu. Koşulsuz, ayrımsız, şartsız kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro. Kamuda çalışan tüm taşeron işçiler çalıştıkları kamu kuruluşlarının asli işçisidir diye yasa maddesi yapılsaydı bu kadar detaya, araştırmaya, sınava, güvenlik soruşturmasına gerek kalmazdı. Zaten terörle irtibatı olanlar konusunda devlet yapması gerekenleri yapıyor” şeklinde konuştu.

Kesin karar güvenlik soruşturmasından sonra

Mersin’de en fazla taşeron işçinin Büyükşehir Belediyesi’nde bulunduğunu kaydeden Göksoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mersin’de örgütlü olduğumuz belediyelerden Mezitli Belediyesi açıkladı. 57 işçinin yeniden işe başlayamaması söz konusu. Bunların 15’i adli sicil nedeniyle başlayamıyor. Bu insanlar içinde 15 yıldır, 20 yıldır çalışıyor. Bunlarla ilgili itiraz sürecini başlattık. Sendikamızın kurduğu hukuk komisyonu arkadaşlar için dilekçe hazırlanıyor. Akdeniz ve Yenişehir’de henüz ilan edilmedi. Oralarda da bu tür sıkıntılar olacak. Büyükşehir Belediyesi’nde de, Mut, Gülnar Belediyesi’nde de aynı sorunlar yaşandığını işçilerden duyuyoruz. Mersin’de güvenlik soruşturması daha tamamlandı. Asılan listeler de kesin olmayan listeler. Kesin olmaması, güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için. Askıdaki listeler işçilerin beyanı üzerine hazırlandı. İşçiye soruluyor, sabıkan var mı, yok mu? İşçi yok derse kadroyu hak etti diye listeye çıkıyor ama bu işçi güvenlik soruşturmasına takılabilir.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ