Mersin’de romantizm rüzgarı

Okuduğunuz haber
T°YATRO SANATçıLARıNDAN D°KKAT çEKEN UYARı!

CHP’den Eroğlu’na sorular

Anasayfa   /    Mersin    /    Tiyatro sanatçılarından dikkat çeken uyarı!

Tiyatro sanatçılarından dikkat çeken uyarı!

Maskot oyunları, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimine zarar veriyor

MERS°N      12 Subat 2018 - 16:48     1489     0

Tiyatro sanatçılarından dikkat çeken uyarı!

Abidin Yağmur

 

Son yıllarda okullarda ve çocuk tiyatrolarında, klasik tiyatro oyununun yerine, çizgi film kahramanlarının maskotlarıyla gösteriler yapılıyor. Maskot gösterilerinde oyuncular çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyiniyor ancak gösteride oyuncular konuşmuyor, önceden hazırlanan sesler oyuna veriliyor. Senelerdir çocuk tiyatroları sahneleyen, okullara oyun götüren tiyatro sanatçıları, “Maskot oyunları insanı öne çıkaran, insana katkı sunan bir şey değil. Kandırmacadır. İzle unut demektir. Sesinin de önceden hazırlanan kolonlardan verildiği, görünürde insan duygusunun olmadığı aldatmacadır” diyor. Tiyatrocular, aileleri, çocuklarının okulunda maskot gösterisi yapılmasına karşı çıkmaya davet ediyor.

Anaokulları ve ilkokullarda sahnelenen ya da tanıtımı yapılan çocuk oyunlarının içeriği, bu oyunların çocukların zihinsel gelişimine etkisi, geçtiğimiz hafta Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşanan bir olayla yeniden gündeme geldi. Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Çevreci Afacanlar’ adlı oyunu, ‘savaş ve şiddet karşıtı’ mesajlar içerdiği gerekçesiyle sakıncalı buldu ve okullarda tanıtılmasına izin vermedi. Mersin’de, 1980’li yıllardan bu yana çok sayıda çocuk oyunu yazan ve sergileyen tiyatro sanatçısı Ramazan Velieceoğlu, çocuk tiyatrosuyla ilgili tartışmaları değerlendirdi.

‘Tiyatrocular kendi elleriyle kendilerini robotlaştırmamalı’

Tiyatro sanatına zarar veren bazı tiyatrocuları eleştirmek gerektiğini belirten Velieceğlu, son zamanlarda hızla yayılan maskot tiyatro ile ilgili endişelerini dile getirdi.Velieceoğlu, “Son günlerde ‘Maskot Tiyatro’ diye bir şey çıkardılar Oysa  maskot tiyatronun çocuklara ve insanlara sağlayacağı hiç bir olumlu katkı yoktur. Görsel sanatlar da özellikle tiyatro oyuncunun mimikleriyle sunduğu, insan sıcaklığını belirgin kılar. Tiyatroyu çekici kılan en belirgin özelliktir bu. Evet tiyatro da gerekli olduğunda mask kullanılır. Özellikle Antik Yunan tiyatrosunda maskelerin kullanılması, binlerce seyirciye ağlamasını ve gülmesini ancak maskelerle gösterebildiği içindi. Günümüzde böyle bir durum söz konusu değil.    Günümüz de maskotu büyük şirketler, firmalar kendi markalarını ve mallarını tanıtmak için yaptırdıkları reklam aracı objeler, şeyler. Örneğin, Mc.Donald’s’ın  maskotu palyaçodur. Palyaçonun tiyatro da saygın bir yeri vardır. Bu karakteri sıradanlaştırarak, çok para kazandıkları bir şirketin maskotu yapmışlardır. Tiyatrocular bu duruma bile karşı çıkamamışlardır. Güzelim değerler, hayvanlar ve saire büyük şirketlerin sevimli maskotları reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Şimdi kendini sistemin çarkına kaptıran ‘tiyatrocuların’ çok para kazanmak için başvurdukları bir iştir. İnsanı öne çıkaran, insana katkı sunan bir şey değildir. Kandırmacadır. İzle unut demektir. Sesinin de önceden hazırlandığı kolonlardan verildiği, görünürde insan duygusunun olmadığı aldatmacadır. 1880'lerde Fransa’da bir operada uygulanmış, daha sonra terk edilmiş bir çalışmadır. Günümüz tiyatrosu, ister çocuklar için ister büyükler için olsun, insanı öne çıkarabiliyorsa, insanın eğlenmesinden bilgilenmesine kadar katkı sunabiliyorsa, insanların bakış açılarında etkileyici olabiliyorlarsa, insan duygularını izleyicisine verebiliyorsa işe yarar. Sanatçılar kendi elleriyle kendilerini robotlaştırmamalıdır” ifadelerini kullandı.

‘Maskotlar tamamen ticari’

Mersinli tiyatro sanatçısı Mehmet Tekkanat da,  maskot oyunlarının, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimine katkı yapmadığı, aksine zarar verici olduğu görüşünü  savunarak, “Çocuklara sunulan oyunlar; pedegoji ve çocuk psikologları uzmanlarının süzgecinden geçerler. Her kelime, her hareket titizlikle belirlenir. Çocuklara yeni ufuklar açılır, eğlenmelerinin yanı sıra, düşünme, sorgulama ve farkındalık yaratma becerilerini geliştirir. Maskotların kullanıldığı gösteriler ise tamamen ticari olup, bu getirimlerin tam tersini yapar. Maskotlarla yapılan gösterimlerin çok zararlı olduğunu, konunun uzmanları ayrıntılarıyla belirtmişlerdir. Bu konuda; öncelikle ebeveynlerin, okul yöneticilerinin ve Okul Aile Birlikleri’nin duyarlı olması gerekmektedir” diye konuştu.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ