Güneş parkı 21 Eylül’de açılıyor

Okuduğunuz haber
TOKİ BELED°YEY° PASS GEç°P °MAR PLANı YAPAB°L°R

Aşut, Mesleki eğitimin önemine dikkat çekti

Anasayfa   /    Gündem    /    TOKİ belediyeyi pass geçip imar planı yapabilir

TOKİ belediyeyi pass geçip imar planı yapabilir

Kuyucuoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nun kent meydanı yapılması yönünde aldığı kararı yorumladı: 

GüNDEM      18 Eylül 2017 - 17:25     1412     0

TOKİ belediyeyi pass geçip imar planı yapabilir

ABİDİN YAĞMUR

 

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın kent meydanı olması yönünde aldığı kararı olumlu karşıladığını belirterek, “Orası yapılaşmaya açılmamalı. Halka açık bir alan olmalı. Ancak oranın mülkiyeti TOKİ’ye ait ve TOKİ belediyeyi pass geçip imar planı yapabilir. Bu konuda kamuoyunun desteğine ihtiyaç var” dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ın görevdeki 3,5 yılında Mersin’de bir değişim yaratamadığını da savunan Kuyucuoğlu, “Raylı sistem konusunda monarayda ısrar ettiler ve bakanlık buna onay vermedi. Mersin’in 2 yılı boşuna harcandı” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım 2015’ten Ağustos 2017’ye kadar geçen süreçte TBMM’de yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 “15 yıllık AKP iktidarları döneminde gerek iç, gerekse de dış politikada yapılan yanlışlar nedeniyle ekonomi, eğitim, demokrasi, insan hak ve özgürlükleri alanında çok gerilere gittik. Dünyada yalnız kalmış bir ülke durumuna geldik” diyen Kuyucuoğlu,  bu süreçte, bulabildikleri her ortamda iktidara yol göstermeye ve yanlışlarını dile getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yazılı ve görsel medyada yer almalarının engellendiğini, TBMM’de bile muhalefetin sesini kısma girişimleri olduğunu ileri süren Kuyucuoğlu, bu nedenle meclis çalışmalarını kamuoyuna açıklama gereği duyduğunu anlattı.

TBMM’deki iki yıllık görev sürecinde 30 yazılı soru önergesi, 20 araştırma önergesi, 4 sözlü soru önergesi, 1 kanun teklifi verdiğini kaydeden Kuyucuoğlu, 27 kez komisyonlarda, 78 kez ise TBMM genel kurulunda çeşitli vesilelerle söz alarak Mersin’in ve ülkenin sorunlarını dile getirdiğini kaydetti.

‘İktidar kendi bildiğini okumaya devam etti’

Kuyucuoğlu, “Her ne kadar iktidar mensupları denetim yetkimizi gasp ederek sorularımıza ve önergelerimize cevap vermeyerek ve destek olmayarak bu hakkımızı elimizden almaya çalışmış olsalar da bizler, ülkemizde herkesin mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlayana kadar sizlerin sorunlarını dile getirmeye ve konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Mecliste yaptığı konuşmalarda, soru ve araştırma önergelerinde Akkuyu’da yapılacak nükleer santral, meyve sebze üretim ve ihracatında yaşanan sorunlar,  elektrik kesintileri, Mersin otogarında yaşanan sorunlar, turizm tesisleri, raylı sistem, lojistik ihtisas sanayi bölgesi, Tarsus Üniversitesi projesi gibi Mersin’in sorun ve taleplerini dile getirdiğini kaydeden Kuyucuoğlu, “Mersin’in sorunlarının ve hükümetin Mersin’e vaatlerinin takipçisi olduk. Ancak halkımız ve ülkemiz lehine ne kadar öneri sunduysak, konuştuysak, uyardıysak da, iktidar kendi bildiğini okumaya devam etmektedir” diye konuştu.

‘Monoray yüzünden Mersin 2 sene kaybetti’

CHP Mersin Milletvekili Kuyucuoğlu basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine Kuyucuoğlu, “3,5 yılda kentte çok büyük bir değişim olmadı. 2 tane battı çıktı yapıldı. Monoray gibi Mersin’e uygun olmayan bir raylı sistem için belediye 2 yıl uğraştı ve bakanlık monoray projesini reddetti. Bakanlığın reddetmesi beklenen bir şeydi zaten. Biz en baştan söyledik. Monoray Mersin’e uymaz dedik. Ama belediye ısrar etti ve Mersin 2 yılını kaybetti. Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde de, komisyonlarda da bu konuyu dile getirdim. Mersin’in nüfusu 1 milyonun üzerinde, bakanlığın raylı sistem için Mersin’i desteklemesi gerekiyor dedim. Yerel yönetimler bu konuda geç kalmış ama vatandaş mağdur oluyor. Ben milletvekili olarak vaatleri hükümete de, belediyeye de hatırlatmak zorundayım. Seçim zamanı atma tutma olmayacak. Bahanelerin arkasına sığınmaya gerek yok çünkü vatandaş hizmet bekliyor” dedi.

‘TSG Stadı konusunda kamuoyu desteğine ihtiyaç var’

Kuyucuoğlu, bir gazetecinin, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın kent meydanı yapılması yönündeki kararını hatırlatan sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Tevfik Sırrı Gür Stadı meselesini yakından takip ediyorum. Stat şu an TOKİ’nin mülkiyetinde. Belediyenin aldığı karar doğru bir karar. Orası yapılaşmaya açılmamalı. Halka açık bir alan olarak düzenlenmeli. Tabi bu alanın mülkiyeti TOKİ’de ve TOKİ’nin imar planı yapma yetkisi var. Belediyenin kararıyla iş bitmiyor. TOKİ burada belediyeyi pass geçip imar planı yapabilir. TOKİ başkanı ile defalarca görüştüm. Bu alanla ilgili Mersinlilerin taleplerini kendisine ilettik. Onlar da çok para verip aldık diyorlar, hemen terk etmek istemiyorlar. Biz de bir şekilde siz de fedakarlık yapın bu sorunu çözelim dedik. Sosyal alan olsun, gerekirse birkaç ticari alan olur, onları da siz işletirsiniz dedik. Böyle bir öneri de sunduk. Bu konuda belediye meclisinin karar alması yetmiyor. Kamuoyunun desteğine ihtiyaç var.”

‘Belediye başkan adaylığı için henüz karar vermedim’

Kuyucuoğlu, bir gazetecinin ‘Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday mısınız’ şeklindeki sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“1994’ten beri Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı oldum. 1994, 1999 ve 2004 seçimlerinde aday adayı oldum. Bugün milletvekili olarak mecliste görev yapıyorum. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde karar vereceğiz. Bunu da kamuoyuyla paylaşırız.”

*Serdal Kuyucuoğlu basın toplantısına oğlu Alkım, kızı Birce ve geçtiğimiz ay dünyaya gelen torunu Asya bebek ile katıldı. Kuyucuoğlu, “Çocuklarım siyasetle ilgilenmedi. Torunum Asya belki siyasetle ilgilenir, bizlerden etkilenir diye umut ediyorum” dedi. Kalabalıktan rahatsız olan Asya bebek rahatsızlığını ağlayarak belli etti ve annesi Birce ile birlikte basın toplantısından erken ayrıldı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ