Gözne göleti tamamlandı

Okuduğunuz haber
TOKİ, DEN°ZE SıFıR ARAZ°DE OTEL KURMA PLANıNı GELEN TEPK°LER üZER°NE ASKıYA ALDı

Bakan Elvan, Mersin'e yapılan yatırımları anlattı

Anasayfa   /    Mersin    /    TOKİ, denize sıfır arazide otel kurma planını gelen tepkiler üzerine askıya aldı

TOKİ, denize sıfır arazide otel kurma planını gelen tepkiler üzerine askıya aldı

Tece sahili şimdilik kurtuldu

MERS°N      14 Subat 2018 - 17:29     601     0

TOKİ, denize sıfır arazide otel kurma planını gelen tepkiler üzerine askıya aldı

Mezitli’nin Tece Mahallesi’nde denize sıfır 76 dönümlük kamu arazisi üzerinde otel yapılaşmasına gitmek isteyen TOKİ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mezitli Belediyesi ve Mersin halkının karşı çıkması üzerine bu planından geri adım attı.  Arazinin yeşil alan ve spor alanı dışında başka bir amaçla kullanılmasına karşı olduklarını belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Bu mücadelede en önemli kazanımımız, otel yapılmasını önlemekten ziyade, farklı siyasi partilerden insanların birlikte haykırması oldu. Mersin’deki bu uygulama başkalarına da cesaret vermeli” dedi.

Abidin Yağmur

Maliye Bakanlığı, mülkiyetinde bulunan Mezitli Tece Mahallesi’ndeki 76 dönümlük araziyi TOKİ’ye devretmiş, devir işleminin hemen ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı iki işletmeye söz konusu arazi üzerinde otel kurma izni vermişti. Mezitli Belediyesi’nin ve Mersin halkının, arazinin yapılaşmaya açılmasını önlemek ve imar planlarında işaretlendiği gibi yeşil alan ve spor alanı olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yürüttüğü kampanya sonuç verdi. TOKİ, 76 dönümlük arazi üzerinde otel kurulması planını durdurduğunu Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan aracılığıyla Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a bildirdi.

‘Bakan Elvan söz verdi: Otel yapılmayacak’

Bir grup mahalle sakiniyle birlikte söz konusu alanda basın açıklaması yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Bir süredir sürdürdüğümüz mücadelemizde belki sayıca azdık, daha kalabalık olabilirdik. Belki sesimiz az çıktı. Daha gür bir sesle haykırabilirdik. Belki meslek odaları, sivil toplum örgütlerinin çoğu aramızda yoktu ama aramızda olanlar bize yetti. Mersin milletvekillerinden ikisi sesimizi TBMM’de duyurdular, tüm milletvekillerimiz ortak sesimiz olabilirdi. Belki çok cesur değildik ama korkak da değildik. Tece ve Mersin halkı, muhtarlarımız, sendika, sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ve milletvekillerimiz. Sizler kamuya ait, 81 milyon kişiye ait olan 76 dönümlük yeşil alan ve spor sahasına sahip çıktınız. TOKİ’nin bu arazinin tapularını almasını boşa çıkardınız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki şirkete verdiği turizm belgelerini hak ettikleri yere gönderdiniz. Nihayet sesimiz Ankara’ya ulaştı. Pazartesi günü Kalkınma Bakanı Elvan beni aradı. İlgililerle, TOKİ ve bakanlık yetkilileriyle görüştüğünüz söyledi. Mücadelemizde haklı olduğumuzu söyledi ve bu haklılığımızı da TOKİ ve bakanlık yetkililerine ilettiğini, kesinlikle burada otel yapılmayacağı sözünü verdi. Kendisine bu açıklamanızı halka nakledebilir miyim dediğimde açıklama yapabilirsiniz dedi. Biz bu sözün arkasında durulacağına inanıyoruz, inandık. Bu anlamda Kalkınma Bakanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

‘Mersin başkalarına da cesaret vermeli’

Kamuya ait arazinin tüm halkın kullanabileceği yeşil alan ve spor alanı olarak kalması için her alanda mücadele ettiklerini belirten Tarhan, “Bütün bunlardan önemlisi dayanışma ile,güçbirliği ile, yasal direnme hakkımızın kullanılması ile utkuya, başarıya ulaşacağını tüm Türkiye’ye gösterdiniz. Bu anlamda sizlerin vermiş olduğu bu destek için hepinize teşekkür ediyorum. Bu mücadele en önemli kazanımımız, otel yapılmasını önlemekten ziyade, Mersin’de bir ilk olan farklı siyasi partilerden insanların birlikte haykırması oldu. Bu demektir ki ortak noktalarda birleşebilirsek başarılı oluruz. Mersin’deki bu uygulama başkalarına da cesaret vermeli. Tece halkı belki korkusundan, belki ilgisizliğinden buraya gelmedi ama korkmayacağız” diye konuştu.

‘Plan dışında kullanılırsa yine karşı çıkarız’

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz hafta onaylanan Nazım İmar Planı’nda arazinin yeşil alan ve spor alanı olarak göründüğünü belirten Tarhan, “TOKİ ve Çevre Bakanlığı resen planı değiştirme yetkisine sahip. Ama böyle bir girişim olursa aynı şekilde yine direneceğiz. Teknik eleman olmaya gerek yok. Bu toprakları görürseniz, bunların birinci sınıf tarım arazisi olduğunu anlarsınız. Birinci sınıf tarım arazilerinin kamuya açık yeşil alan ve spor alanı dışında başka bir amaçla kullanılmasına karşı her zaman, her zeminde mücadele edeceğiz. Eğer yarınlarda Toprak Koruma Kurulu burayı birinci sınıf tarım arazisi değildir diye imara açma yönünde rapor verirse ona da karşı çıkacağız. Ama sayın bakanın açıklamalarını ben güvence olarak kabul ettim. Kendisi kesinlikle plan harici herhangi bir şey yapılmayacağını ifade etti. Aksine bir durum olursa karşı duruşumuzu yine sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘TOKİ buyursun spor tesisi yapsın’

Arazinin mülkiyetinin hazineden TOKİ’ye geçtiğini ifade eden Tarhan, “TOKİ buyursun imar planına uygun olarak spor kompleksi yapsın. Kuşkusuz karşı çıkmayız. Yeşil alan düzenlemesi yapılsın. Karşı çıkmayız. Bize versinler biz yapalım. Zaten bunu görevden geldiğimden beri istiyorum. Aslında Maliye Bakanlığı, defterdarlık, milli emlak müdürlüğü devletin arazisine sahip çıkmak zorunda. Devletin arazisi demek 81 milyon insanın arazisi demek. Burada herkesin, Ağrı’daki vatandaşın da, Şırnak’taki vatandaşında 81 milyonda bir hissesi var. Bunun sahiplenecek kurum hazinedir, defterdarlıktır. Biz bunun olmasını istiyoruz” dedi.

‘Otele değil, yerine karşıyız’

Tarhan,  “Nazım imar planına göre Davultepe-Tece sahilindeki yapılaşmış alanlar aynı zamanda turizm tesisi olarak planlandı. İsterse her site yıkılarak turizm tesisine dönüşebilir. Konut alanlarının otele dönüşmesine hep birlikte evet dedik. Benim dönemimde 2 arkadaş otel yapımı için izin aldılar. Biz herkese yardımcı oluyoruz. Belediye otele karşı çıkıyor gibi bir algı yanlış olur. Tüm kamuya ait olan, denize sıfır yerde otel yapılmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

‘Birlikte olursak başarırız’

 TEMA Vakfı Temsilcisi İbrahim Özeren, “Sayın başkanı bu mücadelesinden dolayı tebrik ediyoruz. Bu mücadele Türkiye’nin her yerinde, her zeminde verilmeli. Yoksa biz bu ülkede başımızı kaşıyacak yer bulamayız, yatacak yer bulamayız. Bu örneklerden yalnız bir tanesi. Yüzlerce, binlerce örnek var” derken  Tüm Emekliler Sendikası Başkanı Adil Alaybeyoğlu, “ Yaşamaya dair, çocuklarımızın geleceğine dair ayak basacak yer bırakmadılar. Özellikle Akdeniz sahili nükleer santraller, termik santraller ve çimento fabrikaları için yağmalanıyor. Şehrin göbeğinde insanların nefes aldığı yeşil alanlara da göz diktiler çünkü yollar satıldı, fabrikalar satıldı. Biz birlikte mücadele edersek başarırız ve bu yağmayı durdururuz. Tece buna örnek oldu. Ama biz dağınık durursak birileri bizi yemeğe, geleceğimizi ve topraklarımızı yemeye devam edecek onun için birlikten başka çaremiz yoktur” dedi.

Tece’de yaşayan bir vatandaş da, “Tece’de çocuklarımızın oyun alanı yok, spor alanı yok. Nefes alacakları, oyun oynayacakları alan yok. Madem bakan sözünü verdi, buraya otel yapılmayacak dedi. O zaman spor ve yeşil alan için çalışmalar bir an önce başlasın. Bir iki sene sonra aynı sorun karşımıza çıkmasın” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ