Yurt içi seyahatlerde 35 milyar harcandı

Okuduunuz haber
TOKİ, GÜLNAR’A 205 ADET KONUT YAPACAK

Dolmuş ücretleri zamlandı

Anasayfa   /    Mersin    /    TOKİ, Gülnar’a 205 adet konut yapacak

TOKİ, Gülnar’a 205 adet konut yapacak

TOKİ, Gülnar’ın Akdeniz Mahallesi’nde yapacağı 205 konutluk proje için ÇED sürecini tamamladı ve inşaat ihalesine çıktı. 2020 yılında tamamlanması hedeflenen Gülnar TOKİ Konutları’yla 820 kişinin barınma sorununun çözülmesi hedefleniyor. Proje hem 2+1, hem 3+1 evler tasarlandı.

MERSN      17 Mayis 2018 - 16:46     1451     0

TOKİ, Gülnar’a 205 adet konut yapacak

Abidin Yağmur

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Mersin’in nüfus olarak en küçük ilçelerinden biri olan ancak Akkuyu Nükleer Santrali’nin faaliyete geçmesinin ardından nüfusunun artacağı tahmin edilen Gülnar’da toplu konut projesi uygulamak için finale yaklaştı. TOKİ’nin Gülnar ilçesi Akdeniz Mahallesi’nde yapacağı 205 konut, ticaret merkezi ve cami projesi için ÇED süreci tamamlandı, projenin inşaat ihalesi de önceki gün gerçekleştirildi.

TOKİ tarafından Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulan ÇED raporundan derlenen bilgiye göre, proje kapsamında Akdeniz Mahallesi 37 Ada- 61 Parselde, 41 bin 864 metrekare alanda, toplam 13 blok yapılacak. Bu bloklarda toplam 205 adet konut, 1 adet cami ve 1 adet ticaret merkezi bulunacak. Proje kapsamında yapılacak konutlar için 90 araç kapasiteli otopark yapılacak ve otoparkın tamamı açık otopark olacak. 

Proje alanının etrafında tarım alanları bulunurken faaliyet alanına en yakın konut, alana yaklaşık 75 metre mesafede bulunuyor.

ÇED raporunda “Projenin inşa süreci 2020 yılı Haziran ayı gibi tamamlanması planlanmıştır. Yatırımın tamamlanma süresi satış hızına, mali kaynakların özelliğine ve ülke ekonomisine bağlı olarak değişiklik gösterebilecek olup, tahminen 2020 yılının ortalarında dairelerin tamamının inşaatının bitirilmesi ve söz konusu konutların bu tarihten itibaren tamamen yerleşime açılması planlanmaktadır. Proje kapsamında, 205 adet muhtelif büyüklerde daire yapılması planlanmıştır. Her dairede ortalama 4 kişinin ikamet edeceği düşünülürse, konutlarda ortalama 820 kişi oturacaktır. Yapılması planlanan projedeki kültür merkezi ve camide ise yaklaşık 30 kişinin çalışacağı varsayılmıştır” denildi.

Toplu konutların, Gülnar adliyesinden yaklaşık 1 kilometre mesafedeki arazi üzerine kurulacağının belirtildiği raporda, “Projenin tamamlanması ile nüfus yoğunluğu her gün artan konut ihtiyacına bir katkı sağlanacak ve daha güvenli yapılar ile kentleşme sağlanacaktır. Proje kapsamında depreme dayanıklı yapılar yapılacaktır. Proje, düzenli ve kontrollü yapılaşmanın güzel bir örneğini oluşturacaktır. Söz konusu proje için seçilen arsanın mevcut konumu ve ulaşım açısından da son derece elverişli olması gibi sebepler ile bir alternatif alan seçimi söz konusu değildir. Söz konusu proje için seçilen yerin konumu, ulaşım bakımından son derece elverişlidir. Proje alanının seçilmesinde, gerek duyulan altyapı hizmetlerinin, içme suyu ve telekomünikasyon şebekesinin ve ulaşım yollarının alan yakınında mevcut olması söz konusu proje için başka yer arayışlarını gereksiz kılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin resmi internet sitesinde de Gülnar’da yapılacak konut projesiyle ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Yatay konseptli projede yükseklikleri zemin+3 olan konutların 141’i 2+1 ve 64’ü ise 3+1 planında tasarlandı. Geleneksel mimarinin modern mimariyle sentezlendiği projede zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, taş kemer formlu blok girişleri, söveler, kat silmeleri, geniş balkon ve pencereler kullanıldı. Projeyle ticari birimleri, camisi, spor ve oyun alanları, parkı ve peyzajıyla şehre değer katacak yeni bir cazibe merkezi hedeflendi.”

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER